Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský magistrát chce snížit náklady na vytápění získáváním tepla z Vltavy
Hlavní sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražský magistrát chce snížit náklady na vytápění získáváním tepla z Vltavy

Úřední budovy pražského magistrátu by v budoucnu mohla vytápět tepelná čerpadla získávající teplo z vltavské vody. Tendr na přivaděč vody chce město vypsat do konce letošního roku a v první polovině příštího stavbu uskutečnit. Nová technologie by mohla přinést výraznou úsporu při vytápění. ČTK to sdělil mluvčí Prahy Tadeáš Provazník. Magistrát podle něj připravuje v souvislosti s energetickou krizí i další úsporná opatření, dodávky elektřiny i plynu má město zatím zajištěny.

Teplo získávané z vody pomocí tepelných čerpadel může podle Provazníka nahradit vytápění plynem v úředních budovách magistrátu, pokud má Vltava teplotu alespoň kolem pěti stupňů Celsia, což bývá i při současných mírnějších zimách.

„Pokud by byl dobudován přivaděč vltavské vody v příštím roce, v následujících letech by pak mohla být úspora díky vytápění tepelnými čerpadly na vltavskou vodu až 30 procent," uvedl mluvčí.

Magistrát zvažuje také to, že sníží v zimě teplotu v budovách. „Podle propočtů bychom byli schopni při snížení teploty o dva stupně Celsia snížit celkovou spotřebu asi o deset procent, avšak vše bude záležet na konkrétních podmínkách v budovách a dalších náležitostech," uvedl a dodal, že v přípravě je také materiál pro zaměstnance, jak se chovat úsporně na pracovišti.

V minulosti uskutečněné změny podle Provazníka přinesly asi třicetiprocentní úspory při srovnání let 2012 a 2021. „Například se jednalo o náhradu kotlů za energeticky efektivnější typy, zavedení systému proměnné regulace otáček vzduchotechnických jednotek a podobně," uvedl. Doplnil, že město také u asi 80 procent svítidel v úředních budovách přešlo na úsporné LED žárovky.

Magistrát má pro sebe a svoje příspěvkové organizace podle mluvčího zajištěny dodávky elektřiny od firmy PRE do konce letošního roku a plynu od Pražské plynárenské do konce příštího.

Po skončení stávajících kontraktů převezme nákup komodit od magistrátu nově zřízená příspěvková organizace Pražské společenství obnovitelné energie. Ta bude mít na starosti také například instalaci solárních panelů na střechy městských budov.

Město se chce podle schválené klimatické strategie v budoucnu zaměřit na vlastní produkci tepla. Zdroj plynu má zajistit budovaná bioplynová stanice v Ústřední čistírně odpadních vod.

Další má vzniknout v Chrástu za Prahou rozšířením již existujícího zařízení, jehož nákup městští zastupitelé schválili v červnu. Plánovaná výstavba v dosud nevyužitém území Bubny-Zátory a také části Dejvic a Veleslavína by mohly v budoucnu získávat teplo s pomocí tepelných čerpadel z odpadních vod.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru