Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Participativní Nápad pro Šestku se vrací, radnice nabídla několik novinek

Po dvouleté pauze se v září opět vrátí participativní projekt Nápad pro Šestku, letos s vyšším rozpočtem a otevřený pro teenagery od patnácti let. Už popáté mohou lidé z Prahy 6 navrhovat a rozhodovat o tom, jak vylepšit, kultivovat a oživit veřejný prostor kolem sebe. V rozpočtu šesté městské části je na realizaci nápadů vyčleněno šest milionů korun, to je o milion více než v minulých ročnících, ovšem na trochu delší dobu realizace.

Zapojit se může více lidí
Aby se do letošního Nápadu pro Šestku zapojilo více navrhovatelů i hlasujících, upravuje městská část okruh účastníků. Navrhovat nápady mohou teenageři už od 15 let. S nápady mají možnost přijít opět nejen lidé, kteří mají na šestce trvalé bydliště, ale také ti, kdo tu bydlí, pracují, chodí do škol, tráví svůj volný čas. Do letošního ročníku mohou autoři hlásit i nápady, které v minulých ročnících neuspěly.

Větší šance na realizaci nápadů
V pátém ročníku by chtěla městská část napravit problém, který doprovázel předchozí ročníky – tedy vyvarovat se situace, kdy projekt získal podporu veřejnosti, ale poté se ukázalo, že je na místě buď nerealizovatelný, nebo se musí více či méně pozměnit, případně že rozpočet vůbec neodpovídá realitě. Proto si radnice nechává více času na posouzení návrhů před tím, než je pustí do závěrečného hlasování.

Konzultovat jejich proveditelnost bude participační tým s jednotlivými odbory radnice. U vybraných projektů také zorganizuje setkání s veřejností na místech, kde se má nápad realizovat, aby se ujistila, zda s ním souhlasí i ostatní obyvatelé. V některých případech bude muset navrhovatel získat i podpůrné hlasy z okolí nápadu. Tím vším by chtěla městská část zajistit, aby vítězné nápady byly nejen realizovatelné, ale také se maximálně do dvou let dokončily.

Projekty na kultivaci prostoru i na pozemcích organizací či fyzických osob
Oproti minulosti se zrušilo pravidlo, že lze projekty na kultivaci prostoru provádět pouze na pozemcích městské části nebo hlavního města. V tomto ročníku to mohou být i veřejná místa ve vlastnictví organizací či fyzických osob. Ovšem autor musí do rozhodnutí komise s vlastníkem dojednat, že s projektem souhlasí. Na takových místech mohou uspět jen projekty, které budou spočívat v umístění laviček, pítek či jiného mobiliáře. Komu pozemek patří, lze najít například na stránkách IPR Praha nebo lze kontaktovat referentku participace na e-mailu hhimmelova@praha6.cz nebo ne tel. 220 189 158. 

Harmonogram Nápadu pro šestku
1. září až 30. října 2023 – přihlašování projektů
24. října až 16. března 2024 – úpravy a posuzování realizovatelnosti nápadů
1. až 30. dubna 2024 – hlasování veřejnosti
květen 2024 – vyhlášení výsledků
2024–2025 realizace


Autor: Alo

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Další články
Nahoru