dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty
Zaparkovat v modrých zónách je v některých pražských lokalitách téměř nadlidský úkol. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty

I když jsou modré zóny v Praze určeny obvykle jen pro místní obyvatele, kteří platí ročně za oprávnění v nich parkovat 1200 korun, z nařízení vlády od poloviny března může v těchto zónách nechat své auto kdokoli. A navíc zdarma. Zůstane to tak minimálně do konce dubna. Magistrát proto aktuálně rozhodl, že platnost oprávnění se rezidentům prodlouží o dobu, kdy jsou zóny zdarma.

I když v Praze po vypuknutí pandemie klesla intenzita dopravy až o desítky procent, dočasné přerušení platnosti zón vyvolalo rozporuplné reakce. Opatření kvitují řidiči, kteří jsou především z oblastí, kde žádné zóny nejsou. Mohou tak nyní parkovat ve všech částech Prahy zadarmo.

To se sice týká i rezidentů se zakoupenými parkovacími oprávněními, ale začali si ztěžovat, že i když platí ročně 1200 korun, nyní mají právě kvůli „přespolním“ potíže s hledáním místa parkování v blízkosti svého bydliště. Patrné to je z řady diskusních fór na internetu.

Magistrát ještě v březnu oznámil, že zóny zůstanou zdarma do konce Velikonoc. „Pokud se nic nezmění, začnou placené zóny znovu fungovat v úterý 14. dubna od 8 hodin ráno. Pražané musí být informovaní a odpovídajícím způsobem si dopředu naplánovat život,“ uvedl nedávno náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Nicméně rozhodnutí vlády o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna znamená, že do tohoto data zůstanou parkovací zóny v celém Česku „vypnuty".

Prakticky od začátku přerušení platnosti zón se množily stížnosti rezidentů, kterým se zdá nefér, aby platili za oprávnění, když za stejnou „výsadu“ řidiči odjinud neplatí nic. „Myslíme taky na řidiče, kteří mají zaplacené zóny placeného stání a teď v nich parkují všichni. Můžu vás ujistit, nikdo nepřijde zkrátka,“ reagoval na výtky Scheinherr.

Před Velikonoci bylo konečně  o kompenzacích rozhodnuto. „Všem držitelům parkovacích oprávnění platných minimálně do 16. března v době zneplatnění placených zón bude automaticky prodloužena platnost oprávnění o dobu, po kterou nemohlo být oprávnění z důvodu zneplatnění využíváno,“ oznámila Technická správa komunikací, která se o placené zóny v metropoli stará. 

Náměstek Scheinherr nedávno také uvedl, že se pracuje na technickém řešení, jak si na dálku vyřídit parkovací oprávnění, o které už bylo zažádáno.

Parkovací zóny v podobě známé ze současnosti poprvé objevily v Praze v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. V některých městských částech jsou zóny jen v určitých lokalitách.

Vůbec první snaha vypořádat se s problematikou parkování v centru metropole vznikla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Rezidenti včetně invalidů tehdy za parkování v zónách ABC platili 300 korun za rok.


Na Národní provoz obousměrně

28. září 2020 v 15:10

V platnost vstoupila změna organizace dopravy na Národní ulici, v úseku mezi ulicemi Spálenou a Jungmannovou.

Svatováclavská jízda motocyklů Prahou omezí dopravu

27. září 2020 v 09:32

V pondělí 28. září se koná 6. ročník Svatováclavské jízdy motocyklů Prahou. Trasa jízdy povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 6, 7, 9 a 19. Kolona motocyklů – cca 100 účastníků – vyjede ve 12 hodin ze Strahova a kolem 12:45 hodin kolona opustí území hl. m. Prahy ve...

Most přes Jeremiášovu ulici je dokončen

26. září 2020 v 05:55

Ve čtvrtek 24. září dokončila Technická správa komunikací práce na mostním objektu X 037, který převádí silniční dopravu v Líšnické ulici přes ulici Jeremiášovu.

Spanilá jízda vozidel Volkswagen zítra omezí dopravu

25. září 2020 v 09:23

V sobotu 26. září se koná spanilá jízda vozidel VW Transportérů po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 7 a 8. Kolona – cca 120 účastníků – vyjede v 10 hodin od Výstaviště Praha v Holešovicích a zpět se vrátí do cca 12:30 hodin.

Internacionální ulice v Suchdole bude uzavřena

23. září 2020 v 11:14

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude uzavřena ulice Internacionální na křižovatce s ulicí Suchdolskou od soboty 26. září do úterý 29. září pro veškerý provoz v obou směrech. Ulice Internacionální bude průjezdná od Kamýcké po Suchdolské náměstí. Zastávka Suchdolské...

Letenský tunel bude příští týden uzavřen

23. září 2020 v 09:31

Noční uzavření Letenského tunelu proběhne od 29. září od 23 hodin do 30. září do 5 hodin.

V ulici Jana Želivského pokračují opravy

23. září 2020 v 08:20

Od soboty 26. září 2020 bude Technická správa komunikací pokračovat v souvislé údržbě vozovky na komunikaci Jana Želivského v úseku Koněvova – Olšanská ve směru z centra.  Práce by měly skončit 10. října 2020.

Začala rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Na Veselí a Soudní

21. září 2020 v 10:11

Pražský dopravní podnik (DPP) se v sobotu 19. září pustil do rekonstrukce další tramvajové trati v Praze, která je v havarijním stavu, konkrétně v ulicích Na Veselí a Soudní. Z tohoto důvodu bude do 27. listopadu obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Pražského povstání – Vozovna...

Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

18. září 2020 v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Další články
Nahoru