Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Seniorská Praha

Pečovatelská služba v Praze 6 své služby nezdražuje

Pečovatelská služba Prahy 6 poskytuje své služby seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním nejen v pracovní dny, ale také v podvečerních hodinách a o víkendech.

Úkolem pečovatelské služby není pouze starat se o materiální zajištění seniorů, ale aktivizační pracovníci a dobrovolníci se jim snaží zpříjemnit den programem, který je udržuje v dobré jak tělesné, tak psychické kondici.

Na šestce s tím velmi pomáhají studenti v rámci projektu společného bydlení – v domě s pečovatelskou službou v Liboci pomáhají čtyři studenti, ve Šlejnické dva.

„Zvlášť promítání filmů na velké plátno, což byl nápad jednoho ze studentů, má u seniorů v Liboci velkých úspěch. A poprvé jsem letos zažila, že nám v komunitním centru Šlejnická nestačily židle, když jsme připravili alternativu komentované vycházky – v našem případě tedy povídání s promítáním – s Hedvikou Čenkovu,“ říká ředitelka pečovatelské služby Lucie Trnková.

Ceny se nezvyšují
Ačkoli byla v loňském roce novelizována takzvaná úhradová vyhláška, která dovolila zvýšit cenu za hodinu pečovatelské služby na 155 z původních 130 korun, Praha 6 této možnosti nevyužila.

„Protože si můžeme dovolit podporovat provoz pečovatelské služby z rozpočtu městské části více než patnácti miliony korun ročně a další peníze získáváme z dotací a grantů od magistrátu, rozhodli jsme se v době, kdy seniorům zdražuje téměř vše, cenu za pečovatelské služby nezdražovat,“ vysvětlil místostarosta pro sociální politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).

Na podzim loňského roku bylo ovšem třeba zvýšit cenu obědů, jedno tříchodové jídlo nyní přijde na stokorunu, z čehož 71 korun je cena samotného oběda a na 29 korun přijde doprava. Přesto zájem o ně neklesá. Naopak přibývá lidí, kteří si kromě dovozu jídla objednávají i další služby přímé péče, jako například podávání jídla, pomoc s hygienou, úklid bytu či místnosti, v níž klient žije, dále pak praní prádla nebo pomoc s ním.

V současnosti pečovatelky chodí za klienty od 7 do 19 hodin, přičemž odpolední služby jsou určené pro klienty, kteří potřebují péče více a navštěvují se dvakrát i třikrát denně. Stejné je to o víkendu, kdy však služba je poskytována do 15:30 hodin.Senioři Prahy 1 oslaví ve čtvrtek svátek

Včera ve 20:42

Ve čtvrtek 5. října proběhne v parku Kampa Svátek seniorů Prahy 1. Na celodenní akci je připraven nejen pro seniory bohatý program.

Praha 10: Jak pracovat s chytrým telefonem

30. září 2023 v 10:16

Kurzy práce s telefonem jsou určeny pro seniory (60+) s trvalým bydlištěm na území Prahy 10 a chtějí seznámit s výhodami chytrého telefonu a možnostmi jeho využití. Kurzy jsou bezplatné.

Přednáška pro seniory Prahy 15

28. září 2023 ve 12:09

Radnice Prahy 15 ve spolupráci s hlavním městem zve zájemce z řad seniorů na přednášku s tématem – Valorizace důchodů. Akce se koná v pondělí 2. října od 14 hodin v klubu seniorů CSOP, Janovská 486.

Mölkky pro seniory Prahy 4 v parku Na Pankráci

27. září 2023 v 07:24

Ve čtvrtek 5. října se od 14 hodiny uskuteční v parku Na Pankráci turnaj Mölkky pro seniory Prahy 4. Tímto turnajem vyvrcholí letošní hraní venkovní hry mölkky. Turnaj je určen ženám i mužům v seniorském věku, zdatným hráčům, ale i začátečníkům. Na turnaj není nutná předchozí...

Praha 1 zve na Svátek seniorů, jeho konání schválilo vedení městské části

26. září 2023 v 17:36

Radní Prahy 1 na svém aktuálním jednání schválili konání Svátku seniorů ve čtvrtek 5. října. Akce se uskuteční na ostrově Kampa od 10 do 17 hodin.

Netopýři a přednáška o nich v Praze 4

25. září 2023 v 09:17

Ústav sociálních služeb Praha 4 připravil pro seniory v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří přednášku s názvem Tajemní netopýři. Koná se ve středu 27. září od 10 hodin v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří ve Svatoslavově ulici 227/27...

Senioři Prahy 1 oslaví svátek

20. září 2023 v 08:03

V parku Kampa oslaví senioři svůj svátek ve čtvrtek 5. října.

Senior akademie Prahy 1

19. září 2023 v 07:11

Naučit seniory a osoby se zdravotním postižením chování v krizových situacích, předcházení trestné činnosti či způsobům přivolání pomoci – to jsou cíle Senior akademie Prahy 1, série interaktivních bezpečnostních přednášek, které začnou 9. října ve 14 hodin v klubu Tomášská 6 a budou se skládat...

Praha 15: Den pro seniory

14. září 2023 v 15:15

Odpoledne pro seniory připravila radnice v rámci Dnů Prahy 15. Akce se koná v úterý 19. září od 15 hodin.

Praha 6 pro seniory: Sportujeme v každém věku

12. září 2023 v 09:48

Praha 6 a FTSV UK zvou aktivní seniory na 11. ročník sportovně soutěžního odpoledne Sportujeme v každém věku. Aktivity jsou určeny seniorům nad 60 let.

Fresh Senior Festival nabídne bohatý multikulturní program i tipy pro aktivní stáří

4. září 2023 v 15:39

Poznávat a objevovat můžeme v každém věku. Letošní 11. ročník Fresh Senior Festivalu nese podtitul Svět je barevný kaleidoskop – naši sousedé a zve 11. září do Písecké brány na Hradčanech všechny dříve narozené k cestě za poznáním kultur národnostní menšin, které žijí již po desetiletí v České...

Praha 9: Babí léto u Fontány Střížkov

2. září 2023 v 10:53

Praha 9 oslaví letošní léto i v září. Zábavné odpoledne, kde nebude chybět hudba, kvíz a vystoupení mažoretek se koná v pátek 8. září u Fontány Střížkov v Parku Přátelství.

Další články
Nahoru