Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Parkovací zóny už pokrývají celou Prahu 10. Podle radnice se systém osvědčil a změny se neplánují
Modré parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny už pokrývají celou Prahu 10. Podle radnice se systém osvědčil a změny se neplánují

Zóny placeného stání (ZPS) jsou již zavedené na celém území Prahy 10, jako poslední přibyla letos v červnu oblast jižně od vlakového koridoru (Záběhlice, „desítková část“ Michle). Jak se systém zatím osvědčil? Jsou připomínky? Plánuje městská část změny?

Náměty a podněty od veřejnosti i organizací k úpravám v systému ZPS desátá městská část přijímá průběžně. Uplatnitelné jsou každoročně v termínu stanoveném Technickou správou komunikací.

Zóny však zatím fungují necelý rok, podzóna 10.4 necelé dva měsíce. Navíc jejich fungování během posledního roku bylo výrazně ovlivněno covidovou pandemií, což představovalo vyšší podíl zaměstnanců na home office a omezený pohyb obyvatel.

„Výraznější změny tak nejsou na pořadu dne. Pokud však máme podněty od občanů v tomto směru, zabývá se jimi Komise Rady MČ pro dopravu a parkování. K několika úpravám již došlo v podzónách, které byly spuštěny v roce 2020,“ informoval server Pražský patriot mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Systém vydávání parkovacích oprávnění se podle něj osvědčil. „Na našich komunikačních kanálech jsme apelovali na využití online systému pro podávání žádosti, což mnoho občanů využilo. Prodlužování oprávnění již probíhá bez problémů,“ sdělil.

Radnice podle něj přijímá výhradně konkrétní podněty k jednotlivým ulicím. „Systém ZPS se v podoblastech 10:1 – 10.3 osvědčil a městská část nemá žádné informace o plošném nedostatku parkovacích kapacit. Fungování podoblasti 10.4 (Zahradní Město a Bohdalec) prověří až plný stav dopravy od letošního září,“ dodal.

Do té doby by podle Hamrníka jakákoliv změna neměla opodstatnění a byla by v rozporu s navrženým a schváleným plánem organizace dopravy, který prošel také připomínkovým řízením ze strany občanů.

Jisté kritické ohlasy na ZPS zaznamenal místostarosta Prahy 10 Martin Sekal (ODS), do jehož kompetencí patří doprava. „I proto se snažím na úrovni jednotlivých radních z ostatních městských částí začít pracovat na celopražské variantě. V současnou chvíli jsou ale modré zóny nejlepším řešením, které nám umožňuje bez větších problémů zaparkovat. Co tak i ze svých sociálních sítí sleduji, tak 90 procent občanů je spokojeno,“ uvedl.  

„S tím souvisí i další nešvar z minulých let, kdy se nám na různých místech objevovaly vraky. Ty díky zavedení modrých zón můžeme snáz odstraňovat, a tak je ve výsledku těch parkovacích míst pro lidi z Prahy 10 o poznání více. Jen za poslední rok se odtáhlo přes 150 vraků,“ dodal.


Autor: red

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru