dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Parkovací zóny ani Velkého bratra v Praze 13 nechystáme, tvrdí starosta David Vodrážka
Starosta Prahy 13 David Vodrážka. Foto: archiv

Parkovací zóny ani Velkého bratra v Praze 13 nechystáme, tvrdí starosta David Vodrážka

Starosta Praha 13 David Vodrážka (ODS) v rozhovoru pro server Pražský patriot sděluje, že radnice neplánuje stomilionové budování kamerového systému ani zavádění parkovacích zón. „Parkování u nás není ideální, ale smysluplná je podpora budování záchytných parkovišť. To může dělat jen metropole, ale my jí v tom budeme podporovat a v rámci našich možností napomáhat,“ říká.

Nedávno bylo se schválením letošního rozpočtu Prahy 13 opět rozvířeno téma bezpečnostních kamer. Městská část jich prý chce pořídit zhruba šest desítek za 100 milionů. Opozice vyčítá projektu zbytečnost. Je toto téma skutečně aktuální?
Není. Zhruba před šesti lety vznikl v Praze 13 velký tlak z různých občanských sdružení, aby byl vybudován kamerový systém. Radnice jednala nejen se sdruženími, ale i s vlastníky bytů. Nakonec po zhruba ročním jednání byl odsouhlasen záměr, kde by kamery měly být. Vše bylo konzultováno s městskou i státní policií a nakonec výsledný záměr za zhruba sto milionů schválilo zastupitelstvo. Ale zároveň bylo stanoveno, že projekt bude městskou částí realizován jen v případě, že se o provoz kamerového systému, který by ročně vyšel na zhruba deset milionů, bude starat město.

K realizaci doposud nedošlo, jsou nové kamery nyní takzvaně na spadnutí?
Nejsou. Opozice z toho dělá každý rok téma, protože tato položka v rozpočtu zůstává. Kdyby však mělo k realizaci dojít, musí se projekt aktualizovat. Náklady by byly díky konkurenci nabídek jiné, předpokládám, že nižší. Také by se vedla s občany diskuse, zda a případně kde mají být kamery umístěny. Za ty roky se možná požadavky veřejnosti změnily. A v neposlední řadě bychom museli mít ujištění města, že bude systém financovat. Vedení magistrátu takovou možnost nevyloučilo, ale nyní to pro něj, stejně jako pro nás, není aktuální téma.

Takže občané Prahy 13 si nebudou muset připadat jako v reality Velký bratr?
Vím, že jsme takto občas označováni v médiích, ale mohu občany ,třináctky´ ujistit, že žádný nárůst kamer se bez jejich souhlasu dít nebude.

Politici rádi říkají, že by určitý záměr projednali s lidmi, ono to zní líbivě. Ale jak by se radnice Prahy 13 ptala místních na kamery?
Možností je několik, zvolili bychom komunikační kanály, které se nám osvědčily. To znamená webové stránky městské části, facebook, zpravodaj STOP, televize a také bychom se dotazovali přímo na veřejných prostranstvích, například u stanice metra.

Dlouhodobě aktuálním tématem i na Praze 13 je parkování. Vzniknou v této části parkovací zóny?
Parkování u nás není ideální, situaci zhoršují hlavně řidiči ze Středočeského kraje, kteří u nás parkují a pokračují dále směrem do centra metrem. Nicméně občanů jsme se výše zmíněnými cestami dotazovali a poměrně výrazná většina z nich dala najevo, že zóny nechce. Uvědomili si, že by za kartu museli něco platit a přitom by parkovací místo před svým domem neměli garantované. Řešení nepříznivého stavu kolem parkování vidíme jinde.

Kde?
V dalším budování záchytných parkovišť u stanic metra. Je jich málo a kapacita těch stávajících je nedostatečná. My sice nemůžeme parkoviště budovat a provozovat, ale jsme připraveni městu nabídnout součinnost, například při hledání vhodných pozemků.

A co třeba budování parkovacích domů? To by bylo ve vašich silách, ne?
Ano bylo, ale není to jen o tom najít pozemek a postavit parkovací dům. Například na sídlišti Velká Ohrada jsme byli připraveni postavit dům. Už jsme měli pozemek, sto milionů by se také sehnalo. Nicméně není možné, aby městská část parkovací místa někomu nabídla zadarmo a hradila ostrahu a další náklady na provoz hlídaného parkoviště. Proto jsme lidem řekli, že by museli za pronájem parkovacího místa platit zhruba tisíc korun měsíčně. A rázem klesla veřejná podpora projektu prakticky na minimum. 

mc-praha-13-radnice-nahled

Radnice Prahy 13

Jak funguje radniční koalice ODS, ANO a ČSSD?
Musím říct, že docela dobře. Snažím se držet kréda, a bylo to tak i v minulosti, že komunální politika není o tom, kdo je z pravice a kdo z levice. Je to o přímém kontaktu s lidmi a řešení jejich problémů. Tudíž nás musí spojovat ochota pracovat pro městskou část a je jedno, jaké kdo máme ideologické postoje. Dosavadní spolupráce tato kritéria splňuje a věřím, že to tak i zůstane.

Co byste chtěli v tomto volebním období prosadit?
Prioritou je domov pro seniory. Je to dlouhodobý projekt. Metropole s tím počítá, ale stále se nám je k tomu nedaří dotlačit. Pokud by to nakonec nevyšlo, máme záložní variantu, kdy bychom postavili dům s pečovatelskou službou z rozpočtu městské části, ale v takovém případě by to bylo jen pro seniory z Prahy 13.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru