Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny
Jeden ze starších návrhů, jak by mohl parkovací dům vypadat. Zdroj vizualizace: MHMP

Parkovací dům u metra Zličín bude mít dva tisíce míst, Praha z nich získá tři čtvrtiny

Pražští radní na posledním zasedání před volbami v pondělí schválili pokračování v záměru výstavby parkovacího domu P+R Metropole Zličín a uzavření nezávazného dokumentu Head of Terms se společností CGI Metropole. Nyní se budou řešit konkrétní kroky se zmíněnou společností, které mají za cíl přiblížit parkovací dům výstavbě. V plánu je zde vybudovat parkoviště pro téměř 2 000 vozidel, přičemž hlavní město by mělo k dispozici 1 400 míst a 550 dalších by pak sloužilo pro obchodní centrum. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Podmínky „Head of Terms“ budou sloužit k tomu, aby začal proces plánované výstavby v co nejbližší době, a to i na základě memoranda o spolupráci. Nápad umístit parkoviště P+R o kapacitě vysoko přes tisíc míst vznikl během jednání se společností CGI Metropole, která má dlouhodobě záměr rozšířit zličínské obchodní centrum.

Z projektu vyplynulo, že kapacita parkovacího domu by zde mohla být pro hlavní město až 1 400 míst a de facto by šlo o největší parkoviště P+R v Praze. Na základě Memoranda vypracovala CGI Metropole studii proveditelnosti parkovacího domu režimu P+R na pozemcích ve svém vlastnictví. Dle této studie je možné na pozemky umístit parkovací dům o kapacitě až 2 000 parkovacích míst v nadzemním parkovacím domě o celkem šesti nadzemních podlažích s využitelnou střešní plochou pro další parkovací místa. V tomto objektu by bylo umístěno jak parkoviště P+R, tak komerční parkoviště obchodního centra, které by ve stejném objektu využívalo také podzemní stání.

„Oproti některým starším projektům v této lokalitě jde o realistické řešení, o kterém budeme dále jednat. V lokalitě připravujeme také další parkoviště P+R u budoucí stanice Depo Zličín, které bude umístěno v blízkosti Pražského okruhu,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě), 

Opozičního zastupitele, předsedu hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa mrzí, že s tím současné vedení magistrátu nezačalo mnohem dřív. „Takových parkovacích domů už jsme mohli mít po Praze víc. Parkování je jedním z nejpalčivějších problémů hlavně našich sídlišť, kde několik politických reprezentací za sebou v této otázce prostě zaspalo. A je nejvyšší čas začít s nápravou. Nemohu si ale pomoct, přijde mi to jako líbivý předvolební tah. Kdyby šlo Pirátům a Praha Sobě tolik o parkování, už by dávno něco dělali,“ uvedl.

Head of Terms v současnosti nezavazují hlavní město k investici, ale popisují a řeší budoucí dohodu, která by již byla pro Prahu závazná. Předpokladem je, že CGI pro hlavní město vybuduje parkoviště s odhadovanou cenou 1,334 miliardy korun bez DPH (finance poskytne metropole), přičemž k dispozici bude mít Praha právo užívání 1 400 parkovacích míst.

V rámci jeho stavby bude vytvořeno i dalších 550 parkovacích míst, které podle předpokladu zaniknou na pozemku společnosti CGI kvůli výstavbě domu. Nově vystavěné parkoviště bude v majetku společnosti CGI Metropole, avšak s věcným břemenem hlavního města.

Parkoviště je v současnosti plánováno s oboustranným napojením na Rozvadovskou spojku. Docházková vzdálenost mezi P+R a stanicí metra Zličín činí zhruba 350 metrů z nejvzdálenějšího parkovacího místa.


Autor: Hla

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru