Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská Praha

Pečovatelská služba v Praze 6 své služby nezdražuje

Pečovatelská služba Prahy 6 poskytuje své služby seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním nejen v pracovní dny, ale také v podvečerních hodinách a o víkendech.

Úkolem pečovatelské služby není pouze starat se o materiální zajištění seniorů, ale aktivizační pracovníci a dobrovolníci se jim snaží zpříjemnit den programem, který je udržuje v dobré jak tělesné, tak psychické kondici.

Na šestce s tím velmi pomáhají studenti v rámci projektu společného bydlení – v domě s pečovatelskou službou v Liboci pomáhají čtyři studenti, ve Šlejnické dva.

„Zvlášť promítání filmů na velké plátno, což byl nápad jednoho ze studentů, má u seniorů v Liboci velkých úspěch. A poprvé jsem letos zažila, že nám v komunitním centru Šlejnická nestačily židle, když jsme připravili alternativu komentované vycházky – v našem případě tedy povídání s promítáním – s Hedvikou Čenkovu,“ říká ředitelka pečovatelské služby Lucie Trnková.

Ceny se nezvyšují
Ačkoli byla v loňském roce novelizována takzvaná úhradová vyhláška, která dovolila zvýšit cenu za hodinu pečovatelské služby na 155 z původních 130 korun, Praha 6 této možnosti nevyužila.

„Protože si můžeme dovolit podporovat provoz pečovatelské služby z rozpočtu městské části více než patnácti miliony korun ročně a další peníze získáváme z dotací a grantů od magistrátu, rozhodli jsme se v době, kdy seniorům zdražuje téměř vše, cenu za pečovatelské služby nezdražovat,“ vysvětlil místostarosta pro sociální politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).

Na podzim loňského roku bylo ovšem třeba zvýšit cenu obědů, jedno tříchodové jídlo nyní přijde na stokorunu, z čehož 71 korun je cena samotného oběda a na 29 korun přijde doprava. Přesto zájem o ně neklesá. Naopak přibývá lidí, kteří si kromě dovozu jídla objednávají i další služby přímé péče, jako například podávání jídla, pomoc s hygienou, úklid bytu či místnosti, v níž klient žije, dále pak praní prádla nebo pomoc s ním.

V současnosti pečovatelky chodí za klienty od 7 do 19 hodin, přičemž odpolední služby jsou určené pro klienty, kteří potřebují péče více a navštěvují se dvakrát i třikrát denně. Stejné je to o víkendu, kdy však služba je poskytována do 15:30 hodin.Kontaktní místo pro bydlení Prahy 9 pomáhá nejen seniorům

Dnes v 07:16

Na jaře roku otevřela Praha 9 na úřadě Kontaktní místo pro bydlení. Jeho cílem je nabídnout občanům bezplatné poradenství v oblasti prevence ztráty bydlení a pomoci jim také při řešení souvisejících problémů.

Walking fotbal pro seniory

20. května 2024 v 08:10

Tréning pro seniory na hřišti SK Slavia ve středu 29. května.

Michelský dvůr zve k návštěvě

19. května 2024 ve 21:21

Nezisková organizace Sue Ryder, která již 26 let pomáhá seniorům a jejich blízkým, srdečně zve na návštěvu Michelského dvora ve čtvrtek 23. května. Tradiční Den otevřených dveří nabídne od 9:30 do 18 hodin bohatý program.    

Praha 4: Bazárek v Centru aktivního stáří

19. května 2024 v 06:25

Výměna oblečení a dalších věcí ve čtvrtek 30. května od 14 hodin.

Diplomy rozdány. V Praze 13 skončila Senior akademie

14. května 2024 v 10:14

V úterý 7. května proběhlo v obřadní síni na radnici na Slunečním náměstí slavnostní ukončení Senior akademie – série několika přednášek pro seniory ze třináctky na různá témata.  

Jóga pro seniory Prahy 9

13. května 2024 ve 20:20

Bezplatné cvičení jógy pro seniory podle systému Jóga v denním životě se pravidelně koná každé úterý od 12:30 hodin v Kulturním a aktivizačním centru pro seniory.

Praha 10 pro seniory: Květinový bál

13. května 2024 v 10:23

Na pátek 24. května  připravila radnice Prahy 10 pro seniory Květinový bál. Vstupenky jsou k vyzvednutí zdarma v KD Barikádníků.

Praha 10 přispívá seniorům na pobyty na horách

12. května 2024 v 08:02

I letos nabízí radnice Prahy 10 letní pobyty pro seniory na horách v Horském hotelu Desítka. Svým seniorům městská část na pobyty tradičně přispívá. Pro letošní rok připravila tři letní termíny s bohatým programem.

Vysočanská Véčka pro seniory v květnu

6. května 2024 v 16:40

Praha 9 nabízí seniorům možnosti, jak aktivně strávit volný čas.  Akce Vysočanská Véčka pro seniory je určena těm, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9. vysočanská véčka, to jsou vycházky, vystoupení, vyprávění i výlety.

Pro seniory: Knihovna online

2. května 2024 v 07:23

Knihovna online poradí seniorům kažký pátek jak využívat elektronických služeb. Začíná se 3. května v 10 hodin.Vstup je zdarma.

Senior akademie Prahy 9 pokračuje i v květnu

29. dubna 2024 v 08:36

Cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených pokračuje, na 7. květen je připravena další přednáška.

Vysočanská Véčka zvou seniory do pivovaru

25. dubna 2024 v 15:20

Komentovaná prohlídka 30. dubna s majitelem minipivovaru Beznoska. Minipivovar sídlí v bývalé školní budově na Proseku a od roku 2013 vaří svoje pivo. Výčep zdobí varna a z restaurace můžete sledovat prosklený ležácký sklep.

Praha 1: Začala pétanque sezóna

25. dubna 2024 v 11:48

V parku Lannova proběhl tradiční zahajovací turnaj Pétanque, kterého se zúčastnili tři desítky seniorských sportovců. Do oblíbeného turnaje jednotlivců se zapojili milovníci tohoto sportu z celé Prahy.

Vycházka: Zahrady pod Pražským hradem

25. dubna 2024 v 07:39

Načerpat pozitivní energii a prožít chvíle v nejkrásnějším období roku s výhledem na unikátní pražské panorama procházkou po tichých, zelených a kvetoucích místech v samém srdci Prahy můžete v úterý 7. května.

Další články
Nahoru