dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Patří komunisté do vedení kontrolního výboru?
Předsedkyně zastupitelů KSČM Marta Semelová. Foto: archiv

Patří komunisté do vedení kontrolního výboru?

Současná koalice ODS a TOP 09 je rozhádaná, jediné na čem se shodne, jsou kroky proti opozici, tvrdí předsedkyně zastupitelů KSČM Marta Semelová. Vadí ji, že komunisté nemají zastoupení ve vedení kontrolního výboru. „Podle mého názoru tam opozice patří,“ říká. 

Kvůli tomu, že pro volební rok 2010 byla Praha rozparcelována do sedmi volebních obvodů, získala KSČM jen tři zastupitele. Jak se vám daří v pražském zastupitelstvu vyjednávat?
Pravda je, že nás rozparcelování poškodilo – z celkového počtu 63 zastupitelů máme pouze tři, takže vyjednávat lze velmi složitě. Nejen ale proto, že máme málo zastupitelů, ale také proto, že koalice TOP 09 a ODS v zastupitelstvu předvádí to, co předvádí vládní koalice v Poslanecké sněmovně. To znamená: neposlouchá výhrady občanů, občanských sdružení ani opozice.

Jak reagujete?
Nepodléháme tomu a na každém zastupitelstvu k jednotlivým bodům vystupujeme, aby občané měli možnost vidět, kdo co hájí. Jsem v tomto směru ráda, že se podařilo prosadit také veřejné jednání výborů. Těší mě i to, že jsme prosadili, aby občané mohli na zastupitelstvu interpelovat a vystupovat k jednotlivým bodům. Veřejnost o to projevuje velký zájem. Na jednání zastupitelstva chodí jednotlivci, ale i skupiny občanů, kterých se konkrétní záležitosti dotýkají. Třeba, když se projednávají návrhy na rušení škol a podobně.

Byla v zastupitelstvu vůči KSČM jiná atmosféra, když Radu hlavního města Prahy vedly ODS s ČSSD?
Do určité míry ano. Když v Radě hlavního města Prahy působila ČSSD, přístup vůči nám byl lepší. Nedělo se to, co se děje za současné pravicové koalice. Nyní nás například odvolali z některých odborných komisí, kam jsme delegovali naše zástupce (do komisí mohou být delegováni lidé, kteří nejsou zastupitelé – pozn. red.). Do jiných naše zástupce vůbec nezvolili.

A co se týče výborů?
Měli jsme zájem na tom, aby ve výborech mohli působit také odborníci, kteří dané problematice opravdu rozumějí. To bohužel nebylo schváleno. ODS a TOP 09 jsou rozhádané jak mezi sebou, tak uvnitř samy sebe. Jediné, co je stmeluje, jsou kroky proti opozici.

A když současnou atmosféru srovnáváte s dobou, kdy byl primátorem Pavel Bém a vedení magistrátu ovládala ODS?
Tehdy byly také opoziční návrhy válcovány. Každá doba má navíc něco specifického. Tenkrát to byly ekonomické problémy a aféry, které se stále táhnou. Ať už je to tunel Blanka či například Opencard. Když nyní vidím, jak Pavel Bém zapáleně vystupuje proti korupci, vždy si vzpomenu na jeho éru. Tato koalice má ale také problémy, ukazuje se, že to, co slibovala voličům, není pravda.

Můžete uvést nějaké příklady?
Primátor Bohuslav Svoboda z ODS před volbami například sliboval, že prověří různé smlouvy, které jsou pro město nevýhodné, nic z toho se neděje. Sliboval, jak zruší najímaní externích firem na všemožné činnosti, které může dělat magistrát, i v tomto ale udělal minimum. Sliboval, že vše bude transparentní a průhledné a najednou se vynořují další aférky, například kolem zámku Ctěnice či v souvislosti s dopravním podnikem.

Bývalý primátor Bém v současné době už není pražský zastupitel, je ale poslanec. Co říkáte na to, že využívá právo neomezeně a přednostně hovořit na zastupitelstvu k projednávaným bodům? 
Je pravda, že poslanec zvolený za Prahu může kdykoli a k čemukoli vystoupit. To mohu i poslanci-zastupitelé: Boris Šťastný z ODS a Petr Hulínský z ČSSD to dělávají. Já jsem této možnosti nikdy nevyužila, vždy vystupuji jako řádně přihlášený zastupitel. Když se totiž takového práva využívá ve větším množství, v zastupitelstvu to dělá zlou krev.

V současném volebním období – na rozdíl od těch minulých – není KSČM ve vedení kontrolního výboru. Co si o tom myslíte?
Od počátku jsme usilovali o to, abychom ve vedení výboru zastoupení měli. Podle mého názoru tam opozice patří. Neustále jsme předkládali návrhy, aby předsedou nebo místopředsedou byl Lubomír Ledl z našeho klubu. Schváleno to nebylo, předsedou byl zvolen Petr Dolínek z ČSSD.

Pak jste usilovali o místopředsedu výboru…
Ano, to také nebylo schváleno. Problém vidím ale hlavně v tom, že ve výboru má většinu koalice ODS a TOP 09. Koalici má totiž kontrolovat především opozice…


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru