dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pečení holubi jim do pusy nelítají, okřídlenou pochoutku si přesto ve sto metrech dopřávají rádi
Z jednoho uloveného holuba má radost celá rodinka. Foto: ČSO

Pečení holubi jim do pusy nelítají, okřídlenou pochoutku si přesto ve sto metrech dopřávají rádi

Komín ZEVO Malešice se opět ukázal jako ideální místo pro život ohroženého sokola stěhovavého. V letošním roce přivedl sokolí pár, který žije v hnízdní budce umístěné na dominantně spalovny, na svět čtyři mláďata.

„Těší nás, že již potřetí sokolí pár u nás úspěšně vyvádí mladé, a že přispíváme k záchraně ohroženého druhu. Sokolí rodina nám také pomáhá přirozenou cestou redukovat velké množství holubů v areálu, kteří svojí přítomností znečišťují zpevněné plochy, vozovky, vozidla, budovy i důležité části technologie ZEVO,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. 

Budka byla instalována před dvěma lety ve spolupráci České společnosti ornitologické (ČSO) a Pražských služeb, které ZEVO Malešice provozují. Instalaci budky a monitoring lokality finančně podpořil magistrát.

„Jsme velmi rádi, že jsme v této části Prahy mohli hnízdní budku osadit právě v areálu ZEVO. Místní pár zde velmi prosperuje a každoročně úspěšně vyvádí tři až čtyři mláďata, což je u sokolů maximální počet,“ řekl zástupce České společnosti ornitologické Dušan Rak.

sokoli-mlade-nahled

Zástupcům České ornitologické společnosti se potvrdil předpoklad, že ZEVO Malešice je pro zahnízdění velmi vhodnou lokalitou. Sokolí rodinu žijící na druhém ochozu komína ve výšce 100 metrů nikdo neruší a mají zde i dostatek potravy.

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické ochraně se sokoli postupně vracejí na svoje historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny. Každý další hnízdící pár tohoto dravce je považován za velký úspěch, který zvyšuje naději na přežití tohoto druhu v přírodě.


Další články
Nahoru