dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Patron v řetězech opět budí vášně
Masivní kovový pás odstranil od sochy svatého Václava v roce 2005 tehdejší primátor Pavel Bém. Foto: Jan Kuba

Patron v řetězech opět budí vášně

Vášně okolo původního řetězu k soše svatého Václava se opět rozhořívají. Jeho navrácení dominantě Václavského náměstí iniciuje Praha 1 v čele se starostou Oldřichem Lomeckým. Proti jsou Balbínovci, kteří se před osmi roky zasadili o odstranění kovového pásu.

Příběh řetězu se začal odehrávat už v dobách normalizace, kdy jej jako nepůvodní prvek Myslbekovy sochy osadili tehdejší komunističtí pohlaváři. Zdánlivě skončil v roce 2005, kdy jej primátor Prahy Pavel Bém spolu se zástupci Balbínovy poetické strany za nemalého zájmu veřejnosti, společně odstranili.

A nyní je v podstatě jisté, že masívní kovový pás tvořený vzhůru směřujícími lipovými listy, slavnou jezdeckou sochu na Václavském náměstí opět obepne.

A právě proto se opět formují dva tábory, které se k tomuto víceméně symbolickému tématu vymezily již v dobách minulých. Zatímco na jedné straně stojí recesité a kritici současného stavu politky z řad Balbínovců a nejrůznější osobnosti veřejného života, na straně druhé argumentuje pro navrácení původního řetězu k soše svatého Václava městská policie a radnice Prahy 1.

"Narušování piety toho místa včetně fyzického poškozování sousoší bylo velice časté a Městská policie doporučila pomocí řetězu vymezit zpět území sousoší, které by bylo ochraňováno před vandalismem,“ vysvětluje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že řetěz by měl být ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy v řádu několika týdnů. „Závisí na klimatických podmínkách,“ dodal starosta.

Balbínovci: je to symbol totality

Přestože zpráva o této akci proběhla médii jen okrajově, odpůrci řetězu, kteří v roce 2005 dosáhli jeho odstranění, už znovu mobilizují. „Vracíme se přesně tam, kde jsme nechtěli být. Symbol totality je zpátky, což mi přijde tristní,“ říká s náznakem rozhořčení v hlase Petr Borka, hlavní ekonom Balbínovy poetické strany (BPS).

Za pravdu mu dává také geniální guvernér BPS a jeden z iniciátorů kampaně za odstranění řetězu Jiří Hrdina, ačkoliv jeho přesná slova nejsou publikovatelná.

Balbínovci svorně argumentují tím, že původním záměrem Josefa Václava Myslbeka, autora monumentálního sousoší, které má být symbolem české státnosti, bylo to, aby se lidé kolem sochy mohli shromažďovat a také, aby na ní mohli spočinout.

„Ten řetěz okolo instalovali v polovině sedmdesátých let komunisté právě proto, aby lidé k soše nemohli, aby se tu nemohli scházet političtí odpůrci režimu, protože to byl symbol národa a svobody,“ tvrdí Borka s tím, že řetěz, jehož díly ve tvaru lipových listů míří špicemi nahoru je navíc i symbolikou ostnatého drátu.

Láska k plotům a mřížím

S tím souhlasí i známý folkový hudebník a disident Jaroslav Hutka, který nynější stav komentoval slovy, že „je svatý Václav opět na řetězu“. „Pokud se tam řetěz skutečně vrátí, už to nebude symbol nesvobody, ale symbol lásky Čechů ke všem plotům, mřížím a ohradám,“ míní Hutka a dodává, že argumenty policie neuznává.

„Přijde mi to jako nesmyslné řešení. Například v Kuksu, kde jsou v exteriérech barokní sochy, začalo docházet k vandalismu až poté, co byla ta místa oplocená,“ dodává známý folkař.

To ale zastánci řetězu nepřijímají jako argument. „Argumentace Balbínovců o svobodě není svobodou ničení a vandalismu. Srocovat okolo sochy se lze i nadále bez toho, že by sousoší bylo ničeno,“ trvá na svém názoru starosta Lomecký.

Jak to vidí Pavel Bém

A co někdejší pražský primátor Pavel Bém, který v roce 2005 před zraky veřejnosti a se šroubovákem v ruce rozebíral první díly symbolických okovů svatého Václava? Dnes už podle vlastních slov vidí situaci méně jednoznačně.

„Jak už to tak bývá – ani jedno řešení není optimální. Řetěz je symbolickým vězením, které právě se svatým Václavem v metaforickém slova smyslu nemá vůbec nic společného,“ říká Pavel Bém s tím, že osobně považuje původní řetěz za nevkusný.

„Bez řetězu je ale patron českého národa v obležení a při nevkusu chování mnoha mladých či „ožralých“ je svatý Václav i symbolicky v „ohrožení“,“ dodal někdejší primátor Prahy s tím, že pro hlavní město, jeho přítomnost a budoucnost vnímá dnes jako významnější jiná témata.

A jaké je tedy resumé? To se teprve uvidí, jisté ale je, že ani jeden z táborů nehodlá ustoupit ze svých stávajících pozic. A přestože se v tomto smyslu nikdo přímo nevyjádřil, z nálady a ohlasů, které zpráva o navrácení řetězu ke svatému Václavu v táboře odpůrců vyvolala je patrné, že se „pod koněm“ bude zanedlouho opět protestovat.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru