dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Seniorská Praha

Pečovatelské centrum Praha 7 spouští neobvyklou kampaň

Pečovatelské centrum Praha 7 pomáhá již řadu let nejen nemocným seniorům, ale snaží se ulehčit život i jejich blízkým. Centrum nyní spouští neobvyklou kampaň. Jejím clícem je vysvětlit pečujícím, že obrátit se na odbornou pomoc není osobním selháním, ale jediným rozumným krokem, který může zachránit vztahy v rodině i kvalitu života pečujících.

„Lidé trpící demencí dělají často velmi bizarní věci. Ztrácejí se, z nákupu přijdou s deseti chleby, neznají hodnotu peněz, objednávají zboží z reklam, protože jim pán z obrazovky řekl, že si ho mají objednat. Trpí tím nejen oni sami, ale také jejich okolí. Péče o takové lidi je velmi náročná a vyčerpávající. Často je nad síly příbuzných,” vysvětluje ředitelka Pečovatelského centra Praha 7 Marie Hronová.

Pečovatelské centrum Praha 7 provozuje v Praze unikátní službu – takzvaný Denní stacionář, který se nachází v Tusarově ulici v budově Domova pro seniory. Provoz je od pondělí do pátku zpravidla od 7 do 17 hodin. Služba je šita na míru přímo individuálním potřebám seniorů. Klienti zde naleznou zajímavý program, setkají se s dalšími seniory, a to vše pod odborným dohledem personálu. Příbuzní mají čas si oddychnout a vypjaté vztahy v rodině se tak začnou rychle zlepšovat.

Podle Marie Hronové se však příbuzní někdy zdráhají na pečovatelské centrum do poslední chvíle obrátit. „Často se na nás obrátí až v situaci, kdy jsou vyčerpaní, unavení a nevědí kudy kam. Když se ptáme, proč nepřišli dříve, ukazuje se, že jim v tom bránil pocit morální povinnosti postarat se o své blízké. Obrátit se na náš stacionář někteří vnímají jako osobní selhání.“  

Pečovatelské centrum se proto rozhodlo vytvořit kampaň, jejíž cílem je tento zažitý mýtus vyvrátit. Vybralo dva příklady typického chování z reálného života, se kterými se ve své praxi jeho pracovníci skutečně setkali. Jedním je ztracená babička, která v zimě jen v lehkém oblečení krmí labutě na břehu Vltavy. Druhým je dědeček s nákupní taškou plnou bochníků chleba. Záměrem kampaně je ukázat, že mají odborníci z Pečovatelského centra s takovým druhem chování zkušenosti a že dobře rozumí pocitům, které zažívají příbuzní.

Kromě letáků, plakátů a reklam ve veřejné dopravě se během dubna setkáte i s instalacemi ve veřejném prostoru. Na území Prahy 7 bude rozmístěno několik chodítek a tašek natřených výraznou reflexní barvou.

„Uvědomujeme si, že počty lidí s demencí v naší společnosti stále rostou. Dle dostupných údajů aktuálně trpí touto poruchou okolo jednoho a půl procenta občanů. V roce 2014 to bylo 153 tisíc nemocných.  To je jedním z důvodů, proč naše radnice provoz stacionáře finančně podporuje. Pro rodinné příslušníky je totiž péče o lidi trpící demencí velmi zátěžová situace. Také proto jsme se aktivně zapojili do kampaně Pečovatelského centra,“ říká Silvie Kratochvílová, radní MČ Praha 7.

Kromě služeb denního stacionáře nabízí Pečovatelské centrum i pravidelná setkání pro všechny pečující s názvem Čaje o páté. Lidé, kteří se starají o dlouhodobě nemocné příbuzné, si zde mohou nejen popovídat a sdílet své strasti i radosti, ale získají i odborné rady a celou řadu dalších cenných informací. Další schůzka pečujících se uskuteční ve čtvrtek 21. dubna od 17 do 19 hodin.


Dvojka pro seniory: Plavání v bazénu na Vinohradech

Dnes v 07:20

Každé úterý od 14 do 14:45 a čtvrtek od 15:45 do 16:30 probíhají lekce plavání pro seniory z Prahy 2, členy Klubu Dvojka pro seniory. Lekce trvá 45 minut a probíhá na vlastní zodpovědnost cvičence.

Radní Hodek navštívil pražské domovy pro seniory

9. prosince 2017 v 09:18

V předvánočním čase radní hl. m. Prahy pro oblast sociální Daniel Hodek navštěvuje domovy pro seniory, které má ve správě hlavní město Praha. Včera navštívil Domov pro seniory Nová slunečnice v Bohnicích a Domov pro seniory Krč. 

Dvojka pro seniory: Do Divadla na Vinohradech

3. prosince 2017 v 18:41

Senioři z Prahy 2, členové Klubu Dvojka pro seniory si v pondělí 18. prosince od 8 hodin mohou v informacích v přízemí budovy radnice vyzvednout vstupenky na dopolední divadelní představení „Škola žen“.

Praha 5 podpořila levnější plavání pro seniory v Aquaparku Barrandov

23. listopadu 2017 ve 12:27

Senioři starší než 60 let s trvalým pobytem v městské části Praha 5 mohou od ledna 2018 každé úterý, středu, čtvrtek a pátek od 13 do 15 hodin zaplatit za 100 minut plavání pouze 50 korun. Podmínkou je si vyzvednout tzv. plavecký pas.

Praha 1: Kurz první pomoci

18. listopadu 2017 v 08:14

Profesionální záchranáři provedou zájemce Kurzem první pomoci, který připravila radnice Prahy 1 a spolek Prevence dětem.

Dvojka pro seniory: Plavenky na prosinec

15. listopadu 2017 ve 12:54

Každé úterý od 14 do 14:45 a čtvrtek od 15:45 do 16:30 pro členy Klubu Dvojka pro seniory plavání v bazénu. Lekce trvá 45 minut a probíhá na vlastní zodpovědnost cvičence.

Praha 10 pro seniory: Pojízdný úřad

15. listopadu 2017 v 07:07

Pokud je vám více než 75 let a nemůžete se dostavit na radnici, můžete vyzkoušet službu Pojízdného úřadu. Na základě objednávky služby budou v domluveném termínu vysíláni zaměstnanci úřadu ke klientovi domů nebo do zdravotnického zařízení, kde s nimi jeho úřední záležitost vyřídí. Služba je...

Senioři z Centra RoSa založili ochotnické divadlo, organizují první seniorský divadelní festival

8. listopadu 2017 ve 13:18

Centrum RoSa v Kobylisích bude v listopadu žít divadlem. Tamní senioři totiž pořádají první ochotnický Festival seniorských divadel v Praze s názvem Divadelní lázně. Během tří dnů od 9. do 11. listopadu se představí čtyři ochotnické divadelní spolky a další zajímaví hosté. Vstup na představení je...

Dvojka pro seniory: Palác Lucerna a Václavské náměstí

31. října 2017 v 10:34

Na listopadovou komentovanou procházku s Pražskou informační službou na téma „Palác Lucerna a Václavské náměstí“ se můžete přihlásit telefonicky v pátek 10. listopadu od 9 do 9:30 na tel.: 724 102 328.

Praha 10 pro seniory: Kurzy finanční gramotnosti

31. října 2017 v 08:03

Jak na peníze v listopadu aneb vyznáte se ve světě smluv, právních úkonů a finančních produktů?

Další články
Nahoru