Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pěstitelský úspěch: V Praze vykvetl banánovník z Bornea
Tento přírodní druh pochází z Vietnamu a jedná se o drobnější rostlinu s výraznými červenými květy. Foto: BZHMP

Pěstitelský úspěch: V Praze vykvetl banánovník z Bornea

V tropickém skleníku Fata Morgana botanické zahrady v Troji vykvetla unikátní rostlina. Jedná se o banánovník Musa muluensis. Je to poměrně vzácný druh, roste pouze na malém území národního parku Mulu na ostrově Borneo. Botanická zahrada hl. m. Prahy (BZHMP) má tento nešlechtěný, přírodní banánovník ve svých sbírkách od roku 2010, kdy zakoupila semena z Bornea. Letos poprvé tato rostlina vykvetla.

„Úkolem botanických zahrad je kromě prezentace botaniky také vědecká činnost a zachování rostlinného genofondu. Těší nás, pokud se nám podaří vypěstovat vzácné a unikátní rostliny. Tento druh banánovníku se řadí mezi nejzajímavější rostliny, na které ve skleníku Fata Morgana můžete narazit,“ sdělil ředitel trojské zahrady Bohumil Černý.

Musa muluensis je planý, přírodní druh banánovníku. V přírodě se vyskytuje v oblasti bornejského národního parku Mulu, který je proslavený mohutnými vápencovými systémy včetně jeskyní. 

Přírodní nešlechtěné banánovníky mají obvykle velmi malé plody a v dužnině se nacházejí poměrně velká černá semena, na rozdíl od šlechtěných užitkových banánů.

„V roce 2010 se nám podařilo získat semena tohoto unikátního banánovníku z ostrova Borneo. Ze semene jsme vypěstovali rostlinu, kterou jsme v roce 2013 vysadili ve skleníku Fata Morgana. První roky byl růst docela slabý, teprve poslední dva roky zesílil a vyrostl do výše zhruba čtyři metry a od báze tvoří nové kmeny. To jsme již netrpělivě vyhlíželi květenství, a to skutečně nastalo v těchto dnech,“ uvedl Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost BZHMP. 

Celkem se rozlišuje přes 70 druhů banánovníků rozšířených v tropických oblastech Starého světa od Indie po Austrálii, jedno z center jejich rozšíření je právě Borneo.

Banánovníky jsou nejvyšší byliny světa. Nejmohutnější banánovník světa Musa ingens roste ve vyšších polohách ostrova Nová Guinea, jeho výška může být až 15 metrů.

Botanická zahrada má ve svých sbírkách nejrůznější zajímavé druhy banánovníků. Od zimovzdorných druhů, jako je například Musa basjoo a nádherně kvetoucí Musella, které si mohou i drobní pěstitelé vysadit ve svých zahradách, po vzácný druh Musa haekkinenii.

Tento přírodní druh pochází z Vietnamu a jedná se o drobnější rostlinu s výraznými červenými květy. Popsán byl až v roce 2013. Ve sbírce zahrady je i zajímavý druh Ensete ventricosum, u kterého se nekonzumují plody, ale květenství. Pražská zahrada vlastní rozsáhlou sbírku zázvorovitých rostlin, mezi které banánovníky patří. Na této sbírce zahrada úzce spolupracuje s botanickou zahradou v Singapuru.


Autor: Lucie Rychlá
Další články
Nahoru