dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Pasáž u Budějovické chátrá. Čtyřka ji chce do své správy, městu záměr nevoní a chce prodávat
Prostranství před jižním výstupem ze stanice metra Budějovická. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Pasáž u Budějovické chátrá. Čtyřka ji chce do své správy, městu záměr nevoní a chce prodávat

Pasáž u výstupu ze stanice metra Budějovická je dlouhodobě zanedbaná. Městská část Praha 4 roky usiluje o její opravu a oživení. Jenže, má to háček – město jí odmítá svěřit pozemky do správy. Metropole má navíc v plánu prodat je akciové společnosti DBK Praha, která tam provozuje obchodní centrum. S tím radnice čtyřky nesouhlasí.

Starosta Prahy 4 Pavel Caldr včera uvedl, že prostor je ve velmi špatném stavu, přitom se jedná o významný komunikační bod s velkým pohybem obyvatel. Kromě stanice metra jsou v bezprostřední blízkosti stanice autobusů MHD i mimopražských linek, obchody, restaurace, banky, poblíž je i poliklinika. Všude tam chodí lidé, přitom jedny schody jsou zcela uzavřené – v havarijním stavu.

„Opakovaně, už v době, kdy jsem byl radním, jsme žádali magistrát, aby nám pozemky svěřil do správy, abychom se o pasáž mohli postarat,“ řekl Caldr. „Průchod od Úřadu městské části Praha 4 ke stanici metra Budějovická je v současné době nejen nejošklivější a nejzanedbávanější částí naší městské části, některá místa jsou dokonce v havarijním stavu a hrozí nebezpečí úrazu,“ dodal.

Tisíce lidí, včetně pacientů okolních zdravotnických zařízení, se tak pohybují po uvolněné dlažbě, mezi provizorními ocelovými vzpěrami, které podpírají nosnou konstrukci zastřešení podchodu, z něhož se uvolňují a odpadávají kovové části podhledů a obklady.

Podnikatelé jsou ochotni Praze 4 pomoci

Městská část Prahy 4 už podle jeho slov sama na své náklady opravila jedno ze schodišť a bezbariérovou rampu k Poliklinice Budějovická. Caldr jedná s podnikateli, kteří mají v místě provozovny a byli by ochotni se na opravách a úpravách podílet v případě, že by vlastníkem byla městská část. Stavební úřad podle něj opakovaně vyzývá vlastníka, tedy magistrát, aby zajistil nápravu. O sanaci pasáže starosta požádal pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) i osobním dopisem.

Podle aktuálních informací chce ale magistrát pozemky pod pasáží prodat akciové společnosti DBK Praha, která tam provozuje obchodní centrum. „Je to absurdní, když naší žádosti o správu pozemků vyhověno nebylo. Jsme ostře proti tomu, aby se vlastníkem stala společnost DBK. Nechceme, aby se rozšířila obchodní zóna,“ řekl Caldr. Poukázal například na to, že kdysi v pasáží bývalo občerstvení, nyní tam je pojišťovna. Tímto směrem městská část jít nechce.

„Společně s podnikateli, kteří mají své provozovny v pasáži, jsme připraveni uvést místo do pořádku, dát mu novou, modernější podobu a případně i nové využití, například vybudováním hřiště na streetball,“ uzavřel Caldr.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru