Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny
Jeden ze starších návrhů, jak by mohl parkovací dům vypadat. Zdroj vizualizace: MHMP

Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny

Pražští radní na posledním zasedání před volbami v pondělí schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření nezávazného dokumentu Head of Terms se společností CGI Metropole. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště pro téměř 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Podmínky „Head of Terms“ budou sloužit k tomu, aby začal proces plánované výstavby v co nejbližší době, a to i na základě memoranda o spolupráci. Nápad umístit parkoviště P+R o kapacitě vysoko přes tisíc míst vznikl během jednání se společností CGI Metropole, která má dlouhodobě záměr rozšířit zličínské obchodní centrum.

Z projektu vyplynulo, že kapacita parkovacího domu by zde mohla být pro hlavní město až 1 400 míst a de facto by šlo o největší parkoviště P+R v Praze. Na základě Memoranda vypracovala CGI Metropole studii proveditelnosti parkovacího domu režimu P+R na pozemcích ve svém vlastnictví. Dle této studie je možné na pozemky umístit parkovací dům o kapacitě až 2 000 parkovacích míst v nadzemním parkovacím domě o celkem šesti nadzemních podlažích s využitelnou střešní plochou pro další parkovací místa. V tomto objektu by bylo umístěno jak parkoviště P+R, tak komerční parkoviště obchodního centra, které by ve stejném objektu využívalo také podzemní stání.

„Oproti některým starším projektům v této lokalitě jde o realistické řešení, o kterém budeme dále jednat. V lokalitě připravujeme také další parkoviště P+R u budoucí stanice Depo Zličín, které bude umístěno v blízkosti Pražského okruhu,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), 

Opozičního zastupitele, předsedu hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa mrzí, že s tím současné vedení magistrátu nezačalo mnohem dřív. „Takových parkovacích domů už jsme mohli mít po Praze víc. Parkování je jedním z nejpalčivějších problémů hlavně našich sídlišť, kde několik politických reprezentací za sebou v této otázce prostě zaspalo. A je nejvyšší čas začít s nápravou. Nemohu si ale pomoct, přijde mi to jako líbivý předvolební tah. Kdyby šlo Pirátům a Praha Sobě tolik o parkování, už by dávno něco dělali,“ uvedl.

Head of Terms v současnosti nezavazují hlavní město k investici, ale popisují a řeší budoucí dohodu, která by již byla pro Prahu závazná. Předpokladem je, že CGI pro hlavní město vybuduje parkoviště s odhadovanou cenou 1,334 miliardy korun bez DPH (finance poskytne metropole), přičemž k dispozici bude mít Praha právo užívání 1 400 parkovacích míst.

V rámci jeho stavby bude vytvořeno i dalších 550 parkovacích míst, které podle předpokladu zaniknou na pozemku společnosti CGI kvůli výstavbě domu. Nově vystavěné parkoviště bude v majetku společnosti CGI Metropole, avšak s věcným břemenem hlavního města.

Parkoviště je v současnosti plánováno s oboustranným napojením na Rozvadovskou spojku. Docházková vzdálenost mezi P+R a stanicí metra Zličín činí zhruba 350 metrů z nejvzdálenějšího parkovacího místa.


Autor: Hla

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Další články
Nahoru