dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražský život

Patronem napravených vězňů a dobré kávy je Dismas

Přímo u zastávky tramvaje Bílá labuť naleznete kavárnu Dismas, která zaměstnává osoby po výkonu trestu a dává jim tak druhou šanci.

Dismas žil v 1. století a patřil k bandě lupičů, u které krátce po Ježíšově narození hledala přístřeší Maria s Ježíškem a svatým Josefem. Lupiči se o svatou rodinu velmi uctivě starali a Marie na oplátku uzdravila Dismasova syna z malomocenství.

Rodina byla z uzdravení velmi šťastná a při odchodu Marie s Ježíšem řekla: „Pamatujte na nás kamkoli přijdete!“ A tak i v nebi Ježíš pamatoval na Dismase a učinil ho svatým.

Svatý Dismas se pak stal patronem vězňů, všech odsouzených k trestu smrti, zločinců, delikventů, kriminálníků, výtržníků a napravených zlodějů a lupičů.

Dismas je kavárna bez předsudků. Kromě nabídky kvalitní kávy, čokolády, čajů a množství domácích sladkých i slaných dobrot dbá u všech výrobků na Fair Trade neboli férový obchod. Vedle příjemného venkovského babičkovského Vintage stylu je navíc plně bezbariérová a uzpůsobená nejen osobám s tělesným postižením, ale i osobám s postižením zrakovým.

Kavárna sídlí Na Poříčí 37, v prostorách Městské části Praha 1.

„Velmi rádi jsme tento sociální podnik podpořili, abychom tak poskytli příležitost občanům, kteří často z důvodu neoprávněných předsudků druhých nedostanou v životě druhou šanci,“ řekla radní Prahy 1 pro sociální oblast a protidrogovou problematiku Šárka Chládková Táborská, která provoz kavárny spolu s herečkou a zpěvačkou Yvettou Blanarovičovou slavnostně zahájila.

I přesto, že se kavárna nachází v centru Prahy v okolí hotelů a turistických atrakcí, zachovala si velmi příjemné ceny, které přivítají zejména obyvatelé města. V centru Prahy je totiž jen velmi málo míst, kde si dáte výbornou kávu a domácí koláč, nezaplatíte více než 100 korun a ještě tím podpoříte dobrou věc.


Další články
Nahoru