Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Partnerskému městu Chmelnyckyj na Ukrajině pošle Praha 6 další hmotnou pomoc
Materiální pomoc pro Ukrajinu. Ilustrační foto: archiv

Partnerskému městu Chmelnyckyj na Ukrajině pošle Praha 6 další hmotnou pomoc

Praha 6 pošle svému partnerskému městu Chmelnyckyj na Ukrajině další hmotnou pomoc, tentokrát to budou dary v hodnotě asi dvou milionů korun. Do ukrajinského města tak poputují mimo jiné hygienické a zdravotnické potřeby, dětská výživa či drony a nářadí. Na svém mimořádném zasedání to včera schválilo zastupitelstvo šesté pražské městské části. Radnice Prahy 6 městu Chmelnyckyj poslala materiální pomoc už dříve.

„V našem městě sice není válečná fronta, ale velmi dobře bohužel víme, co je válka. Rakety dopadají i na naši oblast, ve válce zemřeli naši sousedé a zároveň už nyní ubytováváme ve městě 165 000 krajanů, kteří byli nuceni opustit své domovy," řekl starosta města Chmelnyckyj Oleksandr Symčyšyn, který byl na jednání zastupitelů Prahy 6 přítomný on-line. Město leží na západě Ukrajiny.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) s odkazem na dřívější jednání se starostou ukrajinského partnerského města doplnil, že město Chmelnyckyj má asi 300 000 obyvatel. Počet uprchlíků, kteří nyní přebývají ve městě, tak dosahuje zhruba poloviny počtu stálých obyvatel a zvyšuje se. Ve městě také funguje nemocnice, kde nyní ošetřují zraněné vojáky, dodal Kolář s odkazem na vyjádření starosty ukrajinského města.

Praha 6 spolupracuje s městem na střední Ukrajině od února, kdy starostu Koláře oslovil dopisem starosta Symčyšyn s prosbou o materiální pomoc. Šestá pražská městská část zatím do svého partnerského města vyslala několik nákladů materiální pomoci.

První zásilka obsahovala poptávaný zdravotnický materiál, oblečení, batohy, termosky, baterie a drony. Druhá zásilka obsahovala zvláště trvanlivé potraviny.

Do materiální pomoci obyvatelům válkou zasažené Ukrajiny se mohli zapojit i občané Prahy 6. Radnice v závěru března zorganizovala sbírku potravin, oblečení, léků a podobně. Hmotné dary mohli lidé nosit do prostor polikliniky Pod Marjánkou na Břevnově. Spacáky, karimatky a zdravotnický materiál se vybíral také ve školách zřizovaných Prahou 6.

Rezervní fond pro krizové situace Praha 6 dříve navýšila na 111 milionů korun. Radní mohou na základě rozhodnutí zastupitelstva rozhodovat o opatřeních souvisejících s pomocí Ukrajině až do 15 milionů korun. Opatření koordinuje pracovní skupina.

Zastupitelstvo Prahy 6 na konci února rozhodlo, že ukončí spolupráci s Vasileostrovským obvodem v Petrohradu. Podle zastupitelů není možné spolupracovat s městem ze země, jehož vláda napadla suverénní stát.

Zastupitelstvo také dříve iniciovalo přejmenování části ulice Korunovační na území Prahy 6 na Ukrajinských hrdinů a vyzvalo k omezení vlastnického práva Ruska k budově bývalé školy na Krupkově náměstí v Bubenči.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru