dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Participace v Praze 10 - na začátku cesty
Obyvatelé Prahy 10 se mohli seznámit s alternativami budoucnosti sídla radnice na nedávné akci u stanice metra Strašnická. Foto: www.praha10.cz

Participace v Praze 10 - na začátku cesty

Na konci loňského roku padl na zastupitelstvu Prahy 10 návrh odhlasovat výdaj pět milionů korun na zpracování architektonického záměru na novou budovu radnice v Praze 10. Vzhledem k tomu, že nebyla známa věcná náplň tohoto zadání a na dotazy občanů padaly pouze obecné odpovědi, požádali jsme starostu o odložení tohoto bodu programu na dobu, kdy budou známy výstupy, potřebné k takovým úvahám.

Mám na mysli zejména odhad nákladů nutných na rekonstrukci starých budov, ve kterých dosud úřad sídlí, a měly být známy již v loňském roce. Přestože tento bod přijala za své opoziční TOP 09, byla přehlasována, a tento bod byl odhlasován.

Souhlasíme, že situaci radnice je třeba řešit, ale nedomníváme se, že by to mělo být výstavbou nového objektu v prostorech u Metra Strašnická, která by se při minimálních nákladech měla stát spíše pomyslným středem této městské části.

Ta nemá přirozené centrum, kterým bývá většinou náměstí nebo rušná ulice. Výstavbou metra před lety došlo k přerušené komunikační linii Strašnic ve směru sever – jih, kterou navíc přetnula i silnice v Olšinách.

Její překročení je možné pouze podchodem, což pro mnoho občanů není příjemné a pohodlné. Tato zástavba ještě z dob předrevolučních je bohužel nekoncepční a ve smyslu užívání nekomfortní.

Občanská sdružení spojila síly

Krásná budova staré školy zeje již několik let prázdnotou, byl zrušen místní trh, kde spousta lidí ráda nakupovala. Přesto je tento prostor stále vnímán jako veřejný.

Je místem přestupu MHD, místem, kde se lidé setkávají, ale dál už bohužel není například kam usednout, chybí kvalitní městský mobiliář, kavárny, čajovny, prostě místa, kde by to žilo.

Dalším problémem je čistota a údržba těchto prostor, o počmáraném podchodu ani nemluvě. To se nám podařilo částečně zlepšit ve spolupráci s radnicí, ale běžná úroveň údržby a úklidu stále není dostatečná.

Občanská sdružení, působící v Praze 10, spojila již před časem síly. Vyvíjela tlak na vedení radnice a požadovala promyšlenější postup v této poměrně složité situaci.

Proběhla participační jednání

Protože už jsou výsledky s participací občanů na tvorbě ideových záměrů na Trojmezí, nabídla se možnost využít tento prostředek i zde. Tuto možnost kupodivu radnice přijala a vznikla tedy komise, která by měla spolupracovat při zadávání architektonické soutěže.

Pro tu jsou nejdůležitější vstupy, to znamená informace, které by měly sdělit, jak by si občané řešení takové situace představovali, jaké jsou jejich potřeby v dané lokalitě, zda je pro ně další zástavba prostoru přijatelná, co jim chybí a co lze udělat pro to, aby co nejvíce případný projekt splňoval jejich představy a očekávání.

Proto proběhla participační jednání, kam měli možnost přijít a své názory vyjádřit. Na poslední z nich přišel i starosta a odpovídal na otázky občanů, týkající se této citlivé záležitosti. Zde nás ujistil, že nepadlo rozhodnutí, že výstavba nového objektu proběhne, připustil i možnost, že se bude rekonstruovat stará radnice, anebo se bude hledat další řešení.

Co s kulturním domem Eden?

Toto sdělení je pro nás důležité. Domníváme se, že by mělo padnout také rozhodnutí, co s opuštěnými objekty kulturního domu Eden, Strašnickou školou, případně s budovami stávající radnice v případě, že budou opuštěny.

Protože po prodeji jinému vlastníkovi bude již velmi těžké ovlivnit, co se na pozemcích odehraje. Také prodejní cena tohoto objektu je důležitá, protože prodat ho se ztrátou – s ohledem na stávající stav budovy – nebude rozhodně výhodné.

Co nám ve Strašnicích chybí, je koncepce těchto řešení. Stejně tak jako koncepce kulturního rozvoje. V této oblasti nemá Praha 10 mnoho co nabídnout a přitom potenciál je tu v nevyužívaných objektech velký.

Je před námi zkrátka velký kus cesty a my doufáme, že neskončí mimo stanovený cíl, že výsledky jednání s občany proběhnou i v okolí Vlasty (stávající budovy ÚMČ), aby i zde lidé mohli říci svůj názor, a výsledkem bude řešení a rozhodnutí ne politické, ale lidské.

Snad všichni si přejeme, aby Praha 10 byla místem, kde budeme nejen rádi bydlet, ale i žít, vychovávat své děti a cítit se tu jako doma.

Autorkou článku je Ivana Mádrová – předsedkyně občanského sdružení Útulné Strašnice. 


O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Praha ocenila nejlepší pracovníky v sociálních službách

19. října 2017 v 11:20

V jubilejním desátém ročníku populární ankety „Srdce na dlani“ bylo oceněno dvacet jedna žen a šest mužů za svůj lidský přístup a pomoc klientům v sociálních zařízeních hl. m. Prahy. V rámci ankety pořádané Centrem sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem Prahou byla udělena i cena...

Sto třicet závodních dvojic páníčků a jejich chlupáčů „vyběhalo“ ve Stromovce 17 000 korun. Tři opuštění pejsci si našli nového pána

10. října 2017 v 16:39

Rekordním úspěchem skončil první ročník charitativního běžeckého závodu „Fitmin Se psem mě baví běh“. Nejenže se dobročinného odpoledne v pražské Stromovce aktivně zúčastnilo 130 závodních dvojic, ale organizátora akce – neziskovou organizaci Se psem mě baví svět – podpořily i stovky fandících...

Voda pro Afriku. Projekt Nadačního fondu Veolia chystá na listopad další edici předmětů k prodeji

8. října 2017 v 07:40

Prostřednictvím benefičního prodeje získává fond již od roku 2010 finance na budování a opravy vodních zdrojů v Etiopii.  Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k pitné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Projektem se snaží přispět...

Nadace Jedličkova ústavu mění své logo

2. října 2017 v 10:04

Nadace Jedličkovu ústavu oslaví v říjnu již 27. výročí svého založení. Za dobu svého působení cíleně rozdělila podporu ve výši 100 milionů korun, které pomohly tam, kde to bylo potřeba. A právě k této slavnostní příležitosti se Nadace rozhodla, že je na čase jít s moderní dobou a změnit vzhled...

Další články
Nahoru