dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - bourky
23°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty
Zaparkovat v modrých zónách je v některých pražských lokalitách téměř nadlidský úkol. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny zůstanou zdarma do konce dubna. Praha oznámila, jak bude kompenzovat rezidenty

I když jsou modré zóny v Praze určeny obvykle jen pro místní obyvatele, kteří platí ročně za oprávnění v nich parkovat 1200 korun, z nařízení vlády od poloviny března může v těchto zónách nechat své auto kdokoli. A navíc zdarma. Zůstane to tak minimálně do konce dubna. Magistrát proto aktuálně rozhodl, že platnost oprávnění se rezidentům prodlouží o dobu, kdy jsou zóny zdarma.

I když v Praze po vypuknutí pandemie klesla intenzita dopravy až o desítky procent, dočasné přerušení platnosti zón vyvolalo rozporuplné reakce. Opatření kvitují řidiči, kteří jsou především z oblastí, kde žádné zóny nejsou. Mohou tak nyní parkovat ve všech částech Prahy zadarmo.

To se sice týká i rezidentů se zakoupenými parkovacími oprávněními, ale začali si ztěžovat, že i když platí ročně 1200 korun, nyní mají právě kvůli „přespolním“ potíže s hledáním místa parkování v blízkosti svého bydliště. Patrné to je z řady diskusních fór na internetu.

Magistrát ještě v březnu oznámil, že zóny zůstanou zdarma do konce Velikonoc. „Pokud se nic nezmění, začnou placené zóny znovu fungovat v úterý 14. dubna od 8 hodin ráno. Pražané musí být informovaní a odpovídajícím způsobem si dopředu naplánovat život,“ uvedl nedávno náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Nicméně rozhodnutí vlády o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna znamená, že do tohoto data zůstanou parkovací zóny v celém Česku „vypnuty".

Prakticky od začátku přerušení platnosti zón se množily stížnosti rezidentů, kterým se zdá nefér, aby platili za oprávnění, když za stejnou „výsadu“ řidiči odjinud neplatí nic. „Myslíme taky na řidiče, kteří mají zaplacené zóny placeného stání a teď v nich parkují všichni. Můžu vás ujistit, nikdo nepřijde zkrátka,“ reagoval na výtky Scheinherr.

Před Velikonoci bylo konečně  o kompenzacích rozhodnuto. „Všem držitelům parkovacích oprávnění platných minimálně do 16. března v době zneplatnění placených zón bude automaticky prodloužena platnost oprávnění o dobu, po kterou nemohlo být oprávnění z důvodu zneplatnění využíváno,“ oznámila Technická správa komunikací, která se o placené zóny v metropoli stará. 

Náměstek Scheinherr nedávno také uvedl, že se pracuje na technickém řešení, jak si na dálku vyřídit parkovací oprávnění, o které už bylo zažádáno.

Parkovací zóny v podobě známé ze současnosti poprvé objevily v Praze v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. V některých městských částech jsou zóny jen v určitých lokalitách.

Vůbec první snaha vypořádat se s problematikou parkování v centru metropole vznikla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Rezidenti včetně invalidů tehdy za parkování v zónách ABC platili 300 korun za rok.


Rašínovo nábřeží směrem z centra je uzavřeno

Včera v 09:59

Od dnešního dne do 21. července je uzavřena část Rašínova nábřeží ve směru z centra.

Dopravní omezení v ulicích Sokolská, Legerova a Mezibranská

12. července 2020 ve 22:48

Od 13. července do 4. září bude omezen provoz na Sokolské, Legerově, Mezibranské a některých přilehlých komunikacích v Praze 1 a 2. Důvodem jsou stavební úpravy plynovodů. Práce a související dopravní opatření budou probíhat po etapách.

Dopravní omezení v Argentinské

10. července 2020 v 07:58

Od 11. do 23. července bude omezen provoz v Argentinské ulici v Praze 7. Důvodem je rekonstrukce plynovodu v úseku ulic Jateční – Dělnická.

Zítra v noci neprojedete Dejvickým a Brusnickým tunelem

8. července 2020 v 10:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou v noci uzavřeny tunely Brusnický a Dejvický od 9. července od 23 hodin do 10. července do 5 hodin.

Letenský tunel se bude uklízet

1. července 2020 v 19:15

V letenském tunelu proběhne od 7. července do 14. července, vždy od 23 do 5 hodin pravidelná údržba a mytí. Tunel bude obousměrně uzavřen.

Opěrné zdi Letenského tunelu budou opraveny

1. července 2020 v 08:17

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 4. července rekonstrukci opěrných zdí Letenského tunelu u severního portálu, v úseku Milady Horákové – Letenský tunel. Stavební práce jsou naplánované do konce září 2020.

Další články
Nahoru