Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pečujte o své pokojové rostliny také během zimního období
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Péče o pokojové rostliny. Ilustrační foto: Iryna Imago / Shutterstock.com

Pečujte o své pokojové rostliny také během zimního období

S příchodem podzimu a zimy se i některé pokojové rostliny ukládají k zimnímu spánku. Tomu se říká období vegetačního klidu a rostliny během něj mohou například ztratit několik listů nebo jim mohou některé listy zežloutnout. Nehrozte se tedy, když vaše oblíbená pokojovka během zimy vypadá hůř než obvykle. Je to zcela normální a rostlina tím nabírá sílu na aktivní období.

Jak k péči o pokojové rostliny v zimě přistupovat? Je vhodné je přihnojovat, dopřávat jim dostatek zálivky a pořádně jim zatopit nebo ocení, když si jich naopak nebudete všímat? 

Hnojit v zimě? Méně často a jen některé druhy rostlin

Jak je to v zimě s hnojením? Každá rostlina vyžaduje individuální přístup. Než se tedy rozhodnete veškeré své rostliny zahrnout láskou a péčí a dopřát jim také během zimy efektivní hnojiva, podívejte se, zda je hnojivo pro některé rostliny vůbec vhodné. Obecně se doporučuje během období vegetačního klidu hnojiva nepoužívat, ale výjimku tvoří tropické rostliny, které naopak během zimy zažívají své nejplodnější období.

Pokojové rostliny v zimě a přísun světla

Během podzimu a zimy mají pokojové rostliny přirozeného denního světla nedostatek. Proto jsou v útlumu a nevyžadují tolik zálivky a hnojení. I přesto se ale snažte využít každý slunný den a jakmile se za okny objeví slunce, vytahujte rolety i žaluzie. 

Zalévat a rosit, ale v rozumné míře

Přestože zálivka by měla být v době vegetačního klidu minimální, nezapomínejte na ni. Omezte ji, snažte se rostliny zbytečně nepřelévat, ale velké pokojové rostliny, které mají ohromné listy, se nebojte rosit. Postřikovač s odstátou vodou poskytne takovým rostlinám ideální vláhu a zbaví vás i případného prachu z povrchu listů.

kytky-pokojove-strikani

Pokojovky se nebojte rosit. Ilustrační foto: Taras Garkusha / Shutterstock.com

Hlídejte teplotu 

Nesnažte se své pokojové rostliny přes zimu rozmazlovat zbytečně vysokými teplotami. Blízkost radiátorů by pro ně mohla být naopak horší než to, že je v místnosti nižší teplota. Suchý vzduch je totiž pro některé rostliny opravdu smrtící. Proto na radiátory pokládejte mokré hadry, pravidelně v místnostech větrejte a občas se nebojte vzdušnou vlhkost zvýšit i s pomocí již zmíněného postřikovače. Některé oblíbené pokojové rostliny, například monstera, banánovník či lopatkovec, totiž vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a v přetopených místnostech chřadnou. 

Během podzimu a zimy se držte jednoduchého pravidla – s péčí o pokojové rostliny to nepřehánějte. Omezte zálivku i hnojení a hlídejte si vlhkost vzduchu. Nízké teploty v místnosti mohou být pro rostliny mnohem přínosnější než přetopené pokoje, ve kterých stojí vzduch a nedá se v nich dýchat. Rostliny se totiž mnohem snáze adaptují na chladnější okolí než na příliš suchý vzduch.


FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru