dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pavilon pro Slovanskou epopej by mohl stát na Vítkově, navrhuje Praha 3
Pohled z Novomlýnské vodárenské věže směrem k Vítkovu. Foto: Octopus moldavicus / Wikimedia Commons

Pavilon pro Slovanskou epopej by mohl stát na Vítkově, navrhuje Praha 3

Po Praze 1, která nabídla pro stavbu pavilonu určeného k trvalému vystavování slavné Slovanské epopeje pozemek u Vltavy, přišla s návrhem i třetí městská část. Navrhuje, aby stavba stála na Vítkově.

Praha 1 nabízí pro stavbu pavilonu určeného k umístění Slovanské epopeje nevyužitý na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Má ho svěřený do správy. S jeho zástavbou počítá i metropolitní plán. O návrhu Prahy 1 jsme informovali zde.

Další variantu řešení, kam umístit dvacet velkoformátových obrazů, které představují dějiny slovanských národů, přinesla Praha 3.  Umístění pavilonu navrhuje na vrch Vítkov.
„Zejména pro výjimečné umístění  v rámci hlavního města, které by mělo odpovídat významu celého díla,“ uvedla městská část v tiskové zprávě.  

Národní památník na Vítkově byl vybudován k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období 1. světové války. Dnes je v památníku instalována stálá expozice Křižovatky české a československé státnosti. Součástí památníku je i třetí největší bronzová jezdecká socha na světě, socha Jana Žižky.

Anketa

Kde by bylo vhodnější postavit pavilon pro Slovanskou epopej?

Slovanská epopej vyrazí příští rok na minimálně dva roky dlouhé asijské turné. „Neexistuje méně vhodný termín pro zahraniční vystavování Slovanské epopeje  nežli  je rok 2018. Své dílo daroval Alfons Mucha v roce 1928 městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu, nikoliv čínským milovníkům umění. Toto monumentální symbolické dílo vznikalo v době ustavení samostatného Československa a při stoletém výroční by ho také mělo důstojně připomínat  doma,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Proto iniciovala přijetí záměru podpory  výstavby pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově pro Slovanskou epopej, který schválili radní Prahy 3. Městská část chce hlavnímu městu poskytnout součinnost pro vypsání veřejné architektonické soutěže na nový pavilon a vybudování tohoto pavilonu pro Slovanskou epopej s respektem k podmínkám, které stanovil sám Alfons Mucha. To samé nabízí i Praha 1. Které místo se vám zdá vhodnější?


Další články
Nahoru