Dnes Středa - jasno 23°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 30. 4. 2025
Svátek má Blahoslav
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Knižní tipy

Pavel Kosatík: BEDŘICH SMETANA - ŽIVOTOPIS

Na počátku měsíce vyšel v nakladatelství Ikar dokumentární román Mileny Štráfeldové Friedrich řečený Bedřich. Nyní vydává nakladatelství Universum další titul, inspirovaný životem hudebního velikána. Autorem publikace Bedřich Smetana – Životopis je renomovaný historik Pavel Kosatík. Studiem nejrůznějších pramenů došel k závěru, že faktů o Smetanovi je k dispozici velké množství, někdy je však velmi složité se v nich orientovat.

bedrich-smetana-zivotopis Asi u nás nebude člověka, který by si letos, v jubilejním Roce české hudby, nepřipomínal hudebního skladatele Bedřicha Smetanu (1824–1884). Už děti ve škole se o něm učí, že položil základy české národní hudby. Složil Prodanou nevěstu, Mou vlast a Louisinu polku a potom chudák ohluchl a umřel, je to smutný příběh.

Otázku, jestli je pravda to, co si o velikánech povídáme, si musí každá generace položit vždycky znovu. A jakkoli se kdysi o Bedřichu Smetanovi hodně psávalo, poslední větší knihy o něm — od Václava Holzknechta, Zdeňka Mahlera a dalších — vyšly už před desetiletími.

Jak o hudebním skladateli psát? Většinou se to dělá dvěma způsoby. Vědecké monografie popisují fakta shromážděná sběrem archivního materiálu: čím víc faktů, tím preciznější portrét, má se za to. Beletristé na to jdou jinak a z faktů si berou jenom kostru, kterou vyplňují vyprávěním: to hlavní spočívá v interpretaci, předpokládá se.

Pavel Kosatík v této knize zkouší jít ještě jinou cestou. Studiem pramenů došel k závěru, že faktů je k dispozici možná dost, že jsme je ale, právě s ohledem na potřeby té naší doby, dostatečně nepromysleli.

Autor nesouhlasí už s tou hlavní, nejčastěji předkládanou tezí o Smetanovi jako toliko zakladateli české hudby. Vidí v něm představitele hudby evropské. Myslí si, že světová hudba u nás nezačala vznikat až s Antonínem Dvořákem, ale už s Bedřichem Smetanou. „Jen“ se to za něho ještě neumělo do toho světa dostat, a pak s tou teorií o jeho toliko české hudbě se na to možná dost nemyslelo.

Nikdy není pozdě věci začít napravovat a vhodná chvíle pro to může být právě teď. Je škoda, pokud svět zná ze Smetany jen Prodanou nevěstu, Vltavu a smyčcový kvartet Z mého života. Do světa zrovna tak patří Dalibor, Hubička a Dvě vdovy, celá Má vlast, cyklus „švédských“ symfonických básní a také množství brilantních skladeb psaných pro klavír.

Mějme Bedřicha Smetanu více rádi. Pusťme si ho z povědomí do vědomí. A pak do světa. 

Ukázka z knihy (z kapitoly „Znám jednu dívku):

Impulsem ke vzniku nejslavnější české opery se v roce 1862 stala hádka. Nebo snad, abychom nepřeháněli, ostřejší výměna názorů. Došlo k ní na schůzce prozatímního výboru pěveckého sboru Hlahol — ty se konaly jednou týdně v domě jeho starosty knížete Rudolfa Thurn-Taxise (1833–1904) v ulici V Jámě. Pravidelně se tam scházeli lidé patřící k tehdejší elitě české společnosti, František Palacký a František Ladislav Rieger tam diskutovali s Karlem Jaromírem Erbenem, historikem Janem Erazimem Wocelem a dalšími.

Kníže byl svérázný muž a velký čechofil jak organizačně, tak tím, že při podpoře českých věcí neskrblil penězi. Založil pěvecké sbory Hlahol a Moravan, ale třeba také odborný časopis Právník; přispíval do Národních listů i do Riegerova Slovníku naučného, podporoval české spisovatele, kteří na tom byli špatně, tedy v dané době skoro všechny.

Od roku 1861 byl členem Výboru pro založení Národního divadla, o dva roky později zakládal Uměleckou besedu. Během všech těchto aktivit se mu způsobem, který patrně nejvíc překvapil právě jeho, podařilo utratit skoro všechny rodinné peníze, takže posléze začal sekat latinu a v pětačtyřiceti letech začal znovu od začátku jako advokátní koncipient. Při tom všem dál, v rámci nyní už nikoli neomezených možností, podporoval české umělce; zasloužil se například o vybudování prvního památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích. S těmito jeho pokračujícími aktivitami nesouhlasila jeho rodina, takže si nechal změnit příjmení a zemřel na moravském Velehradě jako svobodný pán von Troskow — ve stavu celkového, jakkoli altruismem podmíněného, finančního ztroskotání.

V pražském thurn-taxisovském salonu se z podstaty věci probírala hlavně kulturní témata. V roce 1862 bylo jedním z těch nejpodstatnějších blížící se otevření Prozatímního divadla a jedna z nejostřejších debat tam v souvislosti s ním propukla mezi Smetanou a Riegerem.

Odkud se ti dva znali, není plně zřejmé; patrně z Měšťanské besedy, kam skladatel začal docházet po svém návratu do vlasti v květnu 1861, aby pronikl do české společnosti. Není ani vyloučeno, že slovo dalo slovo už dříve v domácnosti Františka Palackého, kam Smetana chodil vyučovat hře na klavír historikovu dceru a Riegerovu pozdější manželku.

Každopádně až jejich spor z roku 1862 měl založit oboustrannou averzi, o níž velká část české hudební vědy dlouho soudila, že nebýt této mrzutosti, vyvíjel by se možná velký kus české hudby druhé poloviny 19. století jinak. Nepochybné je, že přinejmenším Smetana od té doby pokládal Riegera za svého nepřítele. Přesněji řečeno byl přesvědčen, že mu politik škodí, kudy chodí — a z tohoto svého přesvědčení neslevil téměř do konce života. 

Pavel Kosatík (*1962) je spisovatel a scenárista. Po studiu na Právnické fakultě UK (absolvoval doktorátem z právní historie) se několik let živil jako právník v agentuře Dilia, redaktor nakladatelství Čs. spisovatel, redaktor a editor Mladé fronty Dnes, zástupce šéfredaktora Reflexu a šéfredaktor revue Národní 3. Od roku 1996 je autorem ve svobodném povolání.

Mezi jeho nejznámější knihy patří biografie T. G. Masaryka, Jana Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Přemysla Pittera, Olgy Havlové, Pavla Kohouta, Emila Zátopka, Věry Čáslavské a mnoha dalších. Z esejistických knih vzbudily největší ohlas knihy České snění, Čeští demokraté, Česká inteligence a Slovenské století.

V produkci Euromedia Group vyšly knihy Emil Běžec (2015), 100 × TGM (2017), 100 × Václav Havel (2019), Planner Story (2021) či Zápasy slepého muže (2023).

Rukopis knihy Bedřich Smetana – Životopis vznikl díky podpoře nadačního fondu Bohemian Heritage Fund a Roku české hudby 2024. 

Pavel Kosatík: Bedřich Smetana – Životopis, vydává nakladatelství Universum, 408 stran, doporučená cena 449 Kč


Autor: red

Vychází kniha o Bohumilu Pospíšilovi, českém Marco Polovi

25. dubna 2025 v 11:08

Za první republiky patřil přerovský rodák Bohumil Pospíšil k nadějným československým cestovatelům. Na dobrodružném putování kolem světa strávil pět let, napsal množství poutavých článků a dva cestopisy.  Když se však v polovině 30. let odstěhoval na Nový Zéland, jeho stopy mizí. Historik Martin...

Hana Frištenská Štarková: Po krk v teplé vodě

22. dubna 2025 v 07:42

Hana Frištenská Štarková pracovala v 70. a 80. letech minulého století jako kurátorka pro Romy. Její zážitky s klienty ji inspirovaly k sepsání knihy zábavných a někdy i smutných povídek Po krk v teplé vodě. Jednotlivé příběhy propojuje postava Pepiny, která pracuje jako kurátorka na Praze 4 a má...

Stanislava Jarolímková a její Putování Prahou

21. dubna 2025 ve 12:30

Pokud máte rádi historii a také starou Prahu, jistě vás zaujme nová kniha Stanislavy Jarolímkové nazvaná Putování Prahou. Autorka Stanislava Jarolímková v ní prozradí, kde stával Jarošův dvorec, jak vzniklo staroměstské smetiště nebo kdy muselo město čelit největšímu obléhání… Poutavý průvodce...

Světový bestseller SPQR britské historičky Beardové vychází v češtině

20. dubna 2025 ve 12:06

Jedna z nejvýznamnějších historických knih poslední dekády. SPQR: Dějiny antického Říma, zásadní dílo britské historičky Mary Beardové, si získalo uznání jak kritiků, tak čtenářů. Tato výjimečná kniha zásadním způsobem proměnila pohled široké veřejnosti na dějiny...

Rizzo Enzo: Legendární italské automobily

19. dubna 2025 ve 14:14

Itálie přinesla do světa automobilů emoce a spojila jej s výtvarným uměním. Zrodilo se tu tolik nádherných automobilů nad jejichž podobou se rozbuší srdce nejen automobilových nadšenců, že stojí za to se k nim stále vracet.

Vychází román nový román Jo Nesbøho Král, volné pokračování bestselleru Království

16. dubna 2025 v 11:44

Po úspěchu Království přichází norská hvězda krimi Jo Nesbø s pokračováním, které čtenáře zavede do světa bratrů Carla a Roye Opgardových. Jejich životní osudy jsou opět plné nebezpečných intrik, temných tajemství a neúprosné touhy po moci. Román Král vychází v nakladatelství...

365 dní s vyvýšenými záhony aneb Radost z pěstování a sklizně po celý rok

15. dubna 2025 v 07:05

Kniha „365 dní s vyvýšenými záhony“ nabízí kompletní know-how pro začínající i pokročilé pěstitele – od návodů na konstrukci a stavbu několika typů vyvýšených záhonů a pařenišť, přes tipy na výběr vhodných rostlin a jejich kombinace, postupy výsadby a péče o rostliny. Vše v návaznosti na sezónní...

Ruský Klondike v Česku. Vychází investigativní kniha o ruském vlivu na našem území

14. dubna 2025 v 11:44

Jiří Hynek, zakladatel investigativního webu Odkryto.cz, více než 20 let mapoval vliv ruských oligarchů na českém území. V Ruském Klondiku v Česku (CPress, 399 Kč) odhaluje temné stíny ruských aktivit u nás. Čtenář s ním nahlédne za zdi nemovitostí s nejasným vlastnictvím i za oponu vztahů...

Ladislav Špaček: Malá kniha etikety odívání

13. dubna 2025 ve 22:47

Víte, jak se správně obléct na různé příležitosti? Pokud si občas nejste úplně jistí, poradí vám třeba MALÁ KNIHA ETIKETY ODÍVÁNÍ z pera Ladislava Špačka. Přináší obsáhlý výklad o oblečení pro různé příležitosti, od společenského až po volnočasový styl. Podrobně se zabývá pánskými obleky,...

ŽIVOT - Moje cesta dějinami. Papež František o svém životě poprvé vlastními slovy

12. dubna 2025 v 08:33

Při listování touto vzácnou knihou, kterou je sám život, nás papež František vede po stezce tvořené emocemi, radostmi a bolestí. Je to okno do minulosti, jež nám umožní lépe poznat naši přítomnost.

Jan Štifter v Partii krásného Rudiho oživuje vzpomínky na svého dědečka

11. dubna 2025 v 08:50

Partie krásného Rudiho (Vyšehrad, 399 Kč) – to jsou rodinné legendy na pomezí vzpomínek a fantazie. Jan Štifter v knize oživuje vzpomínky na svého dědečka Rudolfa, zvaného krásný Rudi. Muže, jehož život byl prosycen šarmem, nadhledem a vášní. V jeho příběhu se probouzí svět venkovských Trhových...

Muž z Brna. Detektivka s brněnským šmrncem a špetkou nekorektního humoru

10. dubna 2025 v 10:36

Muž z Brna spisovatelky Petry Klabouchové pobaví s nadhledem a trochou ironie všechny milovníky detektivních příběhů. Kniha (Motto, cena 399 Kč) slibuje nejen napínavý příběh, ale také originální pohled na vztah mezi dvěma největšími českými městy: Brnem a Prahou.  

Jako by mě opustila všechna síla. Rozhovory o psychických potížích

9. dubna 2025 ve 12:26

Duševní problémy trápí čím dál více lidí a stává se z nich celospolečenský fenomén. Novinářka Linda Bartošová v Jako by mě opustila všechna síla (CPress, 469 Kč, ilustrace Lucie Lučanská) vyzpovídala devět osobností, do jejichž psychiky zasáhly různé diagnózy – od vyhoření přes poruchu příjmu...

Kniha Japonský rok je průvodce historií a kulturou země vycházejícího slunce

8. dubna 2025 v 07:18

Knižní novinka Japonský rok je nejen o japonských svátcích a zvycích na pozadí čtyř ročních období, ale také o historii, kultuře a společnosti země vycházejícího slunce.

Hana Whitton: Jak si po anglicku učesat trávník

7. dubna 2025 ve 21:56

V nové knížce Hany Whitton Jak si po anglicku učesat trávník mají čtenáři jedinečnou příležitost navštívit malebnou anglickou vísku, do níž se autorka před lety přestěhovala. Její vyprávění hladí po duši stejně jako pohled na dokonalý hedvábný anglický trávník.

Další články
Nahoru