Dnes Úterý - skorojasno 15°C
Zítra Středa - prehanky-dest 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty
Zaparkovat v modrých zónách je v některých pražských lokalitách téměř nadlidský úkol. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty

I když jsou modré zóny v Praze určeny obvykle jen pro místní obyvatele, kteří platí ročně za oprávnění v nich parkovat 1200 korun, z nařízení vlády od poloviny března může v těchto zónách nechat své auto kdokoli. A navíc zdarma. Zůstane to tak minimálně do konce dubna. Magistrát proto aktuálně rozhodl, že platnost oprávnění se rezidentům prodlouží o dobu, kdy jsou zóny zdarma.

I když v Praze po vypuknutí pandemie klesla intenzita dopravy až o desítky procent, dočasné přerušení platnosti zón vyvolalo rozporuplné reakce. Opatření kvitují řidiči, kteří jsou především z oblastí, kde žádné zóny nejsou. Mohou tak nyní parkovat ve všech částech Prahy zadarmo.

To se sice týká i rezidentů se zakoupenými parkovacími oprávněními, ale začali si ztěžovat, že i když platí ročně 1200 korun, nyní mají právě kvůli „přespolním“ potíže s hledáním místa parkování v blízkosti svého bydliště. Patrné to je z řady diskusních fór na internetu.

Magistrát ještě v březnu oznámil, že zóny zůstanou zdarma do konce Velikonoc. „Pokud se nic nezmění, začnou placené zóny znovu fungovat v úterý 14. dubna od 8 hodin ráno. Pražané musí být informovaní a odpovídajícím způsobem si dopředu naplánovat život,“ uvedl nedávno náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Nicméně rozhodnutí vlády o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna znamená, že do tohoto data zůstanou parkovací zóny v celém Česku „vypnuty".

Prakticky od začátku přerušení platnosti zón se množily stížnosti rezidentů, kterým se zdá nefér, aby platili za oprávnění, když za stejnou „výsadu“ řidiči odjinud neplatí nic. „Myslíme taky na řidiče, kteří mají zaplacené zóny placeného stání a teď v nich parkují všichni. Můžu vás ujistit, nikdo nepřijde zkrátka,“ reagoval na výtky Scheinherr.

Před Velikonoci bylo konečně  o kompenzacích rozhodnuto. „Všem držitelům parkovacích oprávnění platných minimálně do 16. března v době zneplatnění placených zón bude automaticky prodloužena platnost oprávnění o dobu, po kterou nemohlo být oprávnění z důvodu zneplatnění využíváno,“ oznámila Technická správa komunikací, která se o placené zóny v metropoli stará. 

Náměstek Scheinherr nedávno také uvedl, že se pracuje na technickém řešení, jak si na dálku vyřídit parkovací oprávnění, o které už bylo zažádáno.

Parkovací zóny v podobě známé ze současnosti poprvé objevily v Praze v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. V některých městských částech jsou zóny jen v určitých lokalitách.

Vůbec první snaha vypořádat se s problematikou parkování v centru metropole vznikla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Rezidenti včetně invalidů tehdy za parkování v zónách ABC platili 300 korun za rok.


Zlíchovský tunel bude v noci uzavírán

Včera v 10:11

Od 19. dubna do 20. dubna v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Letenský tunel bude tři noci uzavřen

17. dubna 2021 v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

16. dubna 2021 ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Další články
Nahoru