dnes
Neděle - obcasny-dest
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
9°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Patakyovi: kávu s mlékem nepijte!  Je to třaskavina, kterou vaše zažívání prostě nedá
Káva s mlékem. Ilustrační foto: Tamorlan / Wikimedia Commons

Patakyovi: kávu s mlékem nepijte! Je to třaskavina, kterou vaše zažívání prostě nedá

Manželé Patakyovi – Beáta a Július – jsou ve světě alternativní medicíny známými osobnostmi. Léta se zabývají reflexní terapií, vydávají knížky a radí, jak žít zdravě. V poslední knize Reflexní terapie a nečekaná odhalení přicházejí s objevem, který nepotěší milovníky kávy.

Jak jste přišli na to, že káva s mlékem škodí lidskému zdraví?
Július: V našem diagnostickém formuláři je otázka na pití kávy obsažena už téměř dvacet let. A tak jsme si všimli souvislosti se zdravotními potížemi našich pacientů. Podezření postupně přerostlo v jistotu, kterou jsme si nakonec potvrdili i v odborné literatuře.

K čemu jste došli?
Július: Přesvědčili jsme se, že jakoukoli směs kávy nebo čaje s mlékem žaludek nedokáže normálně zpracovat. Na stovkách případů jsme viděli, že tato směs vyvolává poruchy žaludku, dvanácterníku, jater a střev a v důsledcích i například bolesti kloubů.

Co tedy pít, když je člověk závislý na kofeinu?
Beáta: Když budete pít bylinné čaje, uvidíte, jak už za měsíc se budete cítit mnohem lépe, bez nadýmání nebo pocitu těžkého žaludku. Po tomto měsíci zkuste vypít kafe s mlékem a uvidíte, jak se tomu žaludek, respektive dvanácterník bude bránit. Pokud ovšem bez kávy opravdu nemůžete být, doporučuje se jedna černá káva denně, asi hodinu po obědě, kdy se cítíme trochu ospalí. Pozor, ale nedávejme si k ní dortík se šlehačkou, ani chleba s máslem.

kniha-patakyovii-nahled Jak si vysvětlujete, že má káva s mlékem takový účinek na zažívání?
Július: Káva s mlékem je potravinou kyselinotvorné povahy. Jde vlastně o chemickou reakci. V žaludku, který obsahuje kyselé prostředí s kyselinou chlorovodíkovou, tato směs projde celkem hladce, ale jakmile se dostane do dvanácterníku, kde je zásadité prostředí, zareaguje na to tento orgán křečí. To vyřadí na určitou dobu z provozu jak slinivku, tak i žlučník. Cítíme jen jakousi těžkost, ale důsledek to může mít v bolestech kyčlí nebo kloubů. Kromě toho káva sama o sobě obsahuje kyselinu šťavelovou, kterou ledviny nestačí vylučovat. Její usazeniny pak způsobují například velké bolesti ve svalech zad.

Jaké příznaky by nás měly varovat?
Beáta: Právě například křeč v bederní páteři, zácpa, žlučníkové kameny, bolest ve velkých kloubech, nadýmání, úbytek svalové hmoty…

Jak se vám tento poznatek osvědčil v praxi, při léčení?
Július: Máme několik pacientů, které například zlobil tenisový loket. Lékaři jim předepisovali léky proti bolesti, zkoušeli u nich operace, ale bolest se vrátila. Společně s reflexní terapií a odbouráním některých hříchů ve stravě, včetně kávy s mlékem, jsme docílili toho, že jsou dnes tito pacienti bez bolestivých příznaků.


Autor: Zuzana Pšenicová

Dilema: Je lepší horkovzdušná, nebo klasická fritéza?

28. listopadu 2019 ve 20:48

Smažená jídla jsou pro mnohé lidi provinilým potěšením. Zevnitř jsou jemné a zvenku úžasně křupavé. Kdo by je nemiloval?! Pokud zvažujete koupi nové fritézy, pravděpodobně jste v dilematu zda je lepší investovat do horkovzdušné nebo klasické fritézy. Oba mají své klady a zápory a každý typ nabízí...

Proč je kolagen důležitý a v jakém jídle ho najdeme

26. listopadu 2019 v 15:30

Pravděpodobně přemýšlíte o kolagenu v spojitosti s pokožkou, protože toto slovo se objeví vždy, když někdo mluví o stárnutí kůže. Je pravda, že hraje důležitou roli ve vnímané mladosti vaší pokožky, ale je toho ještě mnohem více. Kolagen je protein, který naleznete v naší pojivové tkáni,...

Stand-up komička Adéla Elbel radí, jak se stát charitativním typem

23. listopadu 2019 ve 14:10

Známá stand-up komička a členka hudebního uskupení Čokovoko Adéla Elbel se letos rozhodla zapojit do Národní potravinové sbírky, která patří v Česku k vůbec nejrozšířenějším charitativním aktivitám, na které se každoročně podílí čím dál více Čechů. Těm, kteří neví „jak na věc“ nebo ještě lépe, jak...

Další články
Nahoru