Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Participativní Nápad pro Šestku se vrací, radnice nabídla několik novinek

Po dvouleté pauze se v září opět vrátí participativní projekt Nápad pro Šestku, letos s vyšším rozpočtem a otevřený pro teenagery od patnácti let. Už popáté mohou lidé z Prahy 6 navrhovat a rozhodovat o tom, jak vylepšit, kultivovat a oživit veřejný prostor kolem sebe. V rozpočtu šesté městské části je na realizaci nápadů vyčleněno šest milionů korun, to je o milion více než v minulých ročnících, ovšem na trochu delší dobu realizace.

Zapojit se může více lidí
Aby se do letošního Nápadu pro Šestku zapojilo více navrhovatelů i hlasujících, upravuje městská část okruh účastníků. Navrhovat nápady mohou teenageři už od 15 let. S nápady mají možnost přijít opět nejen lidé, kteří mají na šestce trvalé bydliště, ale také ti, kdo tu bydlí, pracují, chodí do škol, tráví svůj volný čas. Do letošního ročníku mohou autoři hlásit i nápady, které v minulých ročnících neuspěly.

Větší šance na realizaci nápadů
V pátém ročníku by chtěla městská část napravit problém, který doprovázel předchozí ročníky – tedy vyvarovat se situace, kdy projekt získal podporu veřejnosti, ale poté se ukázalo, že je na místě buď nerealizovatelný, nebo se musí více či méně pozměnit, případně že rozpočet vůbec neodpovídá realitě. Proto si radnice nechává více času na posouzení návrhů před tím, než je pustí do závěrečného hlasování.

Konzultovat jejich proveditelnost bude participační tým s jednotlivými odbory radnice. U vybraných projektů také zorganizuje setkání s veřejností na místech, kde se má nápad realizovat, aby se ujistila, zda s ním souhlasí i ostatní obyvatelé. V některých případech bude muset navrhovatel získat i podpůrné hlasy z okolí nápadu. Tím vším by chtěla městská část zajistit, aby vítězné nápady byly nejen realizovatelné, ale také se maximálně do dvou let dokončily.

Projekty na kultivaci prostoru i na pozemcích organizací či fyzických osob
Oproti minulosti se zrušilo pravidlo, že lze projekty na kultivaci prostoru provádět pouze na pozemcích městské části nebo hlavního města. V tomto ročníku to mohou být i veřejná místa ve vlastnictví organizací či fyzických osob. Ovšem autor musí do rozhodnutí komise s vlastníkem dojednat, že s projektem souhlasí. Na takových místech mohou uspět jen projekty, které budou spočívat v umístění laviček, pítek či jiného mobiliáře. Komu pozemek patří, lze najít například na stránkách IPR Praha nebo lze kontaktovat referentku participace na e-mailu hhimmelova@praha6.cz nebo ne tel. 220 189 158. 

Harmonogram Nápadu pro šestku
1. září až 30. října 2023 – přihlašování projektů
24. října až 16. března 2024 – úpravy a posuzování realizovatelnosti nápadů
1. až 30. dubna 2024 – hlasování veřejnosti
květen 2024 – vyhlášení výsledků
2024–2025 realizace


Autor: Alo

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Hygienická stanice zve na Starou rychtu

19. září 2023 v 06:50

Den otevřených dveří pro veřejnost uspořádá ve čtvrtek 28. září od 9 do 15 hodin Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

18. září 2023 ve 13:06

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových...

Praha 11 má přímo od farmářů ovoce a zeleninu

18. září 2023 ve 12:30

Členové Komunity podporovaného zemědělství v Praze 11 mají k dispozici ovoce, zeleninu, maso a sýry v biokvalitě přímo od výrobců. Za účastnický poplatek mohou odebírat sezonní produkty pěstované nebo chované s respektem k přírodě.  

Další články
Nahoru