Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pečujte o své pokojové rostliny také během zimního období
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Péče o pokojové rostliny. Ilustrační foto: Iryna Imago / Shutterstock.com

Pečujte o své pokojové rostliny také během zimního období

S příchodem podzimu a zimy se i některé pokojové rostliny ukládají k zimnímu spánku. Tomu se říká období vegetačního klidu a rostliny během něj mohou například ztratit několik listů nebo jim mohou některé listy zežloutnout. Nehrozte se tedy, když vaše oblíbená pokojovka během zimy vypadá hůř než obvykle. Je to zcela normální a rostlina tím nabírá sílu na aktivní období.

Jak k péči o pokojové rostliny v zimě přistupovat? Je vhodné je přihnojovat, dopřávat jim dostatek zálivky a pořádně jim zatopit nebo ocení, když si jich naopak nebudete všímat? 

Hnojit v zimě? Méně často a jen některé druhy rostlin

Jak je to v zimě s hnojením? Každá rostlina vyžaduje individuální přístup. Než se tedy rozhodnete veškeré své rostliny zahrnout láskou a péčí a dopřát jim také během zimy efektivní hnojiva, podívejte se, zda je hnojivo pro některé rostliny vůbec vhodné. Obecně se doporučuje během období vegetačního klidu hnojiva nepoužívat, ale výjimku tvoří tropické rostliny, které naopak během zimy zažívají své nejplodnější období.

Pokojové rostliny v zimě a přísun světla

Během podzimu a zimy mají pokojové rostliny přirozeného denního světla nedostatek. Proto jsou v útlumu a nevyžadují tolik zálivky a hnojení. I přesto se ale snažte využít každý slunný den a jakmile se za okny objeví slunce, vytahujte rolety i žaluzie. 

Zalévat a rosit, ale v rozumné míře

Přestože zálivka by měla být v době vegetačního klidu minimální, nezapomínejte na ni. Omezte ji, snažte se rostliny zbytečně nepřelévat, ale velké pokojové rostliny, které mají ohromné listy, se nebojte rosit. Postřikovač s odstátou vodou poskytne takovým rostlinám ideální vláhu a zbaví vás i případného prachu z povrchu listů.

kytky-pokojove-strikani

Pokojovky se nebojte rosit. Ilustrační foto: Taras Garkusha / Shutterstock.com

Hlídejte teplotu 

Nesnažte se své pokojové rostliny přes zimu rozmazlovat zbytečně vysokými teplotami. Blízkost radiátorů by pro ně mohla být naopak horší než to, že je v místnosti nižší teplota. Suchý vzduch je totiž pro některé rostliny opravdu smrtící. Proto na radiátory pokládejte mokré hadry, pravidelně v místnostech větrejte a občas se nebojte vzdušnou vlhkost zvýšit i s pomocí již zmíněného postřikovače. Některé oblíbené pokojové rostliny, například monstera, banánovník či lopatkovec, totiž vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a v přetopených místnostech chřadnou. 

Během podzimu a zimy se držte jednoduchého pravidla – s péčí o pokojové rostliny to nepřehánějte. Omezte zálivku i hnojení a hlídejte si vlhkost vzduchu. Nízké teploty v místnosti mohou být pro rostliny mnohem přínosnější než přetopené pokoje, ve kterých stojí vzduch a nedá se v nich dýchat. Rostliny se totiž mnohem snáze adaptují na chladnější okolí než na příliš suchý vzduch.


Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru