Dnes Úterý - jasno 21°C
Zítra Středa - jasno 24°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Parkování v Praze. Dodržujete správně pravidla parkovacích zón?
Ilustrační foto: Freepik.com

Parkování v Praze. Dodržujete správně pravidla parkovacích zón?

Ať už jste občasný návštěvník hlavního města, nebo se v něm pohybujete denně, určitě jste narazili na problém s parkováním. Jak je to s jednotlivými zónami, co pro vás platí, pokud jezdíte elektromobilem, a co dělat, když jste podnikatel?

Problém Prahy dlouhodobě spočívá v husté dopravě a často zoufalých snahách najít parkovací stání. V Praze se nachází několik zón, které jsou označené konkrétní barvou. Ta vám napoví, jaká pravidla platí pro danou lokalitu. 

Fialová čili smíšená zóna

Kdo v ní může parkovat neomezeně? Fialová zóna značí neomezené parkování pro všechny rezidenty, podnikatele, kteří mají v dané oblasti sídlo nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Aby to pro vás platilo, je třeba si vyřídit oprávnění pro příslušnou parkovací zónu. Neomezené parkování pak platí i pro motoristy, kteří jezdí elektromobilem s registrační značkou začínající písmeny EL. Ostatní motoristé musejí zaplatit v parkovacím automatu nebo v online aplikaci (např. MPLA). V této zóně je možné parkovat až 24 hodin. 

Modré čili rezidentské zóně se nemusíte vyhýbat

Neomezené parkování platí pro obyvatele s trvalým bydlištěm, podnikatele nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Opět je třeba, abyste si vyřídili parkovací oprávnění. Bezplatně a časově neomezeně mohou v této zóně parkovat i elektromobily s registrační značkou začínající písmeny EL. I když nesplňujete ani jednu z podmínek, můžete v modré zóně zaparkovat. Platí však časové omezení stání – v centru města je to 1 hodina, mimo centrum pak 3 hodiny. Zaplatíte opět buď v automatu, nebo v online aplikaci. 

Oranžová čili návštěvnická zóna

Oranžovou zónu najdete nejčastěji v blízkosti nemocnic nebo úřadů. Maximální povolenou dobu parkování uvádí dopravní značka v blízkosti parkovacích stání. Zaplatit lze v automatu nebo v online aplikaci. 

Kolik stojí parkování v Praze?

Cena za parkování se vždy odvíjí od zóny a lokality, ve které stojíte. Snadno se vám tak může stát, že v jedné ulici zaplatíte i trojnásobně víc než o pár metrů vedle. Z tohoto hlediska přináší motoristům velkou výhodu právě online aplikace, kde se předem můžete na zóny i jednotlivé ceny podívat. 

Podnikatelé a parkování v Praze

Pokud jste podnikatel a pohybujete se v hlavním městě, pak si můžete vyřídit parkovací oprávnění. Abyste ho dostali, musíte mít v dané oblasti trvalý či přechodný pobyt nebo tam vlastnit nemovitost. Zároveň musíte mít právní vztah k vozidlu, na které žádáte o vystavení parkovacího oprávnění. Pokud nejste přímý majitel vozidla, pak postačí doklad o užívání vozidla. Je jedno, zda vám s financováním vozu pomohla autopůjčka, nebo využíváte operativní leasing, na získání parkovacího místa to nemá vliv. Pro zjištění konečné ceny je třeba se podívat na ceník, kde najdete přesnou částku pro konkrétní městskou část.

 


Autor: TZ, red

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Další články
Nahoru