Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Pavilon tropického zemědělství ČZU v Praze zvítězil v soutěži Adapterra Awards

Fakulta tropického zemědělství ČZU v Praze má za sebou akademický rok plný zlomových okamžiků. Od přestěhování do Pavilonu tropického zemědělství – první vlastní budovy po 60 letech existence instituce, až po inauguraci prvního děkana cizince v historii ČZU, profesora Patricka Van Damma. Symbolickým završením úspěšného roku je výhra v soutěži Adapterra Awards, kterou Pavilon tropického zemědělství získal minulý týden za svoji udržitelnost v konkurenci více než stovky dalších projektů v ČR i zahraničí.

Multifunkční projekt vznikl s ohledem na environmentální výzvy tak, aby byla budova trvale udržitelná z hlediska nákladů na provoz i vlivu stavby na okolní prostředí. Fakulta využívá tepelná čerpadla, fotovoltaické panely i stanici pro dobíjení elektromobilů. FVE na střeše pavilonu má špičkový výkon 19,8 kWp. Vnitřní mikroklima budovy zlepšuje systém řízené ventilace, stínění pomocí slunolamů a vegetační střecha. Vnější prostředí zase příznivě ovlivňuje vnitroblok se zelení. Dešťová voda jímaná z okolních pozemků i střechy do akumulačních nádrží slouží po přefiltrování a smíchání s vodou z vodovodu ke splachování toalet a zalévání. Nejnovějším prvkem je osazení zelené pochozí střechy hmyzími hotely, které přinesou mnoho užitku a budou i zajímavým prvkem při praktické výuce studentů.

„Toto ocenění nás velice těší. Adaptace na klimatickou změnu je nejen součástí vzdělávání a výzkumu probíhajícího na Fakultě tropického zemědělství, ale promítá se i do udržitelnosti „zeleného“ pavilonu, který byl koncipován s ohleduplností k životnímu prostředí od samého počátku, a také s důrazem na využití alternativních zdrojů energie,“ řekla tajemnice FTZ ČZU v Praze a zároveň koordinátorka projektu, Dr. Lucie Ackermann Blažková.


Autor: TZ, red
Další články
Nahoru