Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti
Park v areálu veleslavínského zámku. Uprostřed snímku je vidět dub letní, který byl zvolen Stromem roku 2021. Zdroj foto: MČ Praha 6

Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti

Dosud nepřístupný areál zámku Veleslavín by se mohl během následujících měsíců alespoň částečně otevřít veřejnosti. Praha 6 totiž chce ve spolupráci s magistrátem zpřístupnit park. Server Pražský patriot o tom informoval statutární místostarosta šesté městské části Petr Prokop (STAN), do jehož kompetence patří správa majetku, hospodářská politika, koncepce a strategický plán.

Ačkoli je zámecký areál Veleslavín chráněn jako kulturní památka, nachází se dlouhodobě ve špatném stavu a chátrá. V průběhu letošního roku by mohl v rámci připravované větší směny, která se má týkat několika objektů, přejít z vlastnictví státu do rukou hlavního města.

V areálu, který od počátku 20. století sloužil zdravotnickým účelům, stojí několik domů. Kromě hlavní barokní budovy je zde i několik zchátralých objektů.

„Nemáme zájem spravovat celý areál, na to je příliš velký, celková rekonstrukce bude nákladná a nebyla by v silách městské části. Nicméně chtěli bychom být partnerem hlavního města, abychom měli vliv na budoucnost areálu,“ popsal Prokop.

Podle něj se nyní na úrovni magistrátu tvoří koncept budoucího využití. Zvažuje se sociální, zdravotní i vzdělávací nebo kulturní funkce. Ať bude funkce toto místa jednou jakákoli, vzhledem k aktuálnímu stavu je zřejmé, že přeměna bude finančně náročný běh na dlouhou trať.

Podle Prokopa usiluje Praha 6 o to, aby se pro veřejnost zpřístupnil alespoň park v areálu, a to co nejdřív. Od února tam probíhají dendrologické práce, aby zde měli lidé bezpečný pohyb.

„Park bychom chtěli zprůchodnit, ale kromě revitalizace zeleně bude potřeba také zajistit všechny objekty, aby se do nich nedalo vstoupit,“ sdělil Prokop, podle kterého by zdejší areál mohl mít kulturně-společenské využití.

„Než dojde k celkové rekonstrukci budov, mohlo by v následujících letech dojít k jejich alespoň k částečnému zpřístupnění, jako to je třeba u bývalých kasáren v Karlíně. Když to tu ožije, veřejnost i politici si uvědomí, jaký zde stojí poklad, který si zaslouží rekonstrukci,“ podotkl místostarosta.

V areálu parku se nachází řada sadovnicky hodnotných, desítky let starých dřevin. Jednou z nich je i majestátní dub letní, který si lidé zvolili v roce 2021 v anketě Strom roku Prahy 6.

Park v areálu veleslavínského zámku byl nedílnou součástí psychiatrického sanatoria, které zde fungovalo na začátku minulého století, a sloužil pro venkovní relaxaci pacientům.


Autor: Jan Puci

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru