dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Partnerovi ruply nervy, družku i její dceru zmlátil pěstmi. A pak se odkryla děsivá dívčina zkušenost, kvůli které matku trápilo svědomí
Agresivní muž nejednal v rukavičkách, na obě ženy zaútočil zaťatou pěstí. Ilustrační foto: freeimages.com

Partnerovi ruply nervy, družku i její dceru zmlátil pěstmi. A pak se odkryla děsivá dívčina zkušenost, kvůli které matku trápilo svědomí

Stovky lidí se v květnu obrátilo s problematikou domácího násilí na odborníky z Intervenčního centra Praha. „Nejsmutnější na těchto případech je, že násilí často přihlíží děti nebo dokonce agresivní osoby se ho dopouštějí i na nich. Například zjištěným květnovým případům přihlíželo 12 dětí," popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

V květnu řešili pracovníci pražského Intervenčního centra 15 případů vykázání kvůli domácímu násilí. Ve čtyřech z nich se jednalo o opakované vykázání z bytu.

Jeden z případů ukázal, že domácí násilí může v řadě případů odkrýt problémy, jež se v rodině hromadily řadu let. O tom svědčí příběh téměř čtyřicetileté ženy, kterou opakovaně napadal její druh. Jejich soužití trvalo poměrně krátce, přibližně 1,5 roku, přičemž násilná povaha se u partnera začala projevovat až v posledním půl roce.

Spouštěcím mechanismem se zřejmě staly jeho neshody s dcerou partnerky, která ve svých 23 letech řešila problémy s návykovými látkami a doma vyvolávala četné konflikty. Přestože matka měla k chování dcery dlouhou dobu výhrady, při konfliktu mezi dcerou a partnerem se vždy přidala na stranu dcery a bránila ji. „Muž v afektu proto hrubě napadal obě, až hádka vyústila v jeho fyzický útok a mlácení žen pěstmi," líčila brutální případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Zbaví se závislosti? To ukáže čas

Rozmotávat složitý rodinný vztah mezi dcerou a matkou začali pracovníci Intervenčního centra až při konzultacích. Ukázalo se totiž, že dcera byla v době dospívání několik let zneužívána jedním z předchozích partnerů matky. „Zatímco s partnerem měla více méně jasno a chtěla se s ním rozejít, ve vztahu s dcerou ji trápily výčitky svědomí," vysvětlovala vedoucí Holušová.

Takto složité příběhy nikdy nemají jednoduchá a rychlá řešení. Naopak. „Proto jsme jí nabídli pomoc v rámci psychologické podpory a vzhledem k tomu, že byla již rozhodnutá opustit svého současného partnera, spolu se sociální pracovnicí konzultovala takzvaný bezpečnostní plán," dodala Holušová s tím, že partner odmítá rozchod respektovat a vyhrožuje dalším fyzickým násilím.

Co se týče vztahu s dcerou, tady ukáže až čas, zda se dcera bude chtít poprat se svojí závislostí i s dalšími psychickými problémy, jak se k tomu všemu postaví matka a zda bude možné vztah alespoň částečně napravit. „To, že matka vyhledala odbornou pomoc a se svým příběhem se svěřila, je snad slibným začátkem," hodnotila Holušová.

Čtěte také: Podržte si maminku, musím ji zmlátit. Žárlivec týral manželku a nutil děti, aby mu pomáhaly

Horor s nemakačenkem: pět let řezal děti i jejich mámu. Když vytáhnul nůž, žena začala jednat


Další články
Nahoru