Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Parkování na místech pro invalidy? V Praze za týden skoro 600 přestupků
U značky se symbolem invalidního vozíku nelze parkovat bez povolení. Dost řidičů to ignoruje. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Parkování na místech pro invalidy? V Praze za týden skoro 600 přestupků

Pražští strážníci se minulý týden zaměřili na řidiče, kteří parkují na místech pro invalidy. Během cíleně zaměřené akce odhalili 584 přestupků. Informovala o tom mluvčí městské policie Irena Seifertová.  

Ve 100 případech uložili strážníci pokuty v celkové výši 119 300 korun, 172 přestupků oznamovali správním orgánům, 15 řidičů vyřešili domluvou a ostatní řidiči obdrželi výzvu k podání vysvětlení na přestupková pracoviště městské policie. Nejvíce přestupků bylo podle mluvčí odhaleno na Praze 3, 5, 1, 9 a 10. 

V uplynulém roce strážníci řešili 11 989 přestupků v souvislosti s neoprávněním parkováním na místech pro invalidy. Za přestupky uložili 2 313 pokut v celkové výši 1 388 900 korun. Téměř stejný počet těchto přestupků odhalili i v roce 2022, konkrétně 11 002. 

Občas se podle zkušeností strážníků najde řidič, který parkuje na vyhrazeném místě a zároveň má na autě falešné oprávnění. Například na konci letošního února si v Biskupské ulici na Žižkově hlídka všimla mercedesu, který stál na místě vyhrazeném pro lidi s handicapem a měl za oknem zjevně neplatný ZTP průkaz. Navíc na něm byl nalepen neplatný ochranný hologram. 

A co říká na neoprávněné parkování zákon? „Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání. Zastaví-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta do 1 500 korun, ve správním řízení od 2 000 do 5 000 korun,“ uvádí legislativa. 

„Stojí-li řidič jiného vozidla na tomto parkovišti, jedná se o přestupek, za který mu na místě hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 korun plus 2 body, ve správním řízení pokuta od 4 000 do 10 000 korun a 2 body. Jsou-li navíc splněny všechny podmínky, může strážník nebo policista nařídit odtah vozidla,“ uvádí zákon.


Autor: Karel Netolický

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru