Dnes Sobota - obcasny-dest -1°C
Zítra Neděle - zatazeno 1°C
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pavilon goril v pražské zoo za 300 milionů korun by měl být hotov příští rok na podzim
Pohled na výstavbu venkovního výběhu pro gorily nížinné. Autor: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pavilon goril v pražské zoo za 300 milionů korun by měl být hotov příští rok na podzim

Nový pavilon goril v pražské zoologické zahradě by se měl otevřít na podzim roku 2022. Expozice bude po svém dokončení největší v zoo. Pavilon bude mít rozlohu 2500 metrů čtverečních, venkovní výběhy budou zaujímat 3000 metrů čtverečních. Cena stavby je 300 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel zoo Miroslav Bobek. Zřizovatelem zoo je hlavní město.

„Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky – jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily," popsal ředitel zoo.

Součástí projektu je budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů, výběh s jezírky, místnost ve stylu africké školy či venkovní vyhlídka. Převážně přízemní stavba má co nejvíce splynout s okolním prostředím, o to se mimo jiné postará zelená střecha posetá rostlinami mírného pásu.

V interiéru pavilonu budou imitace stromů tvořené stříkanou betonovou konstrukcí, iluzorní malby i interaktivní prvky pro děti. Nový pavilon a výběhy budou kromě goril nížinných obývat rovněž guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni egyptští. Prostředí džungle budou ve vnitřních i vnějších prostorách expozice pomáhat navodit i rostliny jako například parožnatky, liány nebo fikusy.

Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla by v budoucnu měla být gorilí skupina rozdělená do dvou výběhů, kdy jeden z nich budou obývat pouze odrostlí samci. Zatím se však gorily budou stěhovat do jednoho společného prostoru, přičemž v předem připraveném výběhu budou do doby, než gorilí samci vyrostou, k vidění prasata druhu štětkoun africký.

Expozice, kterou firma Strabag od podzimu 2019 staví v horní části areálu zoo, je umístěná mimo záplavovou oblast. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a kdy zemřel gorilí samec.

Při povodních v roce 2013 zoo přemístila gorily do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu. Dalším důvodem, proč se nová expozice staví, je podle ředitele Bobka to, že současný pavilon, který je z 90. let minulého století, je už zastaralý a návštěvnicky nepřívětivý vzhledem k malé ploše, kde lze gorily pozorovat. Vnitřní prostory pavilonu, který se nyní staví, bude moci současně navštívit okolo 150 lidí.

U nového pavilonu goril vzniká rovněž nový vstup do zoo, kde budou umístěny pokladny a tři turnikety pro návštěvníky. Další přístup k expozici bude možný z vedlejšího pavilonu žiraf nebo po nové přístupové lávce, která povede přes ulici Pod Hrachovkou. Dalším plánem zoo je podle jejího ředitele zbudování dalšího vchodu do areálu zahrady u plánované expozice Antarktida, kde by nový domov měli nalézt lední medvědi.

V pražské zoo je v současnosti sedmičlenná skupina goril.


Autor: ČTK

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Praha podpoří projekt Teribear na pomoc znevýhodněným dětem

3. srpna 2021 v 09:13

Pražští radní odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podporu sedmého ročníku projektu nadace Terezy Maxové Hýbejte se s TERIBEARem, který startuje 16. září v 10 hodin. Město tento projekt podpoří částkou 200 tisíc korun. 

Požár v Praze 14 se rozšířil na tři kamiony

28. června 2021 ve 13:01

V Praze 14, v ulici Skorkovská, hořel v neděli v 22:31 hodin kamion na parkovišti velkoobchodu. Po příjezdu první jednotky pražských profesionálních hasičů bylo zřejmé, že plameny zachvátily nákladní vozidlo v plném rozsahu. Sálavé teplo a plamenné hoření se navíc rozšířilo na další dva kamiony,...

Další články
Nahoru