dnes
Středa - oblacno
12°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - jasno
10°C
Patrik Procházka připravuje ve spolupráci s Prahou 13 projekt, díky kterému bude městská část přístupnější
Patrik Procházka před svým oblíbeným Pekařstvím U Rudolfa ve stodůleckém obchodním centru Luka Living. Foto: JP

Patrik Procházka připravuje ve spolupráci s Prahou 13 projekt, díky kterému bude městská část přístupnější

Šestadvacetiletý psycholog a motivátor Patrik Procházka spolupracuje s radnicí Prahy 13 na odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Sympatický mladý muž, který si s sebou od dětství všude nosí svou „židli", a tudíž danou problematiku může relevantně hodnotit z vlastní zkušenosti, poskytl rozhovor serveru Pražský patriot.

Má radnice Prahy 13 dostatečnou snahu a razanci k odstraňovaní bariér pro pohyb ve veřejné prostoru?
Ano, má, lze ji pochválit za její přístup. Jsem rád, že mi současné vedení úřadu umožnilo, abych se na odstraňování bariér mohl spolupodílet.

prochazka-2 Jak?
Připravuje se speciální projekt, aby byla „třináctka“ přístupnější. Povedu tým, který vypracuje analýzu míst, která by se měla upravit, aby byla přístupnější. Jde třeba o přechody pro chodce, na kterých jsou často zbytečné překážky, nebo o ztížené přístupy do budov. Lidé v týmu budou sbírat i podněty od lidí, aby analýza byla co nejpodrobnější, což by se mělo odrazit i v úrovni následné koncepce úprav, kterou navrhneme. Na politicích pak bude, aby vše uvedli v život. Ale jak jsem již naznačil, cítím, že vedení radnice je tomu pozitivně nakloněno. Vidím velkou otevřenost se touto problematikou zabývat, což není všude samozřejmé.

Co Vás k této aktivitě motivovalo?
Mám v životě to štěstí, že vidím prostředí kolem sebe jinak, z jiného pohledu, než většina lidí. A díky tomu mohu přispět, aby se lidem v Praze 13 žilo ještě lépe a byli spokojeni.

Jsou rozdíly úprav pro lidi s vlastní „židlí", rodičů s kočárky a seniory?
Ano, samozřejmě, ale společný jmenovatel je stejný, jsou jím překážky. A u nich budeme navrhovat řešení, která jsou pro danou překážu ta nejlepší.

Jakou máte zkušenost u nových budov?
Bavil jsem se otevřeně s různými developery a ti mi sdělili, že nechtějí dělat zásadnější bezbariérové úpravy, protože se bojí reakcí většinové společnosti. Ale to je zastaralý pohled. Nikdo přeci nemůže vědět, jestli už zítra nebude snadnější pohyb po městě potřebovat. Navíc bezbariérové úpravy přeci zjednoduší život i lidem bez omezení. Dalším problémem je, že úpravy jsou nevhodně udělané, protože je navrhují nesprávní lidé.

prochazka-1 Jak to myslíte?
Při projektování takových úprav by se mělo hledět na názor lidí, kterým jsou primárně určeny, kterým budou nejvíce sloužit. Ale často se provede taková úprava a až po jejím dokončení ji otestují třeba lidé s vlastní židlí a ti zjistí, že na cestě jsou zbytečné překážky. Třeba s takovými rampami se musí zacházet opatrně, někdy mohou být i nebezpečné.

Lze nějak developery efektivně tlačit k tomu, aby na bezbariérové úpravy zaměřili při plánování projektů pozornost?
Stát na svých různých úrovních by se měl snažit je víc motivovat k úpravám. A to se dá různými způsoby. Nyní developeři motivaci nemají, obdobné úpravy vnímají jako ekonomickou přítěž. Zákonná úprava vše nevyřeší, obejít se dá vždycky, i když je přísnější.

Jak se vám cestuje po Praze?
Přístup lidí a ochota pomáhat se zlepšila, stejně jako úroveň technické vybavenosti pražské MHD. Ale i zde se bohužel setkáváme s nešvarem v podobě nevhodně provedených úprav. Postaví se třeba výtah, ale pak se k němu udělá zbytečná rampa, která ztíží přístup ke kabině – přitom by mohl být vstup do výtahu udělaný napřímo. Zároveň některé stanice metra už opravdu zaostávají a používají zastaralé a pomalé elektrické plošiny. Budu se zasazovat o to, aby k výměně takových plošin došlo ve stanicích Smíchovské nádraží a Nové Butovice.

Chválil jste přístup radnice Prahy 13. Je kromě vzniku již zmiňovaného týmu i nějaký další projekt, který byste ve spolupráci s úřadem chtěl realizovat?
Jednám o dlouhodobější a ucelenější spolupráci v oblasti prevence. Zatím to funguje tak, že mě oslovují školy, abych dělal přednášky pro děti. Ale chtěl bych vytvořit program prevence, řeším to s Prahou 13 i Ministerstvem školství.

Jaký je obsah přednášek?
Děti se seznamují s mým pohledem na potřebnost bezbariérovosti, kterou považuji za nezbytnou pro naši společnost. Také se snažím na děti působit, aby se nebály smát. Je přirozeném se něčemu i někomu smát, nemusí to být automaticky ve zlém. Mám vždy radost, když někomu pomůžu k úsměvu.

Čím se vedle projektů, o kterých jsme doposud hovořili, zabýváte?
Mám vlastní psychologickou praxi. Pomáhám s různými projekty na bázi komunikace a sdružování lidí. Každý je výjimečný a je potřeba v něm tuto výjimečnost hledat.

Působíte na mne jako velmi inspirativní člověk. Mají zájemci možnost se s Vámi osobně setkat?
Ano, těch možností je víc. Lze se objednat, mám stránky www.zijuvrcholove.cz, které se brzy promění na www.psychologjinak.cz. Můj facebookový profil je www.facebook.com/psycholog.patrik.prochazka/.

Co byste na závěr vzkázal čtenářům?
Aby se nebáli smát a nebáli se, že je něco špatně. Vždy se to dá zlepšit, ale musí se na tom pracovat, zlepšení zpravidla nebývá ze dne na den.


Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Noční uzavření tunelů

12. listopadu 2018 ve 14:53

Tunely Brusnický a Dejvický budou z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie uzavřeny vždy v noci od 14. listopadu od 23 hodin do 18. listopadu do 5 hodin.

Nové stromy, keře a více místa na parkování v Belušově

11. listopadu 2018 v 08:41

Ve čtvrtek 8. listopadu bylo v Bellušově ulici v Praze 13 vysázeno 57 nových stromů – javory, duby letní a habry. Některé z původních stromů musely být vykáceny v souvislosti s rozšířením parkovacích míst v této ulici, teď už je však nahradily stromy nové, které jsou doplněny o 336 ks keřů a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

V České republice se aktuálně léčí přes 936 tisíc lidí s touto diagnózou. To ale není celkové číslo. Přibývá těch, u nichž zůstává skryta. Když se objeví tyto příznaky, je čas zajít k lékaři

9. listopadu 2018 ve 22:46

Polovina lidí s diabetem se obává zařadit do života nové aktivity bez konzultace s lékařem, potvrdil květnový průzkum mezi českými diabetiky.  Jakákoli „novinka“, například i jinak doporučovaný pohyb nebo dieta, totiž může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Cílem léčby je přitom právě udržet tuto...

Voda pro Afriku má letos sílu lva

9. listopadu 2018 v 07:53

Začátkem listopadu spustil Nadační fond Veolia již devátý ročník benefičního prodeje dárkových předmětů, jehož 100% výtěžek přispěje k zajištění lepšího přístupu k pitné vodě v další lokalitě jižní Etiopie. Hlavním partnerem projektu a zároveň realizátorem všech prací v terénu je česká nezisková...

Uzavření Strahovského tunelu

8. listopadu 2018 ve 12:12

Z důvodu prohlídky tunelu bude uzavřen v těchto termínech:

Tunel Mrázovka se bude v noci čistit

8. listopadu 2018 ve 12:08

Z důvodu čištění kamer bude tunel Mrázovka uzavřen od soboty 10. listopadu od 23 hodin do neděle 11. listopadu do 5 hodin.

Toto onemocnění se objevuje stále u většího počtu lidí a také v nižším věku, než v minulosti. Rozchodit se nedá, léčit také ne, ale o to důležitější je podchycení v počáteční fázi

7. listopadu 2018 ve 20:08

Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku. Postihuje dokonce i třicátníky. Ve věkové kategorii 45 až 65 let pak trpí tímto onemocněním 40 % lidí. Charakteristickými příznaky artrózy jsou bolesti kloubů, začínající...

Řidičský průkaz si musí do konce roku vyměnit ještě 30 procent řidičů

7. listopadu 2018 ve 13:33

Řidičský průkaz si letos vyměnilo zatím 514 tisíc řidičů. Pro nový doklad si tak přišlo 70 % motoristů, 140 tisíc lidí výměna dokladu ještě čeká.

Další články
Nahoru