Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Parkovací zóny už pokrývají celou Prahu 10. Podle radnice se systém osvědčil a změny se neplánují
Modré parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Parkovací zóny už pokrývají celou Prahu 10. Podle radnice se systém osvědčil a změny se neplánují

Zóny placeného stání (ZPS) jsou již zavedené na celém území Prahy 10, jako poslední přibyla letos v červnu oblast jižně od vlakového koridoru (Záběhlice, „desítková část“ Michle). Jak se systém zatím osvědčil? Jsou připomínky? Plánuje městská část změny?

Náměty a podněty od veřejnosti i organizací k úpravám v systému ZPS desátá městská část přijímá průběžně. Uplatnitelné jsou každoročně v termínu stanoveném Technickou správou komunikací.

Zóny však zatím fungují necelý rok, podzóna 10.4 necelé dva měsíce. Navíc jejich fungování během posledního roku bylo výrazně ovlivněno covidovou pandemií, což představovalo vyšší podíl zaměstnanců na home office a omezený pohyb obyvatel.

„Výraznější změny tak nejsou na pořadu dne. Pokud však máme podněty od občanů v tomto směru, zabývá se jimi Komise Rady MČ pro dopravu a parkování. K několika úpravám již došlo v podzónách, které byly spuštěny v roce 2020,“ informoval server Pražský patriot mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Systém vydávání parkovacích oprávnění se podle něj osvědčil. „Na našich komunikačních kanálech jsme apelovali na využití online systému pro podávání žádosti, což mnoho občanů využilo. Prodlužování oprávnění již probíhá bez problémů,“ sdělil.

Radnice podle něj přijímá výhradně konkrétní podněty k jednotlivým ulicím. „Systém ZPS se v podoblastech 10:1 – 10.3 osvědčil a městská část nemá žádné informace o plošném nedostatku parkovacích kapacit. Fungování podoblasti 10.4 (Zahradní Město a Bohdalec) prověří až plný stav dopravy od letošního září,“ dodal.

Do té doby by podle Hamrníka jakákoliv změna neměla opodstatnění a byla by v rozporu s navrženým a schváleným plánem organizace dopravy, který prošel také připomínkovým řízením ze strany občanů.

Jisté kritické ohlasy na ZPS zaznamenal místostarosta Prahy 10 Martin Sekal (ODS), do jehož kompetencí patří doprava. „I proto se snažím na úrovni jednotlivých radních z ostatních městských částí začít pracovat na celopražské variantě. V současnou chvíli jsou ale modré zóny nejlepším řešením, které nám umožňuje bez větších problémů zaparkovat. Co tak i ze svých sociálních sítí sleduji, tak 90 procent občanů je spokojeno,“ uvedl.  

„S tím souvisí i další nešvar z minulých let, kdy se nám na různých místech objevovaly vraky. Ty díky zavedení modrých zón můžeme snáz odstraňovat, a tak je ve výsledku těch parkovacích míst pro lidi z Prahy 10 o poznání více. Jen za poslední rok se odtáhlo přes 150 vraků,“ dodal.


Autor: red

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Další články
Nahoru