dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
8°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Paroubek se vrátil na magistrát. Hřímal zde proti radním a sloupu
Jiří Paroubek na demonstraci před magistrátem. Foto: Jindřich Dvořák

Paroubek se vrátil na magistrát. Hřímal zde proti radním a sloupu

Okamžité odstoupení celé Rady hlavního města Prahy požaduje strana Jiřího Paroubka Národní socialisté-Levice 21. století. Na demonstraci proti znovuobnovení Mariánského sloupu, o kterém rozhodli pražští radní, expremiér uvedl, že v minulosti by takové rozhodnutí nebylo možné.

„V reakci na obvinění téměř všech členů Rady hlavního města Prahy, kteří jsou trestně stíháni pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení pravidel hospodářské soutěže kvůli projektu Opencard, nepovažuje strana LEV 21 nadále za možné, aby radní za ODS a TOP 09 nadále setrvali ve svých funkcích,“ uvedla strana v dopise, který předali její zástupci do podatelny pražského magistrátu.

Těsně předtím uspořádali v úterý odpoledne před budovou pražského magistrátu demonstraci proti znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Kopie barokního Mariánského sloupu, který byl zbořen po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 na oslavu pádu habsburské říše, by se měla na Staroměstské náměstí vrátit příští rok.

Paroubek: chovají se bohorovně

Předseda národních socialistů Jiří Paroubek v projevu připomněl, že byl v minulosti šest let členem pražské rady. „Takové rozhodnutí, jako znovu obnovit Mariánský sloup, by tehdy nebylo možné,“ řekl. Současná rada se podle jeho slov chová velmi bohorovně.

„Přitom deset členů pražské rady z jedenácti – právě na zasedání, kde rozhodli o znovuobnovení Mariánského sloupu – dostalo obvinění ze strany české policie za závažnou trestnou činnost,“ řekl.

paroubek1-nahled „V každé zemi západní Evropy i Evropské unie – snad s výjimkou Rumunska a Bulharska, aniž bych se těchto zemí chtěl jakkoli dotknout – by to znamenalo, že radní opustí své funkce. U nás se naopak tváří jako hrdinové, kteří musejí dokončit mandát,“ dodal.

„Zprofanovaná pražská rada se rozhodla pro obnovení Mariánského sloupu, který byl vztyčen v roce 1652, po konci náboženské svobody, kdy byla na 300 let potvrzena vláda habsburské dynastie v českých zemí. Byl to triumf katolicismu proti protestantství, násilná rekatolizace,“ řekl Paroubek.

Sloup bourala i Horáková, chválil to Masaryk

Připomněl, že sloup byl tehdy vztyčen nedaleko místa, kde bylo v roce 1621 popraveno sedmadvacet českých pánů. „Byla to demonstrace síly ze strany habsburské dynastie a katolické církve,“ řekl.

Řekl, že 13. listopadu 1918, tedy pár dnů po vzniku samostatné Československé republiky, byl československým lidem Mariánský sloup demonstrativně zničen. Demonstranti se zrovna vraceli ze shromáždění, kde vzpomněli smutného výročí bitvy na Bílé hoře z roku 1620. 

„Některá média ráda uvádějí, že demonstranti byli vedeni flamendrem Frantou Sauerem. Byly mezi nimi ale významné osobnosti – například mladá Milada Horáková, tehdy ještě pod dívčím jménem Králová. Nad stržením sloupu vyjádřil uspokojení i T. G. Masaryk,“ řekl Paroubek. Symbol rekatolizace podle něj málokdo chtěl.

paroubek2-nahled „Tento symbol ale zřejmě chybí současné české pravici,“ rýpnul si. Ta podle něj chce prosadit „symbol druhého triumfu katolické církve, který přichází s církevními restitucemi, jak je prosadila pravicová koalice a jak s nimi nesouhlasí 90 % občanů“.

Symbol hanby a porážek?

Na demonstraci před pražským magistrátem, kterého se zúčastnilo několik desítek lidí včetně spisovatelky Lenky Procházkové či předsedy Jazzové sekce Karla Srpa, promluvili i další řečníci.

Docentka Marie Neudorflová uvedla, že nevěří oficiálnímu důvodu pražské radnice, kterým obnovení sloupu hájí – tedy vyzdvihování vítězství nad někdejší epidemií cholery. „Katolická církev proti ní nic neudělala,“ řekla.

Podle Jana Mináře ze Slovanského výboru bude vztyčením Mariánského sloupu obnoven symbol hanby a porážek. „Současnost a budoucnost se odvíjí od minulosti,“ dodal.


Autor: Anna Skálová

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru