Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pat a Mat se v Troji zapojili do projektu Kořeny osobností, vysadili dub červený
…a je to! Foto: BZHMP

Pat a Mat se v Troji zapojili do projektu Kořeny osobností, vysadili dub červený

Do projektu Kořeny osobností se během třinácti let zapojilo přes sto osobností, které vysadily v Botanické zahradě hl. m. Prahy různé stromy. Více i méně známých druhy. Nyní se přidaly animované postavičky Pat a Mat. Dub červený věnovaný této dvojici včera vysadili společně s nimi potomci jednoho z autorů, režiséra Lubomíra Beneše, a sice syn Marek Beneš a vnučka Tereza Benešová.  

Pat a Mat se zařadili mezi další pohádkové představitele, kteří vysadili v rámci speciální stezky strom. Udělal to už Večerníček, Čtyřlístek, Krteček nebo loutkové dvojice Spejbl a Hurvínek. 

„Těší nás, že Pat a Mat mohli také zasadit strom v trojské botanické zahradě a tím se dostali do významné společnosti projektu Kořeny osobností. Na příbězích sousedů a kutilů Pata a Mata mám rád jejich humor, ale i optimistický přístup k životu," sdělil Marek Beneš, režisér a syn autora Lubomíra Beneše.

Dub červený je severoamerickým druhem, který roste ve východní části Severní Ameriky. Typické pro tento druh jsou asi 25 centimetrů dlouhé laločnaté listy s ostrými laloky zakončené osinkou. Plodem je téměř kulovitý či podlouhle kulovitý žalud umístěný v malé lysé číšce. Kůra je i v pozdějším věku hladká.

„Pro Pata a Mata jsme vybrali kultivar ‘Aurea‘, který se od původního druhu liší v mnoha věcech. Především, a to je hlavní znak, má listy žluté barvy a sytě žlutě i raší. Původní druh, jak už název napovídá, barví hlavně na podzim do červených barev. Žlutý kultivar je naopak nejvýraznější na jaře a v časném létě. Na podzim pak barví do žlutohnědých odstínů. Rozdíl je i ve výšce, kdy dosahuje zhruba polovičních rozměrů než původní druh, tedy okolo 15 m. Co však kultivar ‘Aurea‘ podědil po svém rodiči, je vynikající přizpůsobivost na lokalitu a odolnost,“ sdělil Tomáš Vencálek, kurátor dřevin trojské zahrady, který stromy pro projekt Kořeny osobností vybírá.

Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 114 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací.

Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.


Autor: puc

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru