
Parkování v Praze. Dodržujete správně pravidla parkovacích zón?
19. dubna 2023 13:24
Problém Prahy dlouhodobě spočívá v husté dopravě a často zoufalých snahách najít parkovací stání. V Praze se nachází několik zón, které jsou označené konkrétní barvou. Ta vám napoví, jaká pravidla platí pro danou lokalitu.
Fialová čili smíšená zóna
Kdo v ní může parkovat neomezeně? Fialová zóna značí neomezené parkování pro všechny rezidenty, podnikatele, kteří mají v dané oblasti sídlo nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Aby to pro vás platilo, je třeba si vyřídit oprávnění pro příslušnou parkovací zónu. Neomezené parkování pak platí i pro motoristy, kteří jezdí elektromobilem s registrační značkou začínající písmeny EL. Ostatní motoristé musejí zaplatit v parkovacím automatu nebo v online aplikaci (např. MPLA). V této zóně je možné parkovat až 24 hodin.
Modré čili rezidentské zóně se nemusíte vyhýbat
Neomezené parkování platí pro obyvatele s trvalým bydlištěm, podnikatele nebo vlastníky nemovitostí v konkrétní lokalitě. Opět je třeba, abyste si vyřídili parkovací oprávnění. Bezplatně a časově neomezeně mohou v této zóně parkovat i elektromobily s registrační značkou začínající písmeny EL. I když nesplňujete ani jednu z podmínek, můžete v modré zóně zaparkovat. Platí však časové omezení stání – v centru města je to 1 hodina, mimo centrum pak 3 hodiny. Zaplatíte opět buď v automatu, nebo v online aplikaci.
Oranžová čili návštěvnická zóna
Oranžovou zónu najdete nejčastěji v blízkosti nemocnic nebo úřadů. Maximální povolenou dobu parkování uvádí dopravní značka v blízkosti parkovacích stání. Zaplatit lze v automatu nebo v online aplikaci.
Kolik stojí parkování v Praze?
Cena za parkování se vždy odvíjí od zóny a lokality, ve které stojíte. Snadno se vám tak může stát, že v jedné ulici zaplatíte i trojnásobně víc než o pár metrů vedle. Z tohoto hlediska přináší motoristům velkou výhodu právě online aplikace, kde se předem můžete na zóny i jednotlivé ceny podívat.
Podnikatelé a parkování v Praze
Pokud jste podnikatel a pohybujete se v hlavním městě, pak si můžete vyřídit parkovací oprávnění. Abyste ho dostali, musíte mít v dané oblasti trvalý či přechodný pobyt nebo tam vlastnit nemovitost. Zároveň musíte mít právní vztah k vozidlu, na které žádáte o vystavení parkovacího oprávnění. Pokud nejste přímý majitel vozidla, pak postačí doklad o užívání vozidla. Je jedno, zda vám s financováním vozu pomohla autopůjčka, nebo využíváte operativní leasing, na získání parkovacího místa to nemá vliv. Pro zjištění konečné ceny je třeba se podívat na ceník, kde najdete přesnou částku pro konkrétní městskou část.