Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti
Park v areálu veleslavínského zámku. Uprostřed snímku je vidět dub letní, který byl zvolen Stromem roku 2021. Zdroj foto: MČ Praha 6

Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti

Dosud nepřístupný areál zámku Veleslavín by se mohl během následujících měsíců alespoň částečně otevřít veřejnosti. Praha 6 totiž chce ve spolupráci s magistrátem zpřístupnit park. Server Pražský patriot o tom informoval statutární místostarosta šesté městské části Petr Prokop (STAN), do jehož kompetence patří správa majetku, hospodářská politika, koncepce a strategický plán.

Ačkoli je zámecký areál Veleslavín chráněn jako kulturní památka, nachází se dlouhodobě ve špatném stavu a chátrá. V průběhu letošního roku by mohl v rámci připravované větší směny, která se má týkat několika objektů, přejít z vlastnictví státu do rukou hlavního města.

V areálu, který od počátku 20. století sloužil zdravotnickým účelům, stojí několik domů. Kromě hlavní barokní budovy je zde i několik zchátralých objektů.

„Nemáme zájem spravovat celý areál, na to je příliš velký, celková rekonstrukce bude nákladná a nebyla by v silách městské části. Nicméně chtěli bychom být partnerem hlavního města, abychom měli vliv na budoucnost areálu,“ popsal Prokop.

Podle něj se nyní na úrovni magistrátu tvoří koncept budoucího využití. Zvažuje se sociální, zdravotní i vzdělávací nebo kulturní funkce. Ať bude funkce toto místa jednou jakákoli, vzhledem k aktuálnímu stavu je zřejmé, že přeměna bude finančně náročný běh na dlouhou trať.

Podle Prokopa usiluje Praha 6 o to, aby se pro veřejnost zpřístupnil alespoň park v areálu, a to co nejdřív. Od února tam probíhají dendrologické práce, aby zde měli lidé bezpečný pohyb.

„Park bychom chtěli zprůchodnit, ale kromě revitalizace zeleně bude potřeba také zajistit všechny objekty, aby se do nich nedalo vstoupit,“ sdělil Prokop, podle kterého by zdejší areál mohl mít kulturně-společenské využití.

„Než dojde k celkové rekonstrukci budov, mohlo by v následujících letech dojít k jejich alespoň k částečnému zpřístupnění, jako to je třeba u bývalých kasáren v Karlíně. Když to tu ožije, veřejnost i politici si uvědomí, jaký zde stojí poklad, který si zaslouží rekonstrukci,“ podotkl místostarosta.

V areálu parku se nachází řada sadovnicky hodnotných, desítky let starých dřevin. Jednou z nich je i majestátní dub letní, který si lidé zvolili v roce 2021 v anketě Strom roku Prahy 6.

Park v areálu veleslavínského zámku byl nedílnou součástí psychiatrického sanatoria, které zde fungovalo na začátku minulého století, a sloužil pro venkovní relaxaci pacientům.


Autor: Jan Puci

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru