Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Parkourový park vyrobený 3D tiskem byl otevřen na Jižním Městě
Nové hřiště na Praze 11. Foto: Jan Puci

Parkourový park vyrobený 3D tiskem byl otevřen na Jižním Městě

Ve volnočasovém areálu Kupeckého na Praze 11 bylo slavnostně otevřeno 3D tištěné parkourové hřiště. Jedná se o společný projekt Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky), společnosti 3Deposition a Prahy 11. Patrony hřiště jsou parkouristé Tomáš Zonyga a Daniel Samek, který je také autorem návrhu hřiště. Mimo trénink parkouru lze prvky využít i jako hřiště pro obecný pohybový rozvoj nebo posilování s vlastním tělem.  

Parkour není jezdecký sport, jak si mnozí myslí. Jedná se o moderní sportovní disciplínu, zaměřenou na rozvoj pohybových dovedností, převážně atletických a akrobatických.

„K tréninku stačí pouze zajímavé prostředí, které podněcuje ke kreativnímu fyzicky a psychicky náročnému pohybu. V tomto projektu jsme spojili moderní sportovní disciplínu s moderní technologií výstavby 3D tiskem betonem. Díky tomu vznikly unikátní organické tvary a rozložení hřiště,“ říká Daniel Samek, autor návrhu hřiště a místopředseda České asociace parkouru.

Výhodou vytištěného hřiště je absence ostrých hran a i díky použití lité pryže jako dopadové plochy je jeho bezpečnost na vysoké úrovni. Hřiště je navrženo tak, aby umožnilo pohybový rozvoj a inspirovalo k novým výzvám pro všechny úrovně pokročilosti.

Je určeno pro každého od 10 let věku (do 15 let s doprovodem). Mladší děti na hřišti mohou být, ale vzhledem k výškovým rozdílům je pro ně většina prvků záměrně nedostupná.

„Mimo trénink parkouru lze prvky využít i jako hřiště pro obecný pohybový rozvoj. Jde na něm trénovat šplh, lezení, rovnováhu nebo posilování s vlastním tělem, shyby, výskoky,“ říká parkourista Tomáš Zonyga z In Motion Academy.

„Snaha i nadále rozvíjet technologii 3D tisku ve stavebnictví a podporovat občanskou vybavenost, která napomáhá měnit dětem i dospělým bydlení v domov, vyústila do projektu prvního parkourového hřiště vytištěného na 3D tiskárně betonem,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Pro tento svůj projekt Buřinka oslovila výzkumníky z 3Deposition, kteří celý projekt vedli po technické stránce.

Městská část Praha 11 pak pro hřiště poskytla pozemek. „Jsem rád, že se podařila spolupráce mezi Buřinkou, odborníky, kteří rozumí 3D tisku a parkourovými specialisty. Praha 11 ráda poskytla součinnost. Oceňuji, že pro umístění hřiště byla vybrána právě naše městská část, protože tu je hodně mladých lidí, pro které je potřeba hledat smysluplné vyžití,“ sdělil starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru