dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Páternoster v Nové radnici je po čtvrt roce znovu v provozu
Páternoster v historické budově magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: MHMP

Páternoster v Nové radnici je po čtvrt roce znovu v provozu

Pražský magistrát obnovil výtah páternoster v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Oběžný výtah prošel za tři měsíce generální opravou a jeho nový vzhled by měl připomínat historické prvky v budově. 

Rekonstrukce, která přišla hlavní město na 3,6 milionu korun, se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála magistrát více než tři a půl milionu korun.

V Nové radnici byl doposud v provozu páternoster ze sedmdesátých let minulého století. V té době byl původní výtah pravděpodobně zrekonstruován. Bohužel se k původnímu páternosteru nedochovala žádná dokumentace ani fotografie.

Magistrát tak po dohodě s památkáři zvolil vzhled výtahu, který odpovídá ztvárnění obložek a dveří v budově. V rámci rekonstrukce byly osazeny nové vstupní portály a nové obložení kabin.

Očím uživatelů zůstávají skryty kompletně nová elektroinstalace a zabezpečovací prvky, repasované rámy kabin a jejich vedení. Generální opravou prošla i samotná strojovna výtahu.

Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze najdou lidé páternostery také v dalších budovách. Používá se například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, další je na ministerstvu pro místní rozvoj nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru