Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Participaci v Praze 6 si letos vyzkouší i děti ve školkách
Ilustrační foto: archiv

Participaci v Praze 6 si letos vyzkouší i děti ve školkách

Praha 6 se rozhodla v letošním roce zavést participativní rozpočet i do mateřských škol. Projekt nazvala „Dáme hlavy dohromady“ a ve svém rozpočtu na něj vyhradila 2,3 milionu korun. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Participativní projekt „Šance do škol“ si loni poprvé vyzkoušeli žáci základních škol. Praha 6 na to vyčlenila 2,5 milionu korun, které rozdělila mezi 13 základních škol a dala je k dispozici dětem, aby samy rozhodly, za co je chtějí utratit.

Výsledkem bylo 69 nápadů, které si žáci odhlasovali k realizaci prostřednictvím jednoduchého hlasovacího systému. Návrhy pokryli celou škálu oblastí, vesměs šlo o malá zlepšení každodenního života v areálu škol.

Letos dostanou šanci i předškoláci. „Kromě vylepšení prostředí školek je cílem také naučit děti se rozhodovat, hlasovat a realizovat vlastní přání za podpory svých rodičů a vychovatelů, nebo se třeba naučit podřídit většině,“ uvedla městská část.

Každá školka si navrhne svůj vlastní harmonogram, ve kterém proběhne celý proces navrhování a hlasování. Částka bude rozdělená podle počtu jejich oddělení mezi 33 školek, které městská část zřizuje. Participativní rozpočet by v každé ze školek měl trvat pět až šest týdnů a skládat se z několika fází – od přípravy až po vyhlášení vítězných projektů.

Jak by měl projekt a představení participace malým dětem fungovat? „Děti by se měly zamyslet a navrhnout, co by jim zpříjemnilo čas ve školce, protože nepochybuji o tom, že budeme spoustou netradičních dětských nápadů mile překvapeni,” uvedla místostarostka pro školství Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).  

Následně rodiče a učitelé nápady posoudí a předají je ke schválení komisi složené ze zástupců vedení školy a městské části. Projekty, které budou vyhodnocené jako realizovatelné, postoupí do hlasování. Prostor k hlasování dostanou jak děti – přímo ve školce, tak rodiče, pro něž bude připravená jednoduchá webová aplikace. 


Autor: TZ, red

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru