Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Parkování v Praze. Dodržujete správně pravidla parkovacích zón?
Ilustrační foto: Freepik.com

Parkování v Praze. Dodržujete správně pravidla parkovacích zón?

Ať už jste občasný návštěvník hlavního města, nebo se v něm pohybujete denně, určitě jste narazili na problém s parkováním. Jak je to s jednotlivými zónami, co pro vás platí, pokud jezdíte elektromobilem, a co dělat, když jste podnikatel?

Problém Prahy dlouhodobě spočívá v husté dopravě a často zoufalých snahách najít parkovací stání. V Praze se nachází několik zón, které jsou označené konkrétní barvou. Ta vám napoví, jaká pravidla platí pro danou lokalitu. 

Fialová čili smíšená zóna

Kdo v ní může parkovat neomezeně? Fialová zóna značí neomezené parkování pro všechny rezidenty, podnikatele, kteří mají v dané oblasti sídlo nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Aby to pro vás platilo, je třeba si vyřídit oprávnění pro příslušnou parkovací zónu. Neomezené parkování pak platí i pro motoristy, kteří jezdí elektromobilem s registrační značkou začínající písmeny EL. Ostatní motoristé musejí zaplatit v parkovacím automatu nebo v online aplikaci (např. MPLA). V této zóně je možné parkovat až 24 hodin. 

Modré čili rezidentské zóně se nemusíte vyhýbat

Neomezené parkování platí pro obyvatele s trvalým bydlištěm, podnikatele nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Opět je třeba, abyste si vyřídili parkovací oprávnění. Bezplatně a časově neomezeně mohou v této zóně parkovat i elektromobily s registrační značkou začínající písmeny EL. I když nesplňujete ani jednu z podmínek, můžete v modré zóně zaparkovat. Platí však časové omezení stání – v centru města je to 1 hodina, mimo centrum pak 3 hodiny. Zaplatíte opět buď v automatu, nebo v online aplikaci. 

Oranžová čili návštěvnická zóna

Oranžovou zónu najdete nejčastěji v blízkosti nemocnic nebo úřadů. Maximální povolenou dobu parkování uvádí dopravní značka v blízkosti parkovacích stání. Zaplatit lze v automatu nebo v online aplikaci. 

Kolik stojí parkování v Praze?

Cena za parkování se vždy odvíjí od zóny a lokality, ve které stojíte. Snadno se vám tak může stát, že v jedné ulici zaplatíte i trojnásobně víc než o pár metrů vedle. Z tohoto hlediska přináší motoristům velkou výhodu právě online aplikace, kde se předem můžete na zóny i jednotlivé ceny podívat. 

Podnikatelé a parkování v Praze

Pokud jste podnikatel a pohybujete se v hlavním městě, pak si můžete vyřídit parkovací oprávnění. Abyste ho dostali, musíte mít v dané oblasti trvalý či přechodný pobyt nebo tam vlastnit nemovitost. Zároveň musíte mít právní vztah k vozidlu, na které žádáte o vystavení parkovacího oprávnění. Pokud nejste přímý majitel vozidla, pak postačí doklad o užívání vozidla. Je jedno, zda vám s financováním vozu pomohla autopůjčka, nebo využíváte operativní leasing, na získání parkovacího místa to nemá vliv. Pro zjištění konečné ceny je třeba se podívat na ceník, kde najdete přesnou částku pro konkrétní městskou část.

 


Autor: TZ, red

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Včera ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Praha 15 připravila interaktivní mapu autovraků

11. února 2024 v 17:30

Co je vrak motorového vozidla? Jak se zahajuje řízení, kterým se zjišťuje, zda vozidlo vrakem je či není? Jak se zjišťuje majitel vozidla, když SPZ na vozidle chybí? Jak dlouho od zahájení odstranění trvá? Co se s vozidlem děje po jeho odstranění z ulice a kdo odstranění...

Další články
Nahoru