Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny
Jeden ze starších návrhů, jak by mohl parkovací dům vypadat. Zdroj vizualizace: MHMP

Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny

Pražští radní na posledním zasedání před volbami v pondělí schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření nezávazného dokumentu Head of Terms se společností CGI Metropole. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště pro téměř 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Podmínky „Head of Terms“ budou sloužit k tomu, aby začal proces plánované výstavby v co nejbližší době, a to i na základě memoranda o spolupráci. Nápad umístit parkoviště P+R o kapacitě vysoko přes tisíc míst vznikl během jednání se společností CGI Metropole, která má dlouhodobě záměr rozšířit zličínské obchodní centrum.

Z projektu vyplynulo, že kapacita parkovacího domu by zde mohla být pro hlavní město až 1 400 míst a de facto by šlo o největší parkoviště P+R v Praze. Na základě Memoranda vypracovala CGI Metropole studii proveditelnosti parkovacího domu režimu P+R na pozemcích ve svém vlastnictví. Dle této studie je možné na pozemky umístit parkovací dům o kapacitě až 2 000 parkovacích míst v nadzemním parkovacím domě o celkem šesti nadzemních podlažích s využitelnou střešní plochou pro další parkovací místa. V tomto objektu by bylo umístěno jak parkoviště P+R, tak komerční parkoviště obchodního centra, které by ve stejném objektu využívalo také podzemní stání.

„Oproti některým starším projektům v této lokalitě jde o realistické řešení, o kterém budeme dále jednat. V lokalitě připravujeme také další parkoviště P+R u budoucí stanice Depo Zličín, které bude umístěno v blízkosti Pražského okruhu,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), 

Opozičního zastupitele, předsedu hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa mrzí, že s tím současné vedení magistrátu nezačalo mnohem dřív. „Takových parkovacích domů už jsme mohli mít po Praze víc. Parkování je jedním z nejpalčivějších problémů hlavně našich sídlišť, kde několik politických reprezentací za sebou v této otázce prostě zaspalo. A je nejvyšší čas začít s nápravou. Nemohu si ale pomoct, přijde mi to jako líbivý předvolební tah. Kdyby šlo Pirátům a Praha Sobě tolik o parkování, už by dávno něco dělali,“ uvedl.

Head of Terms v současnosti nezavazují hlavní město k investici, ale popisují a řeší budoucí dohodu, která by již byla pro Prahu závazná. Předpokladem je, že CGI pro hlavní město vybuduje parkoviště s odhadovanou cenou 1,334 miliardy korun bez DPH (finance poskytne metropole), přičemž k dispozici bude mít Praha právo užívání 1 400 parkovacích míst.

V rámci jeho stavby bude vytvořeno i dalších 550 parkovacích míst, které podle předpokladu zaniknou na pozemku společnosti CGI kvůli výstavbě domu. Nově vystavěné parkoviště bude v majetku společnosti CGI Metropole, avšak s věcným břemenem hlavního města.

Parkoviště je v současnosti plánováno s oboustranným napojením na Rozvadovskou spojku. Docházková vzdálenost mezi P+R a stanicí metra Zličín činí zhruba 350 metrů z nejvzdálenějšího parkovacího místa.


Autor: Hla

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru