Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
CestováníKnižní tipy

Pavel Macháček: Fenomén Rychlebské hory

Jen několik desítek kilometrů dlouhé Rychlebské hory oddělují Českou republiku od Polské. A ačkoliv zůstávají ve stínu svých známějších sousedů, nabízí svým návštěvníkům zážitek z čisté přírody nebo z historických památek. Nacházejí se zde lázně založené proslulým otcem vodoléčby Vincenzem Priessnitzem. 

Odborného pracovníka Vlastivědného muzea Jesenicka Pavla Macháčka jejich krajina okouzlila natolik, že se ji rozhodl zachytit ve své knize Fenomén Rychlebské hory, která vychází i jako e-kniha v nakladatelství CPress.

Kniha s podtitulem Vše, co potřebujete vědět o nedotčené perle Sudet nabízí nejen zajímavosti z historie pohoří, ale také tipy na pěší výlety či bikerské stezky. Vyrazit za poznáním Rychlebek můžete autem nebo vlakem. Kouzlo krajiny tak můžete pozorovat už během cesty. Největší zážitek ale pocítíte ze sedla kola nebo z hřebenové turistické trasy s batohem na zádech a noclehem pod hvězdami posetou oblohou.

Rychlebské hory mají své kouzlo po celý rok v každé roční době. V zimě je možné lyžovat na jižní straně hor, na jaře se můžete kochat probouzející se přírodou a horskými vodopády. Letní měsíce patří lázeňskému životu a na podzim, kdy je krajina nejkrásnější, se všechny stromy zbarví do oranžova.

Návštěvu můžete zahájit v jesenických lázních s unikátním balneoparkem a desítkami pramenů, odkud můžete pozorovat jesenickou kotlinu nebo hřeben Hrubého Jeseníku. Na nejvyšším vrcholu hor Smrku (1127 m n. m.) se setkávají historické hranice Moravy, Slezska a Kladska. „Překrásné krápníkové jeskyně Na Pomezí jsou vstupní branou do severní části hor,“ popisuje jejich přírodu Pavel Macháček a pokračuje: „Cesta podél hřebene přes Žulovou, kde věž původního hradu tvoří zvonici kostela, zavede návštěvníky do Javorníku se zámkem vratislavských biskupů, úchvatnou Tančírnou v Račím údolí nebo rozhlednou na Borůvkové hoře.“  

rychlebske-hory-2d

Pavel Macháček je pracovníkem Vlastivědného muzea Jesenicka a věnuje se hlavně regionálním dějinám. Na svém kontě má publikace přibližující proměnu osídlení Jesenicka po druhé světové válce: Zmizelé Jesenicko I. – zcela zaniklé osady, Zmizelé Jesenicko II – téměř zaniklé osady, Zmizelé Jesenicko III. – poutní místa (ve spolupráci s Michaelou Neubauerovou) a jako autor nebo spoluautor se podílel na několika knihách o historickém vývoji jednotlivých obcí jesenického okresu. Výsledky svého bádání rovněž zveřejňuje na stránkách odborných a populárně naučných periodik.


Autor: Cen

Klenovského Veduty přináší historická zobrazení měst českých zemí

Včera ve 20:44

Víte, jak vypadal středověký pohled nebo plánek města? Kniha Veduty – Historická zobrazení měst českých zemí od nejstarších dob do poloviny 19. století přináší soubor nejzajímavějších dobových zobrazení měst a jejich částí.

Alena Damijo: Srdečné pozdravy z Řecka

22. července 2024 ve 14:24

Srdečné pozdravy z Řecka posílá svým čtenářům česká autorka žijící ve Velké Británii Alena Damijo. Její nový román je – jak už jsme u ní ostatně zvyklí – opět plný humoru, tentokrát přináší úsměvné příhody z rodinné dovolené s pubertálními potomky na ostrově Rhodos. Vydává...

Brian Freeman: Ursulina. Děsivá legenda ožívá a rozsévá smrt

12. července 2024 ve 14:10

Bájné příšery mívají různá jména: Yetti, Vasitri, Čučuna… V okrese Černého vlka jí říkají Ursulina. A pro většinu jeho obyvatel není tahle obluda bájná, ale reálná. Protože za sebou nechává rozpárané mrtvoly a jejich krví u nich pokaždé napíše vzkaz: Jsem...

innogy Point promítá v pátek Čertí brko, Poslední aristokratku a Grand Prix

5. července 2024 v 11:15

Nemáte vstupenky? Nevadí! Díky innogy můžete vidět skvělé filmy jen tak. innogy Point na Mlýnská kolonádě v Karlových varech v pátek 3. července promítá tři filmy. Vstupné se neplatí.    

Ve Středočeském a Jihočeském kraji se o víkendu budou konat železniční akce

4. července 2024 v 18:43

České dráhy si pro fanoušky (nejen) železniční nostalgie připravily na nadcházející víkendové dny několik akcí. Konají se i ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Skleněný muž povstává z hlubin, odkud se nikdo nikdy nevrátil

3. července 2024 ve 13:00

V nakladatelství Kalibr vychází thriller od zkušeného matadora tohoto žánru, švédského spisovatele Anderse de la Motteho. Skleněný muž je druhým dílem ze série temných severských případů inspektorky Leo Askerové o krutých zákoutích lidské duše, který navazuje na předchozí thriller Pán...

Další články
Nahoru