Penta vyhlásila architektonické soutěže na čtyři městské bloky na Florenci
16. listopadu 2024 09:01
Proměna pražské Florence postupuje do další důležité fáze. Penta Real Estate ve spolupráci s hlavním městem Praha a městskými částmi Praha 1 a Praha 8 vyhlásila čtyři mezinárodní architektonické soutěže. V každé z nich se bude za pomoci mezinárodní poroty hledat nejlepší architektonické řešení čtyř bloků v území mezi magistrálou a autobusovým nádražím Praha Florenc.
V roce 2021 proběhla pro toto území mezinárodní urbanistická soutěž, jejímž vítězem se stal tým UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers. Regulační výkres pro toto území počítá se vznikem dvou hlavních pěších ulic propojujících Nové Město, Karlín a Žižkov v místech kudy prochází magistrála a Negrelliho viadukt.
„Urbanistická soutěž Florenc21 před třemi lety ukázala cestu ze složité situace vzájemné nedůvěry a dokázala nastavit proces tak, že v něm všichni klíčoví aktéři byli vyslyšeni. Výsledkem urbanistické soutěže Florenc21, je široce respektovaný urbanistický návrh, na který nyní můžeme navázat v podrobnějším měřítku. Věřím, že atmosféra vzájemného respektu a také snahy navrhnout skutečně fungující čtvrť, se projeví i na kvalitě architektury, která vzejde z právě vyhlášených soutěží,“ uvedl Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora hlavního města Prahy.
V první etapě dojde k zástavbě západní části při magistrále. Zamýšlené budovy zde jsou rozděleny do čtyř bloků. Pro každý blok bude probíhat samostatná soutěž. Porota navíc bude moci v rámci jednoho bloku kombinovat návrhy různých týmů, aby se podpořila pro Prahu typická různorodost.Architektonické týmy z celého světa se mohou do soutěží přihlásit do 13. prosince letošního roku. Porota pak na základě ideového konceptu, referenčních projektů a zkušenosti týmu uchazečů vybere šest až osm účastníků pro každou soutěž. Vítězné návrhy budou známy na podzim roku 2025.
„Máme před sebou náročný a odpovědný úkol – vybrat ty nejlepší architektonické týmy, které z Florence udělají skvělé místo pro život. Chceme, aby tu vyrostla architektonicky i funkčně pestrá, živoucí čtvrť. Proto jsme území rozdělili do čtyř soutěží, aby se na jejich podobě podílelo více architektonických týmů. Z pohledu tvůrců je to velká příležitost – takto rozsáhlé brownfieldy se v centrech metropolí západní Evropy vyskytují jen ojediněle,“ říká David Musil, Managing Director Penta Real Estate pro Českou republiku.
Jednotlivé bloky mají různou velikost i různé funkční využití, celkově však v území nově vznikne až 85 000 metrů čtverečních hrubé podlažní plochy, z čehož více než polovina bude využita pro bydlení, dalších přibližně 20 procent bude administrativa, obdobný podíl prostorů připadá také na maloobchod a služby, zbylé přibližně 4 % zabere hotel, který bude umístěn v bloku při železnici.
V nezávislé části poroty dále zasedne Italka Maria Alessandra Segantini, Holanďan Kees Christiaanse, Litevka Gilma Teodora Gylyte, nebo laureát České ceny za architekturu Štepán Valouch.
„Naším cílem bylo sestavit porotu z uznávaných architektek a architektů z různých částí Evropy tak, aby nám do soutěže přilákali své kolegy. Ambicí je, aby se v nové čtvrti navázalo na jedinečnou pražskou kvalitu, tedy harmonickou kompozici architektonických slohů z různých koutů Evropy, které po staletí naše město obohacovaly,“ vysvětlil složení poroty Petr Návrat z plánovací kancelář ONplan, která je organizátorem soutěže.
Součástí závislé části poroty jsou, kromě zadavatele, společnosti Penta Real Estate, i zástupci hlavního města Praha, IPR Praha a městských částí Praha 1 a Praha 8. V pracovní skupině, která se podílí na přípravě zadání a bude se účastnit i všech soutěžních workshopů pak jsou zástupci Národního památkového ústavu, Dopravního podniku Praha, Správy železnic, Národního technického muzea, nebo Muzea hl. m. Prahy, s jehož budovou bude nová čtvrť sousedit.
Do hledání podoby nové čtvrti se v roce 2021 výrazně zapojila i pražská veřejnost. Lidé hodnotili současný stav území, jeho hodnoty, které by měly být uchovány a problémy, které by měla revitalizace vyřešit. Zapojení probíhalo jak on-line formou dotazníku s mapovým podkladem, tak i přímo v území, kde byl umístěn informační kontejner pro sběr podnětů. Urbanistický návrh nové čtvrti pak prošel i několika koly konzultace zejména s památkáři, kteří hlídali výšky budov a prosazovali menší měřítko, které bude navazovat na zástavbu Nového Města a Karlína.„Často mluvíme o tom, jak důležité je propojovat jednotlivé části města, která jsou sice geograficky blízko sebe, ale vlivem různých bariér naopak daleko. Florenc21 je jedním z takových území, kde díky spolupráci mnoha subjektů konečně vznikne příjemnější a prostupný kus města. Velmi oceňuji, že architektonická podoba jednotlivých staveb v tomto území vzniká formou soutěže,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Větší část řešeného území se nachází v městské části Praha 8. Její místostarosta Radomír Nepil (ANO) věří, že revitalizace této části pomůže vylepšit obraz celé Florence. „Okolí stanice metra Florenc je pro nás bolavým místem. Připravené architektonické soutěže konečně dávají naději na to, že se tento vytížený dopravní uzel stane důstojnou vstupní bránou do metropole bez smradu, bezdomovců a narkomanů. A samozřejmě příjemným a bezpečným místem pro Pražany, kterému se nebudou snažit vyhnout. V oblasti Karlína, Invalidovny a Libně procházíme velkou proměnou v jednu z nejžádanějších čtvrtí města, impulz pro část na pomezí Prahy 8 a Prahy 1 dosud chyběl. Pokud vtisknou novou tvář této lokalitě ty nejlepší architektonické mozky v mezinárodním klání, věřím, že se podaří najít neotřelou podobu nových budov, veřejných prostranství a prostupností, která spolu budou komunikovat a dávat dohromady funkční promyšlený celek. Na práci v porotě se upřímně těším,“ řekl místostarosta pro územní rozvoj městské části Praha 8.
Pro městskou část Praha 1 je důležité zejména napojení do Karlína. „Revitalizace Florence je skvělou příležitostí, jak propojit Prahu 1 a Prahu 8 s přilehlými čtvrtěmi, jako je Poříčí či Petrská čtvrť, a podpořit místní infrastrukturu a veřejná prostranství, která budou mít prospěch pro širší okolí. Díky tomu získá i tato část Prahy nový charakter, kde magistrála nebude bariérou, ale spíše začleněným prvkem nové městské struktury,“ řekl radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který bude rovněž spolurozhodovat o budoucí podobě Florence jakožto člen poroty.
Florenc je území, které získalo svůj název po založení Nového Města pražského, kdy císař Karel IV. umožnil kupcům a řemeslníkům z oblasti italské Florencie, aby se v těchto místech usídlili. Leží dnes na pomezí několika městských částí a řadu let tvoří vnitřní periferii města. Zároveň je ale jednou z klíčových rozvojových oblastí města a klíčovým uzlem městské, železniční i silniční dopravy, který může zásadně ovlivnit budoucí podobu a vnímání celého města.