dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Numeroložka o pátku třináctého: nevěřte pověrám, je to vždy šance na změnu v životě. 13. 9. 2013? Kroťte své ego!

Podle numeroložky Jany Tamchynové přinášejí pátky třináctého lidem větší zranitelnost, ale nelze je považovat automaticky za smolné dny, jak na ně nahlíží pohanské pověry. Naopak, spojení třináctky s pátkem přináší větší otevřenost vnímání. V rozhovoru popisuje různé možnosti, proč má toto datum tak špatnou reputaci a prozrazuje něco o zítřejším pátku 13. 9. 2013, ve kterém se třináctka opakuje dvakrát.

RNDr. Jana Tamchynová

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy.

Později se začala věnovat celostní medicíně, kineziologické metodě One Brain, vztahem tarotu k psychice, prošla psychoterapeutickým výcvikem se zaměřením na psychosomatiku.

Od roku 1999 provozuje poradenskou terapeutickou praxi. Numerologií se zabývá řadu let.

Lze pátek třináctého vnímat jako smolný a špatný den?

Může být stejně tak dobře smolným dnem jako dnem veleúspěšným, jak k tomu má šanci být každý jiný den roku. Vždy záleží na tom, s jakou energií měsíce a roku se setká. Nelze to paušalizovat. Jde spíš o to, jak psychicky naladěni v tento den budeme. Jsou lidé, kteří propadnou strachu z pověry a tím si dopředu zabrání uplatnit svou vůli. Dokonce existují lidé, kteří propadnou fobii, tedy chorobnému strachu, z pátku třináctého.

Z pohledu numerologie a astrologie je spojení pátku, dne přisouzeného Venuši, a čísla 13, spojením citlivosti, smyslnosti, hravosti, frivolnosti a také všech možných lidských potěšení i poklesků, za které je ale třeba poté nést zodpovědnost.

Čeho se tento den raději vyvarovat a čemu se cíleně věnovat?


 

tamchynova-profi-foto-nahled

RNDr. Jana Tamchynová

Pátky třináctého obecně přinášejí větší zranitelnost každého z nás, větší pravděpodobnost prožitků, které mohou změnit náš pohled na život, možnost, že před námi vyvstanou problémy, s nimiž je obtížné si poradit a které nás budou nutit provést v životě změny. Přitom vůbec ale nemusí jít o drastické zážitky.

Naopak mohou to být události ohromující, radostné, nebo jen prostě neobvyklé a nahodilé. Jen naše vnímání je ten den více otevřené. Proto je také dobré v tyto dny být otevřeni všemu, co nás potká a brát zážitky takových dnů jako obohacení, oživení a možnost k zamyšlení. Netřeba se vůči událostem pátku třináctého stavět s nedůvěrou, strachem a negativistickým očekáváním. Tím si jen přivodíme, že se nám takové věci opravdu budou dít.

Co nám řeknete o nastávajícím pátku 13. září 2013?

Všimněte si, jak zajímavé je to datum. Opakuje se v něm 13 dvakrát. Půjde o den, v němž bude trochu víc nervozity, než by bylo žádoucí a proto je třeba být opatrní. Hrozí zbrklé a neuvážené chování, které může zapříčinit řadu karambolů nejen na silnicích, ale i v mezilidských vztazích. Každý se bude potýkat se svým egem, které se bude hlásit nadměrně o pozornost a bude jen na nás, jak ho dokážeme uzemnit. Dopoledne bude napětí obzvlášť citelné a bude se dařit, jen když si každý bude dělat na svém vlastním projektu a bude se snažit o své sebeprosazení.

Podmínkou je ale ochota s druhými komunikovat, dohodnout se na spolupráci a vstřícnost. Odpoledne bude víc přát odvážným nápadům a jejich realizaci, finančním operacím, které mohou být důležité pro další rozvoj vašich aktivit. Jestliže se můžete brzy odpoledne sebrat a jet do přírody nabírat síly, neváhejte a jeďte. Pohyb na vzduchu a pocit svobody a volna před sebou bude skvělým balzámem na duši, víc než jindy. Večer byste ale neměli zapomínat na svou rodinu a potěší vás společné aktivity či návštěva kulturní akce.

Shrnuto, jestliže zvládnete své trochu dětské chtivé ego, nevyvoláte hádky nebo se nenecháte druhými do sporů zatáhnout, uplatníte svou tvořivost a dáte průchod radosti a ne zlosti, bude to pěkný a plně využitý potenciál tohoto dne.

Proč si toto datum získalo tak špatnou reputaci?

Je třeba ozřejmit, proč vůbec vznikla pověra o nešťastném pátku třináctého. Vysvětlení se nabízí několik. První odkazuje na ukřižování Ježíše Krista, které se událo právě v pátek a na to, že u stolu při poslední večeři Páně sedělo 13 stolovníků. Dalším potvrzením smůly tohoto dne byl fakt, že 13. října (v pátek) 1307 začalo zatýkání, pronásledování a následné mučení rytířů Templářského řádu, které vedlo k jejich definitivnímu zániku. A proto byl pátek třináctého považován jejich následovníky za ďábelský nešťastný den.

Vezmeme-li si archetypy zasahující do lidského povědomí ztvárněné tarotovými symboly Velké arkány, pak třináctka je znázorněna jako smrtka s kosou. Nicméně nejde o zánik jako takový, ale o velký přerod, kdy staré hodnoty se přežily, a začala se rodit nová kvalita a proto je nutné nechat odumřít vše, co brání novému růstu a svobodě. Vyjadřuje to tedy bolestný proces ztráty starých jistot, které se ukázaly omezující a bránící v růstu. Třináctka naznačuje zdravé přitakání všemu, co je životaschopné, ale co nesmí být omezováno neproduktivním a nejistým.

Ještě jedno vysvětlení se nabízí a je spojeno s fázemi Luny. Cyklus Měsíce je 28 dní, přičemž každý 14.den nastává buď nov nebo úplněk, tedy dva extrémy působení energie Měsíce na lidskou psychiku. Za novu se lidská psychika pomyslně zatemňuje a za úplňku se naopak vyjasňuje vše v zákoutí psychiky utajované a skrývané. Oba tyto stavy mysli vybízí k extrémnímu jednání. Vliv Luny na člověka začíná vždy den před vyvrcholením měsíční fáze, tedy 13. den lunárního cyklu. Jde tedy o pověru možná kořenící hluboko v pohanských dobách.

Je z pohledu numerologie každý pátek třináctého, v různé měsíce a roky, stejný?

Pátek třináctého je vnímán jako smolný den a v euroatlantické kultuře obecně stigmatizován. Z pohledu numerologie má každý pátek třináctého odlišnou energii. Spojuje je pouze energie čísla 13, ale jinak záleží na tom, v jakém měsíci a jakém roce se takový pátek vyskytuje. To znamená, že se nikdy nikdy energie takového dne zcela neopakuje. Číslo 13 symbolizuje velmi citlivou tvořivou energii, náchylnou ke zpochybňování, ale plnou nadšení a přátelskou. Je pro ni charakteristická potřeba seberealizace a vypjaté emoce, nápaditost, kterou díky pracovitosti je možné uvést v realitu, hravost a citová zranitelnost.

Také se z ní rodí nezvládnuté emoce, tvrdá kritičnost a pánovitost, přílišný idealismus, oslabené sebevědomí. Třináctka v sobě nese zárodek pomalu ale cíleně zrající moudrosti, která může vnést do života nové možnosti, svobodu a odhození toho, co svazuje. Na druhou stranu v sobě také skrývá despotičnost, bezcitnost a neurotičnost.


Další články
Nahoru