dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Vinohradský pavilon otevírá své brány
Vinohradský pavilon. Foto: pavilon.cz

Vinohradský pavilon otevírá své brány

Ve čtvrtek 10. října přivítá nově zrekonstruovaný Vinohradský pavilon první návštěvníky. Kdysi tolik oblíbená tržnice tak začne psát další kapitolu své novodobé historie. Dnes už tu nenajdeme butiky ani klenotnictví, ale jeden velký obchod s nábytkem a bytovými doplňky. Z původního pojetí zůstává zachován supermarket a kavárna s restaurací.

Vinohradská tržnice

Vznikla jako továrna v 19. století. Počátkem 20. století vytvořilo město z haly tržnici – zprvu plnohodnotné kryté tržiště, později především prodejnu zeleniny, která fungovala až do poloviny 80. let.

Provoz tehdy již přestárlé tržnice ukončil požár. Plánované demolici se podařilo zabránit, tržnici nakonec zachránil počátkem 90. let investor, který do její rekonstrukce vložil 230 milionů korun.

Budovu jedné z nejvýznamnějších industriálních památek pronajala městská část Praha 2 počátkem 90. let společnosti Pavilon, a. s., která investicemi do rekonstrukce zachránila tržnici před demolicí.

V posledních letech však objekt spíše než obchodní centrum připomínal „město duchů“. Nedařilo se zde vytvořit stabilní síť obchodů, které by přilákaly návštěvníky a staly se součástí obchodní infrastruktury Vinohrad. Prodejci se tu střídali jako na běžícím pásu.

Změna se začala rýsovat se vstupem nového investora do společnosti Pavilon, a. s. Se záměrem oživit obchodní prostory historické tržnice byla na jaře letošního roku zahájena komplexní rekonstrukce objektu.

Úpravy vnitřních partií byly prováděny tak, aby se co nejvíce přiblížily původní podobě. Například v přízemí bývalé tržnice byl zpřístupněn technický unikát – původní chladící strojírna, která byla veřejnosti dosud skryta. Součástí rekonstrukce je i nová mozaiková dlažba před budovou tržnice.

Nový koncept je zaměřen na oblast bydlení a bytových doplňků. Po letech stagnace má Pavilon opět šanci na oživení a může navázat na úspěšnou tradici. Nabídne originální řešení: prodejní a výstavní galerii moderního bydlení Stockist.

„Věříme, že Pavilon bude nyní sloužit obyvatelům z bezprostředního okolí i návštěvníkům Prahy 2,“ podotkla starostka Prahy 2 Jana Černochová.


Další články
Nahoru