dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Parkoviště na Malostranském náměstí asi skončí, magistrát vypsal mezinárodní ideovou soutěž
Uprostřed Malostranského náměstí je parkoviště. Foto: archiv

Parkoviště na Malostranském náměstí asi skončí, magistrát vypsal mezinárodní ideovou soutěž

Pražský magistrát ve čtvrtek vypsal mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž na ideové řešení Malostranského náměstí. Výsledky zveřejní v září.

„Dnes se na celé ploše horní i dolní části náměstí nachází parkoviště, což je v rozporu s významem a potenciálem náměstí. Prostor v žádném ohledu neslouží jako veřejné a reprezentativní prostranství. Není zde důvod zastavit se a posedět,“ říká architekt Jan Šépka z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který vypsání soutěže připravuje a koordinuje.

Praha chce nyní vyhodnotit potenciál Malostranského náměstí a získat široké spektrum pohledů na možnost jeho využití. Soutěžící mohou své návrhy zaslat do 5. září, výsledky budou známé na konci září 2014.

Soutěž je vyhlašována jako „ideová“, na základě jejích výsledků Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy doporučí vyhlašovateli vybraný návrh k realizaci. Porotě předsedá uznávaný česko-švýcarský architekt a univerzitní profesor Miroslav Šik.

Jako jeden z podkladů pro zadání architektonické soutěže slouží i názory veřejnosti získané prostřednictvím dotazníků a během diskuzního setkání Praha pro lidi, které v červnu uspořádal IPR. Většina dotázaných podporuje omezení parkovacích míst a vytvoření pobytového prostranství. Přestavbu náměstí podporuje také petice s více než 5000 podpisy, kterou iniciovala Kateřina Jacques ze Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

Malostranské náměstí je nejen z historického hlediska jedním z nejvýznamnějších prostranství Prahy. Zároveň je místem vysoké reprezentační a památkové hodnoty a oblastí, kam míří mnoho zahraničních i tuzemských návštěvníků.


Další články
Nahoru