dnes
Úterý - skorojasno
-1°C
zítra
Středa - zatazeno
-1°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
0°C
Pražská politika

Pavel Richter: Tank Davida Černého by měl na Smíchově zůstat natrvalo

Známé torzo tanku výtvarníka Davida Černého by se mohlo stát trvalým památníkem, který by připomínal vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Navrhuje to Pavel Richter (TOP 09), starosta Prahy 5. 

Trup propadajícího se tanku právě v těchto dnech na smíchovském náměstí upozorňuje na 50 výročí události srpna 1968.

„Dokumentaristé nás požádali, abychom povolili umístění instalace na náměstí Kinských. Rádi jsme vyhověli. Navíc jsem dnes Davidovi Černému navrhl, abychom z legendárního tanku udělali památník se vším všudy – kus obrněnce by na místě zůstal natrvalo,“ uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Zasadím se o to, aby se symbolicky po padesáti letech od invaze stal tank trvalou připomínkou ruské agrese,“ dodal Richter.

Tank Davida Černého je důležitou součástí českého porevolučního umění. Význam toho, co připomíná, v poslední navíc době roste. „Nemůžeme dovolit, aby byla naše nedávná historie překrucována, ačkoli se o to někteří hradní pánové snaží. Jako starosta za TOP 09 chci, aby měli vykladači alternativní historie těžší práci. Přeji si, aby tady existovala konkrétní připomínka toho, že v srpnu 1968 nešlo o žádnou ‚bratrskou pomoc', ale regulérní invazi, během které umírali lidé po celém Československu,“ uvedl Pavel Richter (TOP 09).  

Na náměstí Kinských je torzo tanku už potřetí. Poprvé byl v roce 2001 po nátlaku Miloše Zemana a ruského velvyslance z místa odstraněn. Podruhé se zde tank objevil v roce 2008 jako připomínka rusko-gruzínského konfliktu.

„Uvědomuji si historické i místní souvislosti a chci s pokorou naslouchat všem argumentům. Velmi důležitý pro případné trvalé umístění torza bude samozřejmě také názor pražských památkářů,“ dodal starosta Richter (TOP 09).

Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

Včera ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

Včera v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru