dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Patakyovi: kávu s mlékem nepijte!  Je to třaskavina, kterou vaše zažívání prostě nedá
Káva s mlékem. Ilustrační foto: Tamorlan / Wikimedia Commons

Patakyovi: kávu s mlékem nepijte! Je to třaskavina, kterou vaše zažívání prostě nedá

Manželé Patakyovi – Beáta a Július – jsou ve světě alternativní medicíny známými osobnostmi. Léta se zabývají reflexní terapií, vydávají knížky a radí, jak žít zdravě. V poslední knize Reflexní terapie a nečekaná odhalení přicházejí s objevem, který nepotěší milovníky kávy.

Jak jste přišli na to, že káva s mlékem škodí lidskému zdraví?
Július: V našem diagnostickém formuláři je otázka na pití kávy obsažena už téměř dvacet let. A tak jsme si všimli souvislosti se zdravotními potížemi našich pacientů. Podezření postupně přerostlo v jistotu, kterou jsme si nakonec potvrdili i v odborné literatuře.

K čemu jste došli?
Július: Přesvědčili jsme se, že jakoukoli směs kávy nebo čaje s mlékem žaludek nedokáže normálně zpracovat. Na stovkách případů jsme viděli, že tato směs vyvolává poruchy žaludku, dvanácterníku, jater a střev a v důsledcích i například bolesti kloubů.

Co tedy pít, když je člověk závislý na kofeinu?
Beáta: Když budete pít bylinné čaje, uvidíte, jak už za měsíc se budete cítit mnohem lépe, bez nadýmání nebo pocitu těžkého žaludku. Po tomto měsíci zkuste vypít kafe s mlékem a uvidíte, jak se tomu žaludek, respektive dvanácterník bude bránit. Pokud ovšem bez kávy opravdu nemůžete být, doporučuje se jedna černá káva denně, asi hodinu po obědě, kdy se cítíme trochu ospalí. Pozor, ale nedávejme si k ní dortík se šlehačkou, ani chleba s máslem.

kniha-patakyovii-nahled Jak si vysvětlujete, že má káva s mlékem takový účinek na zažívání?
Július: Káva s mlékem je potravinou kyselinotvorné povahy. Jde vlastně o chemickou reakci. V žaludku, který obsahuje kyselé prostředí s kyselinou chlorovodíkovou, tato směs projde celkem hladce, ale jakmile se dostane do dvanácterníku, kde je zásadité prostředí, zareaguje na to tento orgán křečí. To vyřadí na určitou dobu z provozu jak slinivku, tak i žlučník. Cítíme jen jakousi těžkost, ale důsledek to může mít v bolestech kyčlí nebo kloubů. Kromě toho káva sama o sobě obsahuje kyselinu šťavelovou, kterou ledviny nestačí vylučovat. Její usazeniny pak způsobují například velké bolesti ve svalech zad.

Jaké příznaky by nás měly varovat?
Beáta: Právě například křeč v bederní páteři, zácpa, žlučníkové kameny, bolest ve velkých kloubech, nadýmání, úbytek svalové hmoty…

Jak se vám tento poznatek osvědčil v praxi, při léčení?
Július: Máme několik pacientů, které například zlobil tenisový loket. Lékaři jim předepisovali léky proti bolesti, zkoušeli u nich operace, ale bolest se vrátila. Společně s reflexní terapií a odbouráním některých hříchů ve stravě, včetně kávy s mlékem, jsme docílili toho, že jsou dnes tito pacienti bez bolestivých příznaků.


Autor: Zuzana Pšenicová

Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru