dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Penězovod z Radničních novin zastaven
Listy Městské části Praha 3. Foto: www.kauza3.cz

Penězovod z Radničních novin zastaven

Sledovali jsme vývoj nákladů na tisk, distribuci a grafické zpracování Radničních novin v období od roku 2005 do současnosti. Ačkoliv to čtenář nijak nepostřehl, pohyby cen ve zmíněných letech dosahují mnoha set procent. Přitom nejde o malé peníze, jelikož ještě v roce 2011 tyto výdaje činily bezmála 600 000 Kč měsíčně. Proč?

Jelikož se náklad a rozsah novin průběžně měnil, přepočítali jsme náklady na jedno číslo s 16 stranami. Pro ilustraci dodávám, že obvyklý měsíční náklad činí přibližně 50 000 výtisků.

Začneme v roce 2005. Tehdy se na základě mandátní smlouvy stala dodavatelem tiskařských a distribučních služeb společnost Visual Tech s.r.o. Jedno číslo vycházelo na 5,10 Kč a ještě stejný rok o desetník podražilo.

Stejná společnost zůstala u žezla až do roku 2011 a ohledně ceny byla uzavřena řada dodatků, které cenu postupně navyšovaly až na částku 5,90 Kč. V následujícím roce se dodavatelem stává společnost ARMADA, s r.o., která za cenu 5,70 Kč tiskla noviny až do letošního jara.

Kdysi něčí chytrou hlavu napadlo, že by nebylo špatné grafické zpracování Radničních novin a některé redakční práce outsourcovat. Sjednaná odměna s externím dodavatelem byla ještě v roce 2007 stanovena na sumu 60 tis. Kč vč. DPH a především na právo požívat příjmy z inzerce, která mohla zaujmout až 30% jednoho čísla.

Tehdy přestala být inzerce v Radničních novinách příjmem radnice, ale stala se součástí příjmu externisty. Protože radnice chtěla své noviny hezčí a hezčí, postupně se v této věci uzavíraly smluvní dodatky, které kromě zmíněné inzerce navyšovaly i základní odměnu a to až na sumu 234 000 Kč měsíčně.

Kvalifikovaný odhad měsíčních příjmů z inzerce činil 100 000 Kč/měs. V podstatě tedy můžeme k ceně tisku a distribuci připočíst dalších 6,68 Kč. Pak nám jeden výtisk vychází na celkových 12,58 Kč!

Nejde to levněji?

Jde! V létě 2012 se rozpadla původní koalice. ODS se po bezmála čtvrtstoletí dostala do opozice a nové vedení radnice začalo rozkrývat prapodivné smlouvy. Prvním krokem bylo přenesení odpovědnosti za grafické zpracování Radničních novin na zaměstnance radnice – nového redakčního grafika.

Nesmyslná smlouva za skoro čtvrtmilión měsíčně byla okamžitě vypovězena a příjem z inzerce se stal příjmem radnice. Na tisk a distribuci Radničních novin bylo vyhlášeno výběrové řízení, které vyhrála společnost R MEDIA, spol. s r.o. s cenou 2,47 Kč za jeden výtisk. Náklady na kompletní zpracování jednoho čísla tedy klesly z cca 12,58 Kč na cca 3,47 Kč/měs. a to vč. nákladů na nového zaměstnance. Po letech se tak zastavil penězovod za bezmála půl milion měsíčně.

Osoby a obsazení

Dlouholetým dodavatelem tiskařských a distribučních služeb byla společnost Visual Tech s.r.o. Za společnost jednal Jan Srb. Byl to shodou okolností on, který se v roce 2010 stal zastupitelem za TOP 09 a kterého vlastní strana krátce na to ze svých řad vyloučila. Důvodem vyloučení byl fakt, že jednal proti usnesení vlastní strany a hájil zájmy konkurenční ODS. Jeho firma na radnici skončila v roce 2011.

Dalším zúčastněným byl Martin Šejnost, dlouholetý člen ODS a externí dodavatel zmíněných grafických a redakčních prací. Zatímco ještě v roce 2007 lze jeho honorář vnímat jako solidní ale stále ještě přiměřený výdělek, po raketovém vzestupu ceny v letech 2008 a 2009 na čtyřnásobek původní sazby lze o přiměřenosti jednoznačně pochybovat.

Právě v této době se na radnici Prahy 3 objevují další hráči. Jeroným Janíček a Jan Sotona. Roli bývalého tiskového mluvčího Sotony netřeba připomínat. Jeroným Janíček byl bývalým vedoucím Oddělení vnějších vztahů a komunikace Úřadu městské části Praha 3. V současnosti pan Janíček patří do okruhu lidí kolem Pavla Hurdy (tehdejší předseda ODS) a je vydavatelem časopisu Žižkovské listy.

Oběma jmenovaným (či jejich rodinným příslušníkům) pak podle vyjádření osob obeznámených s tehdejšími poměry plynula významná část těchto financí, které radnice Prahy 3 platila za zpracování Radničních novin, což je zvlášť paradoxní vzhledem k tomu, že v téže době pobírali na radnici plat.

A pro úplnost doplňuji posledního hráče. Pod většinou rozhodujících usnesení týkajících se Radničních novin, je podepsán Martin Benda, bývalý místostarosta zvolený za ODS, který měl v době největšího růstu výdajů Radniční noviny ve své kompetenci.

Autorem textu je Jiří Ptáček a kolektiv, www.kauza3.cz.


O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Praha ocenila nejlepší pracovníky v sociálních službách

19. října 2017 v 11:20

V jubilejním desátém ročníku populární ankety „Srdce na dlani“ bylo oceněno dvacet jedna žen a šest mužů za svůj lidský přístup a pomoc klientům v sociálních zařízeních hl. m. Prahy. V rámci ankety pořádané Centrem sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem Prahou byla udělena i cena...

Sto třicet závodních dvojic páníčků a jejich chlupáčů „vyběhalo“ ve Stromovce 17 000 korun. Tři opuštění pejsci si našli nového pána

10. října 2017 v 16:39

Rekordním úspěchem skončil první ročník charitativního běžeckého závodu „Fitmin Se psem mě baví běh“. Nejenže se dobročinného odpoledne v pražské Stromovce aktivně zúčastnilo 130 závodních dvojic, ale organizátora akce – neziskovou organizaci Se psem mě baví svět – podpořily i stovky fandících...

Voda pro Afriku. Projekt Nadačního fondu Veolia chystá na listopad další edici předmětů k prodeji

8. října 2017 v 07:40

Prostřednictvím benefičního prodeje získává fond již od roku 2010 finance na budování a opravy vodních zdrojů v Etiopii.  Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k pitné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Projektem se snaží přispět...

Nadace Jedličkova ústavu mění své logo

2. října 2017 v 10:04

Nadace Jedličkovu ústavu oslaví v říjnu již 27. výročí svého založení. Za dobu svého působení cíleně rozdělila podporu ve výši 100 milionů korun, které pomohly tam, kde to bylo potřeba. A právě k této slavnostní příležitosti se Nadace rozhodla, že je na čase jít s moderní dobou a změnit vzhled...

Další články
Nahoru