dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Parní Šlechtična vás odveze z Prahy do středověku
Parní lokomotiva Šlechtična. Foto: České dráhy

Parní Šlechtična vás odveze z Prahy do středověku

Na tento víkend 12. a 13. října připravily České dráhy ve středních Čechách dvě zajímavé akce pro milovníky železniční nostalgie a rodiny s dětmi. V sobotu zamíří parní vlak na středověké hradní slavnosti na Křivoklátě, známé jako Křivoklání. Soupravu poveze parní lokomotiva „Šlechtična“ a pojede z Prahy-Braníka přes Beroun a Křivoklát až do Lužné u Rakovníka.

Stejnou cílovou stanici bude mít v sobotu i v neděli jiný parní vlak, který pojede z Masarykova nádraží přes Dejvice a Kladno. Tuto soupravu povezou střídavě „Šlechtičny“ 475.179 a 475.196. Návštěvníci Železničního muzea v Lužné u Rakovníka se mohou těšit na tradiční Poslední parní víkend.

Parní expres na Křivoklání

Parní vlak na středověké hradní slavnosti Křivoklání a do železničního muzea v Lužné u Rakovníka pojede v sobotu 13. října. Odjíždět bude z Prahy-Braníka v 9:12, příjezd na Křivoklát bude v 11:12 a do Lužné u Rakovníka ve 12:36 hod.

Zpět z Lužné se bude vlak vracet v 15:05, z Křivoklátu v 16:02. Návrat na branické nádraží je plánovaný na 18:22. Při cestě tam poveze soupravu osmi historických vozů včetně vozu bufetového parní lokomotiva „Šlechtična“ 475.196, při cestě zpět pak 475.179.

Zpáteční jízdenka na Křivoklát bude stát dospělé cestující 240 korun. V prodeji bude pro tento úsek také rodinná zpáteční jízdenka z Prahy na Křivoklát za 490 korun a jednosměrná jízdenka za dvě stovky.

Na Křivoklátě čeká návštěvníky 18. ročník mezinárodního festivalu se středověkými řemesly, šermíři a bohatým programem pro děti i dospělé včetně občerstvení.

Poslední parní víkend v železničním muzeu

V sobotu a neděli 12. a 13. října pojede z pražského Masarykova nádraží parní vlak do Lužné u Rakovníka, kde proběhne tradiční akce Poslední parní víkend. Vlak bude odjíždět v 8:10 a do Lužné přijede v 10:05. Zpět do Prahy se bude vracet ve 14:55. Soupravu sestavenou z historických vozů povezou parní lokomotivy „Šlechtičny“.

V luženském železničním muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout expozici historických lokomotiv, vozů a drážní techniky, modelové kolejiště nebo se svézt úzkorozchodnou parní lokomotivou č. 21. Zajištěné bude občerstvení, prodej upomínkových předmětů a železniční literatury.

Jednosměrná jízdenky z Prahy do Lužné stojí 120 korun, děti od šesti do patnácti let platí polovic.


Další články
Nahoru