dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Peking se stane sesterským městem Prahy, která navíc podepíše souhlas s politikou Číny
Mauzoleum Mao Ce-tunga v Pekingu. Foto: Morio / Wikimedia Commons

Peking se stane sesterským městem Prahy, která navíc podepíše souhlas s politikou Číny

Praha podepíše sesterskou smlouvu s Pekingem. Podpis smlouvy dnes schválili pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu. V jejím rámci rovněž odsouhlasili uznání jednotné Číny a její politiky. Podle dohody by Praha a Peking měly spolupracovat v obchodě, dopravě či cestovním ruchu. Smlouvu kritizovali zastupitelé opozice i bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vadil jim zejména souhlas s jednotnou politikou Číny.

„Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity," přečetla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) z materiálu, který zastupitelé odsouhlasili a který jim předložila.

Města mají spolupracovat v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, oblasti vzdělávání, zdravotnictví, dopravy a služeb občanům. Pravidelně se také mají setkávat představitelé obou měst. Pětiletá dohoda Prahu též zavazuje k tomu, že bude uznávat jednotnou Čínu. „Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území," píše se v dohodě.

Návrh dohody kritizovali zastupitelé opozice i bývalé koalice. „Ono to vypadá, že celá ta smlouva byla sepsána kvůli bodu tři (souhlas s jednotnou Čínou, pozn.red.), protože ten zbytek je zcela bezobsažný," řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

Zastupitel Matěj Stropnický (SZ) řekl, že by třetí bod měl být vyřazen, neboť smlouva má být dohodou o spolupráci, nikoliv politice, navíc deklaraci si vynutil Peking. „Partnerství, které začíná tím, že si jedna strana klade ultimativní podmínky, není partnerstvím," řekl Stropnický.

Opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) zase kritizoval způsob předložení materiálu – ten totiž neschválila rada, primátorka jej rovnou předložila zastupitelům. Krnáčovou pak kritizoval také Tomáš Jílek (TOP 09). „Máme primátorku bez názoru, která to sem přinese a řekne, přečtěte si to a podle toho zvedněte ruku," řekl.

Bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.) pak upozornil, že od Pekingu se Praha v podstatě nemá co učit. „Myslím si, že partnerství Prahy s Pekingem je pouze politická věc," řekl.

Bod o jednotné Číně naopak obhajoval zastupitel ČSSD Lukáš Kaucký. „Je to doslovná citace oficiální politiky ČR, která platí více než čtvrt století bez ohledu na to, kdo vládl. Je to součást zahraniční politiky i Německa nebo USA. Část o Tchaj-wanu je tam proto, že Praha má od roku 2001 memorandum o spolupráci s jeho hlavním městem," řekl. Uzavření partnerství prý inicioval Peking.

Kuriozitou jednání bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet," řekl. Zastupitelé následně ukončení debaty odsouhlasili – vystoupit mohli jen ti, kteří byli přihlášeni ještě před tímto hlasováním.


Další články
Nahoru