dnes
Úterý - jasno
26°C
zítra
Středa - skorojasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
29°C
Páternoster v Nové radnici je po čtvrt roce znovu v provozu
Páternoster v historické budově magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Páternoster v Nové radnici je po čtvrt roce znovu v provozu

Pražský magistrát obnovil výtah páternoster v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Oběžný výtah prošel za tři měsíce generální opravou a jeho nový vzhled by měl připomínat historické prvky v budově. 

Rekonstrukce, která přišla hlavní město na 3,6 milionu korun, se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála magistrát více než tři a půl milionu korun.

V Nové radnici byl doposud v provozu páternoster ze sedmdesátých let minulého století. V té době byl původní výtah pravděpodobně zrekonstruován. Bohužel se k původnímu páternosteru nedochovala žádná dokumentace ani fotografie.

Magistrát tak po dohodě s památkáři zvolil vzhled výtahu, který odpovídá ztvárnění obložek a dveří v budově. V rámci rekonstrukce byly osazeny nové vstupní portály a nové obložení kabin.

Očím uživatelů zůstávají skryty kompletně nová elektroinstalace a zabezpečovací prvky, repasované rámy kabin a jejich vedení. Generální opravou prošla i samotná strojovna výtahu.

Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze najdou lidé páternostery také v dalších budovách. Používá se například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, další je na ministerstvu pro místní rozvoj nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.


První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

Včera ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru