dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C

Patří váš spotřebič do muzea? Tak ho tam dejte!

Sbírky Národního technického muzea v Praze se po tomto víkendu opět rozšíří. Kurátoři vyberou nové exponáty mezi vysloužilými elektrospotřebiči, které přinesou návštěvníci muzea na akci pořádanou ve spolupráci s neziskovou společností ELEKTROWIN.

„Z těchto spotřebičů připravíme samostatnou výstavku a budeme s nimi počítat při pravidelné obměně stálé expoziceTechnika v domácnosti,“ říká kurátorka Lucie Střechová.

„Každý, kdo přinese staré elektro, získá slevu na vstupném a drobný dárek,“ dodává Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWINu, kolektivního systému pro sběr a recyklaci elektrozařízení. Pro prvních pět je navíc připravena nákupní poukázka v hodnotě 500 korun. V případě, že si muzeum spotřebič vybere do svých sbírek, získá jeho dárce navíc i čestnou vstupenku na další návštěvu.

Co dělá exponát cenným
Nejcennější exponát nemusí být nutně ten nejstarší. „Hodnotu mu dodává věrohodně zdokumentovaný příběh – například v podobě původního obalu, návodu k použití nebo dokonce pokladního dokladu,“ vysvětluje Lucie Střechová.

Expozice Technika v domácnosti je z 90 procent tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách NTM. „Základ sbírky domácích spotřebičů tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek,“ upřesňuje Střechová. Samotná sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908.
Zbytek tvoří dary a zápůjčky současných výrobců i spotřebiče, které donedávna sloužily v českých domácnostech. „Některé jsme objevili v různých internetových aukcích nebo ve starožitnictvích, většinu nám ale nabídli a darovali jejich dosavadní uživatelé,“ popisuje kurátorka.

Češi jdou v recyklaci příkladem
S recyklací v dnešním slova smyslu ale začal ELEKTROWIN a další kolektivní systémy teprve před osmi lety, v roce 2005. Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států EU.

„Stanovenou kvótu čtyř kilogramů na osobu a rok splnila Česká republika jako první ze zemí nově přistoupivších do Evropské Unie a Češi jsou mezi nimi v recyklaci stále na špici,“ připomíná Roman Tvrzník.
Daří se to mimo jiné díky husté síti stálých sběrných míst nebo třeba akcím, jako je právě nadcházející víkend v Národním technickém muzeu.
 

Od pondělí 16. do pátku 20. září mohou Pražané odevzdávat spotřebiče také při akci s názvem Železný týden. Ta se postupně koná u Anděla, na Ovocném trhu a na náměstí Míru.


Tajemná Praha Richarda Horáka

Včera v 09:20

Průřez autorovou tvorbou představuje soubor přibližně 60. fotografií. Jedná se o díla z období digitalizace, jak je sám autor nazývá, kdy už všechny fotografie pořídil pouze digitálním fotoaparátem.

Vinyl Fever v BIO OKO

Včera v 07:29

Přijďte si poslechnout nebo koupit gramofonové desky do BIO OKO na Letné. Vše od Abby až po Sepulturu, od Ivana Mládka po Blue Effect, od Menšíka po Hurvínka, od Muddyho Waterse po Franka Zappu. 

Film: Hledá se prezident (2013)

Včera v 07:23

V době mezi prvním a druhým termínem přímé volby prezidenta je dobré udělat ohlédnutí za minulým obdobím a připravit se na věci příští.

Setkání s výtvarnicí Kateřinou Šedou

Včera v 07:12

Setkat se s výtvarnicí Kateřinou Šedou, která za svou knihu Brnox obdržela cenu Magnesia Litera, můžete v pondělí 22. ledna v 18 hodin. Výtvarnice proslula projekty, které pomáhají probouzet komunitu a oživovat mezilidské vztahy. O nich promluví na lednovém setkání v Ústřední knihovně na...

Malé sportování v Harfě už posedmé

Včera v 07:02

Máte doma dítko od 2 do 7 let? Přijďte s ním do Monkey´s Gym v Galerii Harfa, kde se 21. ledna již posedmé koná oblíbené sportovní odpoledne plné zábavného pohybu pro nejmenší.

Hasiči Praha: Uzavření Libeňského mostu dojezd na Palmovku zásadně neomezí

19. ledna 2018 v 15:04

Na Balabenku jezdí hasiči z Holešovic raději rychlejší trasou přes Most Barikádníků a Povltavskou.

Selhání obálkovací linky: Praha rozeslala 2500 dopravních pokut nesprávným adresátům

19. ledna 2018 ve 14:22

Zhruba 2500 výzev k zaplacení dopravních pokut rozeslal v poslední době pražský magistrát nesprávným adresátům. Lidé dostali v obálce se svým jménem a adresou pokutu pro jiného člověka. Důvodem bylo selhání obálkovací linky, uvedl na základě vyjádření magistrátu Český rozhlas-Radiožurnál....

Palmovka – Florenc. Noční přerušení provozu tramvají

19. ledna 2018 v 10:26

V noci z úterý 23. ledna od 22:30 hodin na středu 24. ledna do 4:40 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Palmovka – Florenc.

S Lenkou Vacvalovou na téma běhání, cvičení a životosprávy

19. ledna 2018 v 08:29

Stále nacházíte výmluvy, proč nemůžete jít běhat? Doběhněte na Čaj o sedmé s Lenkou Vacvalovou ve čtvrtek 25. ledna od 19 hodin do Galerie 1.

Další krátké zprávy
Nahoru