dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Pražská politika

Pavel Richter: Tank Davida Černého by měl na Smíchově zůstat natrvalo

Známé torzo tanku výtvarníka Davida Černého by se mohlo stát trvalým památníkem, který by připomínal vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Navrhuje to Pavel Richter (TOP 09), starosta Prahy 5. 

Trup propadajícího se tanku právě v těchto dnech na smíchovském náměstí upozorňuje na 50 výročí události srpna 1968.

„Dokumentaristé nás požádali, abychom povolili umístění instalace na náměstí Kinských. Rádi jsme vyhověli. Navíc jsem dnes Davidovi Černému navrhl, abychom z legendárního tanku udělali památník se vším všudy – kus obrněnce by na místě zůstal natrvalo,“ uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Zasadím se o to, aby se symbolicky po padesáti letech od invaze stal tank trvalou připomínkou ruské agrese,“ dodal Richter.

Tank Davida Černého je důležitou součástí českého porevolučního umění. Význam toho, co připomíná, v poslední navíc době roste. „Nemůžeme dovolit, aby byla naše nedávná historie překrucována, ačkoli se o to někteří hradní pánové snaží. Jako starosta za TOP 09 chci, aby měli vykladači alternativní historie těžší práci. Přeji si, aby tady existovala konkrétní připomínka toho, že v srpnu 1968 nešlo o žádnou ‚bratrskou pomoc', ale regulérní invazi, během které umírali lidé po celém Československu,“ uvedl Pavel Richter (TOP 09).  

Na náměstí Kinských je torzo tanku už potřetí. Poprvé byl v roce 2001 po nátlaku Miloše Zemana a ruského velvyslance z místa odstraněn. Podruhé se zde tank objevil v roce 2008 jako připomínka rusko-gruzínského konfliktu.

„Uvědomuji si historické i místní souvislosti a chci s pokorou naslouchat všem argumentům. Velmi důležitý pro případné trvalé umístění torza bude samozřejmě také názor pražských památkářů,“ dodal starosta Richter (TOP 09).

Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru