dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Zpravodajství

Participativní rozpočet: Obyvatelé Prahy 10 rozhodli, jak investovat miliony z radniční kasy

Praha 10 nechala lidi rozhodnout, kam půjde pět milionů korun z rozpočtu. Nejvíc jich hlasovalo pro úpravy okolí stanice metra Strašnická a parku Solidarita. Výsledky musí ještě projednat radní městské části a zastupitelstvo musí schválit rozpočet pro letošní rok, který s projekty počítá.

Participativní rozpočet

Takzvaný participativní rozpočet umožňuje, aby lidé sami podávali návrhy, jak využít peníze obce, a následně vybrali projekt, který se uskuteční. Zkušenosti s tímto typem rozpočtu mají třeba Bratislava nebo Varšava. V Česku už na projektech vzešlých z participativního rozpočtu pracují Praha-Zbraslav, Ostrava-jih, Jičín, Litoměřice a Mariánské Lázně.

Do hlasování o participativním rozpočtu pojmenovaném Moje stopa bylo zapojeno 33 návrhů občanů na vylepšení veřejného prostoru. Původně bylo přihlášeno 50 projektů. Městská část musela některé vyřadit, protože se týkaly pozemků, které nejsou v její správě. Od dalších jejich autoři ustoupili nebo je spojili s jinými.

Do hlasování se nakonec zapojilo přes 5000 obyvatel Prahy 10, kteří vybrali celkem sedm projektů v hodnotě téměř 5 milionů korun. Realizovat by se měly začít v nejbližších týdnech.

Největší přízeň získal návrh komplexní přeměny veřejných prostor u stanice metra Strašnická. Tento projekt například řeší osazení okolí metra kvalitním a pravidelně udržovaným městským mobiliářem, nahrazení nevyhovujících a nevhodně umístěných reklamních laviček u zastávek MHD za jiné, estetičtější. Dále nabízí vytvoření prostoru pro soukromou inzerci místních obyvatel výměnou za současné neestetické plochy.

„Stav veřejných prostranství a mobiliáře v okolí stanice metra Strašnická neodpovídá frekventovanosti a významu tohoto místa. Mnoho svislých pohledových ploch je pokryta reklamami a reklamními plochami, nelegálním výlepem nebo tagy a místo působí zanedbaně a neudržovaně. Mobiliář je z větší části umístěn chaoticky a neláká chodce k využívání vzhledem ke svému stáří, stavu či umístění,“ uvedl k současnému stavu prostoru autor vítězného návrhu Libor Alfons Engelthaler.

Dále se počítá s realizací následujících projektů: Revitalizace parku Solidarita, Sejdeme se na dvoře (úprava a vybavení vnitrobloku mezi ulicemi Vršovická, Užocká, Bajkalská a Krasnojarská), revitalizace okolí Botiče, (vybudování sítě cykloboxů), zvýšení bezpečnosti chodců na tramvajových zastávkách Radošovická a Kubánské náměstí, pietní a odpočinkové místo Kaplička Malešice.

Náklady na realizaci prvních sedmi návrhů jsou vyčísleny na částku 4 859 778 korun, zbývajících 140 222 korun bude ponecháno v rezervě.

„Proces participativního rozpočtu chceme zdokonalovat a pro pokračování projektu jsou pro nás důležité názory a zkušenosti všech zúčastněných,“ komentovala současnou fázi koordinátorka Kateřina Vávrová.


Kongresový turismus pro rok 2018 podpořila Praha několika miliony korun

Dnes v 15:56

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání podpořila 11 projektů v oblasti kongresového turismu v celkové výši 4 291 000 korun. Navržená podpora u 10 těchto projektů bude následně projednána na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Mezi podpořené patří kongresy v různých oblastech medicíny, kongresy...

Další články
Nahoru