Dnes Čtvrtek - polojasno 4°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty
Zaparkovat v modrých zónách je v některých pražských lokalitách téměř nadlidský úkol. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty

I když jsou modré zóny v Praze určeny obvykle jen pro místní obyvatele, kteří platí ročně za oprávnění v nich parkovat 1200 korun, z nařízení vlády od poloviny března může v těchto zónách nechat své auto kdokoli. A navíc zdarma. Zůstane to tak minimálně do konce dubna. Magistrát proto aktuálně rozhodl, že platnost oprávnění se rezidentům prodlouží o dobu, kdy jsou zóny zdarma.

I když v Praze po vypuknutí pandemie klesla intenzita dopravy až o desítky procent, dočasné přerušení platnosti zón vyvolalo rozporuplné reakce. Opatření kvitují řidiči, kteří jsou především z oblastí, kde žádné zóny nejsou. Mohou tak nyní parkovat ve všech částech Prahy zadarmo.

To se sice týká i rezidentů se zakoupenými parkovacími oprávněními, ale začali si ztěžovat, že i když platí ročně 1200 korun, nyní mají právě kvůli „přespolním“ potíže s hledáním místa parkování v blízkosti svého bydliště. Patrné to je z řady diskusních fór na internetu.

Magistrát ještě v březnu oznámil, že zóny zůstanou zdarma do konce Velikonoc. „Pokud se nic nezmění, začnou placené zóny znovu fungovat v úterý 14. dubna od 8 hodin ráno. Pražané musí být informovaní a odpovídajícím způsobem si dopředu naplánovat život,“ uvedl nedávno náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Nicméně rozhodnutí vlády o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna znamená, že do tohoto data zůstanou parkovací zóny v celém Česku „vypnuty".

Prakticky od začátku přerušení platnosti zón se množily stížnosti rezidentů, kterým se zdá nefér, aby platili za oprávnění, když za stejnou „výsadu“ řidiči odjinud neplatí nic. „Myslíme taky na řidiče, kteří mají zaplacené zóny placeného stání a teď v nich parkují všichni. Můžu vás ujistit, nikdo nepřijde zkrátka,“ reagoval na výtky Scheinherr.

Před Velikonoci bylo konečně  o kompenzacích rozhodnuto. „Všem držitelům parkovacích oprávnění platných minimálně do 16. března v době zneplatnění placených zón bude automaticky prodloužena platnost oprávnění o dobu, po kterou nemohlo být oprávnění z důvodu zneplatnění využíváno,“ oznámila Technická správa komunikací, která se o placené zóny v metropoli stará. 

Náměstek Scheinherr nedávno také uvedl, že se pracuje na technickém řešení, jak si na dálku vyřídit parkovací oprávnění, o které už bylo zažádáno.

Parkovací zóny v podobě známé ze současnosti poprvé objevily v Praze v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. V některých městských částech jsou zóny jen v určitých lokalitách.

Vůbec první snaha vypořádat se s problematikou parkování v centru metropole vznikla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Rezidenti včetně invalidů tehdy za parkování v zónách ABC platili 300 korun za rok.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru