Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Parkovací dům Na Dědině vyjde Prahu na 320,5 milionu korun
Vizualizace parkovacího domu. Zdroj: MHMP

Parkovací dům Na Dědině vyjde Prahu na 320,5 milionu korun

Parkovací dům v Praze Na Dědině vyjde hlavní město zhruba na 320,5 milionu korun s DPP. Dům s 290 parkovacími místy bude sloužit jako záchytné parkoviště a zároveň poskytne možnost parkování místním obyvatelům, kteří o ně přišli kvůli výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Dům pro město postaví sdružení firem vedené společností Subterra. Trať na Dědinu zprovoznil pražský dopravní podnik (DPP) letos v říjnu. 

Vznik parkovacího domu na Dědině připravuje hlavní město jako náhradu za úbytek parkovacích stání v ulici Vlastina, která zanikla po výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. Toto řešení bylo přijato v rámci participace s obyvateli Prahy 6.   

Předmětem aktuální veřejné zakázky je provedení komplexních stavebních prací podle vypracované projektové dokumentace. Ta vznikla na základě vítězného návrhu, který vzešel z architektonické soutěže na podobu nejen samotného parkovacího objektu na sídlišti Dědina, ale také na řešení souvisejícího parteru a parkových úprav v okolí.    

Parkovací dům bude umístěný v ulici Vlastina, u křižovatky s ulicí Drnovská. Je výsledkem participace s obyvateli Prahy 6. Vystavěný bude jako železobetonový skelet se třemi nadzemními podlažími a jedním částečně zapuštěným suterénem v těsné blízkosti nově otevřené tramvajové trati. 

„Střecha objektu bude částečně kryta pergolou s popínavou zelení, která se bude nacházet i na stěnách orientovaných k přilehlému panelovému domu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Otevírání jednotlivých nabídek se konalo letos 5. června a v následujícím měsíci se pak uskutečnilo posouzení a hodnocení nabídek. Základním hodnotícím kritériem byla ekonomická výhodnost nabídky, která byla posouzená podle nejnižší nabídkové ceny, dále byla dílčím hodnotícím kritériem délka záruční doby na podlahové stěrky a kvalita realizačního týmu. 

Stavbou parkovacího domu byl podmíněn souhlas se stavbou tramvajové trati v řízení EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí. Ve Vlastině ulici, kudy trať vede, byla kvůli stavbě zrušena parkovací místa. Dům bude po dohodě s místními obyvateli na konci trati u tramvajové smyčky.

Trať DPP slavnostně zprovoznil 22. října. V pravidelném provozu na ni vyjely tramvaje o den později. Trať o délce 2,3 kilometru s pěti páry zastávek vede z nynější smyčky v zastávce Divoká Šárka po Evropské a poté zahýbá do Vlastiny ulice. 

„Tak třikrát hurá. Rada hl. m. Prahy konečně vybrala zhotovitele parkovacího domu na Dědině. Stavba má trvat 365 dní, jak nám bylo před časem řečeno. Parkovací dům bude tak stát zhruba o rok později, než tramvajová trať. Ale hlavně, že bude,“ uvedl radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).


Autor: Jan Puci

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru