
Pečujte o své pokojové rostliny také během zimního období
23. listopadu 2022 12:01
Jak k péči o pokojové rostliny v zimě přistupovat? Je vhodné je přihnojovat, dopřávat jim dostatek zálivky a pořádně jim zatopit nebo ocení, když si jich naopak nebudete všímat?
Hnojit v zimě? Méně často a jen některé druhy rostlin
Jak je to v zimě s hnojením? Každá rostlina vyžaduje individuální přístup. Než se tedy rozhodnete veškeré své rostliny zahrnout láskou a péčí a dopřát jim také během zimy efektivní hnojiva, podívejte se, zda je hnojivo pro některé rostliny vůbec vhodné. Obecně se doporučuje během období vegetačního klidu hnojiva nepoužívat, ale výjimku tvoří tropické rostliny, které naopak během zimy zažívají své nejplodnější období.
Pokojové rostliny v zimě a přísun světla
Během podzimu a zimy mají pokojové rostliny přirozeného denního světla nedostatek. Proto jsou v útlumu a nevyžadují tolik zálivky a hnojení. I přesto se ale snažte využít každý slunný den a jakmile se za okny objeví slunce, vytahujte rolety i žaluzie.
Zalévat a rosit, ale v rozumné míře
Přestože zálivka by měla být v době vegetačního klidu minimální, nezapomínejte na ni. Omezte ji, snažte se rostliny zbytečně nepřelévat, ale velké pokojové rostliny, které mají ohromné listy, se nebojte rosit. Postřikovač s odstátou vodou poskytne takovým rostlinám ideální vláhu a zbaví vás i případného prachu z povrchu listů.

Pokojovky se nebojte rosit. Ilustrační foto: Taras Garkusha / Shutterstock.com
Hlídejte teplotu
Nesnažte se své pokojové rostliny přes zimu rozmazlovat zbytečně vysokými teplotami. Blízkost radiátorů by pro ně mohla být naopak horší než to, že je v místnosti nižší teplota. Suchý vzduch je totiž pro některé rostliny opravdu smrtící. Proto na radiátory pokládejte mokré hadry, pravidelně v místnostech větrejte a občas se nebojte vzdušnou vlhkost zvýšit i s pomocí již zmíněného postřikovače. Některé oblíbené pokojové rostliny, například monstera, banánovník či lopatkovec, totiž vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a v přetopených místnostech chřadnou.
Během podzimu a zimy se držte jednoduchého pravidla – s péčí o pokojové rostliny to nepřehánějte. Omezte zálivku i hnojení a hlídejte si vlhkost vzduchu. Nízké teploty v místnosti mohou být pro rostliny mnohem přínosnější než přetopené pokoje, ve kterých stojí vzduch a nedá se v nich dýchat. Rostliny se totiž mnohem snáze adaptují na chladnější okolí než na příliš suchý vzduch.