dnes
Pátek - jasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Patrik Procházka připravuje ve spolupráci s Prahou 13 projekt, díky kterému bude městská část přístupnější
Patrik Procházka před svým oblíbeným Pekařstvím U Rudolfa ve stodůleckém obchodním centru Luka Living. Foto: JP

Patrik Procházka připravuje ve spolupráci s Prahou 13 projekt, díky kterému bude městská část přístupnější

Šestadvacetiletý psycholog a motivátor Patrik Procházka spolupracuje s radnicí Prahy 13 na odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Sympatický mladý muž, který si s sebou od dětství všude nosí svou „židli", a tudíž danou problematiku může relevantně hodnotit z vlastní zkušenosti, poskytl rozhovor serveru Pražský patriot.

Má radnice Prahy 13 dostatečnou snahu a razanci k odstraňovaní bariér pro pohyb ve veřejné prostoru?
Ano, má, lze ji pochválit za její přístup. Jsem rád, že mi současné vedení úřadu umožnilo, abych se na odstraňování bariér mohl spolupodílet.

prochazka-2 Jak?
Připravuje se speciální projekt, aby byla „třináctka“ přístupnější. Povedu tým, který vypracuje analýzu míst, která by se měla upravit, aby byla přístupnější. Jde třeba o přechody pro chodce, na kterých jsou často zbytečné překážky, nebo o ztížené přístupy do budov. Lidé v týmu budou sbírat i podněty od lidí, aby analýza byla co nejpodrobnější, což by se mělo odrazit i v úrovni následné koncepce úprav, kterou navrhneme. Na politicích pak bude, aby vše uvedli v život. Ale jak jsem již naznačil, cítím, že vedení radnice je tomu pozitivně nakloněno. Vidím velkou otevřenost se touto problematikou zabývat, což není všude samozřejmé.

Co Vás k této aktivitě motivovalo?
Mám v životě to štěstí, že vidím prostředí kolem sebe jinak, z jiného pohledu, než většina lidí. A díky tomu mohu přispět, aby se lidem v Praze 13 žilo ještě lépe a byli spokojeni.

Jsou rozdíly úprav pro lidi s vlastní „židlí", rodičů s kočárky a seniory?
Ano, samozřejmě, ale společný jmenovatel je stejný, jsou jím překážky. A u nich budeme navrhovat řešení, která jsou pro danou překážu ta nejlepší.

Jakou máte zkušenost u nových budov?
Bavil jsem se otevřeně s různými developery a ti mi sdělili, že nechtějí dělat zásadnější bezbariérové úpravy, protože se bojí reakcí většinové společnosti. Ale to je zastaralý pohled. Nikdo přeci nemůže vědět, jestli už zítra nebude snadnější pohyb po městě potřebovat. Navíc bezbariérové úpravy přeci zjednoduší život i lidem bez omezení. Dalším problémem je, že úpravy jsou nevhodně udělané, protože je navrhují nesprávní lidé.

prochazka-1 Jak to myslíte?
Při projektování takových úprav by se mělo hledět na názor lidí, kterým jsou primárně určeny, kterým budou nejvíce sloužit. Ale často se provede taková úprava a až po jejím dokončení ji otestují třeba lidé s vlastní židlí a ti zjistí, že na cestě jsou zbytečné překážky. Třeba s takovými rampami se musí zacházet opatrně, někdy mohou být i nebezpečné.

Lze nějak developery efektivně tlačit k tomu, aby na bezbariérové úpravy zaměřili při plánování projektů pozornost?
Stát na svých různých úrovních by se měl snažit je víc motivovat k úpravám. A to se dá různými způsoby. Nyní developeři motivaci nemají, obdobné úpravy vnímají jako ekonomickou přítěž. Zákonná úprava vše nevyřeší, obejít se dá vždycky, i když je přísnější.

Jak se vám cestuje po Praze?
Přístup lidí a ochota pomáhat se zlepšila, stejně jako úroveň technické vybavenosti pražské MHD. Ale i zde se bohužel setkáváme s nešvarem v podobě nevhodně provedených úprav. Postaví se třeba výtah, ale pak se k němu udělá zbytečná rampa, která ztíží přístup ke kabině – přitom by mohl být vstup do výtahu udělaný napřímo. Zároveň některé stanice metra už opravdu zaostávají a používají zastaralé a pomalé elektrické plošiny. Budu se zasazovat o to, aby k výměně takových plošin došlo ve stanicích Smíchovské nádraží a Nové Butovice.

Chválil jste přístup radnice Prahy 13. Je kromě vzniku již zmiňovaného týmu i nějaký další projekt, který byste ve spolupráci s úřadem chtěl realizovat?
Jednám o dlouhodobější a ucelenější spolupráci v oblasti prevence. Zatím to funguje tak, že mě oslovují školy, abych dělal přednášky pro děti. Ale chtěl bych vytvořit program prevence, řeším to s Prahou 13 i Ministerstvem školství.

Jaký je obsah přednášek?
Děti se seznamují s mým pohledem na potřebnost bezbariérovosti, kterou považuji za nezbytnou pro naši společnost. Také se snažím na děti působit, aby se nebály smát. Je přirozeném se něčemu i někomu smát, nemusí to být automaticky ve zlém. Mám vždy radost, když někomu pomůžu k úsměvu.

Čím se vedle projektů, o kterých jsme doposud hovořili, zabýváte?
Mám vlastní psychologickou praxi. Pomáhám s různými projekty na bázi komunikace a sdružování lidí. Každý je výjimečný a je potřeba v něm tuto výjimečnost hledat.

Působíte na mne jako velmi inspirativní člověk. Mají zájemci možnost se s Vámi osobně setkat?
Ano, těch možností je víc. Lze se objednat, mám stránky www.zijuvrcholove.cz, které se brzy promění na www.psychologjinak.cz. Můj facebookový profil je www.facebook.com/psycholog.patrik.prochazka/.

Co byste na závěr vzkázal čtenářům?
Aby se nebáli smát a nebáli se, že je něco špatně. Vždy se to dá zlepšit, ale musí se na tom pracovat, zlepšení zpravidla nebývá ze dne na den.


Rekonstrukce Zhořelecké ulice v úseku Cafourkova – Lodžská

Včera ve 13:37

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s. provede v termínu od 23. července do 31. srpna první etapu rekonstrukce ulice Zhořelecká v MČ Praha 8 – Bohnice, v úseku ulic Cafourkova a Lodžská. Oprava bude rozdělena na tři části a bude probíhat po polovinách.

V úseku Průběžná – Nádraží Hostivař nepojedou tramvaje

18. července 2018 ve 13:58

V sobotu 28. července bude od 7:30 do 17:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Průběžná – Nádraží Hostivař.

Přerušení provozu tramvají: Strossmayerovo náměstí – Hradčanská

17. července 2018 v 08:17

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v pátek 20. července od 0.35 hodin do 4.45 hodin k přerušení provozu tramvají v úseku Strossmayerovo náměstí – Hradčanská.

Změny tras autobusových linek 165, 197 a 203

16. července 2018 v 07:25

Od dnešního dne dojde z důvodu opravy obratiště Háje a přilehlých autobusových zastávek k dopravním opatřením na následujících linkách PID.

Omezení provozu v Těšnovském tunelu

14. července 2018 v 10:05

Od 23. do 27. července bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Sedm nocí bude uzavřen Letenský tunel

13. července 2018 v 10:16

Z důvodu pravidelné údržby a mytí tunelu bude probíhat úplná uzávěra Letenského tunelu od 13. července do 20. července vždy pouze v noci od 23 do 5 hodin.

Další články
Nahoru