Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti
Park v areálu veleslavínského zámku. Uprostřed snímku je vidět dub letní, který byl zvolen Stromem roku 2021. Zdroj foto: MČ Praha 6

Park u veleslavínského zámku by se na jaře mohl otevřít veřejnosti

Dosud nepřístupný areál zámku Veleslavín by se mohl během následujících měsíců alespoň částečně otevřít veřejnosti. Praha 6 totiž chce ve spolupráci s magistrátem zpřístupnit park. Server Pražský patriot o tom informoval statutární místostarosta šesté městské části Petr Prokop (STAN), do jehož kompetence patří správa majetku, hospodářská politika, koncepce a strategický plán.

Ačkoli je zámecký areál Veleslavín chráněn jako kulturní památka, nachází se dlouhodobě ve špatném stavu a chátrá. V průběhu letošního roku by mohl v rámci připravované větší směny, která se má týkat několika objektů, přejít z vlastnictví státu do rukou hlavního města.

V areálu, který od počátku 20. století sloužil zdravotnickým účelům, stojí několik domů. Kromě hlavní barokní budovy je zde i několik zchátralých objektů.

„Nemáme zájem spravovat celý areál, na to je příliš velký, celková rekonstrukce bude nákladná a nebyla by v silách městské části. Nicméně chtěli bychom být partnerem hlavního města, abychom měli vliv na budoucnost areálu,“ popsal Prokop.

Podle něj se nyní na úrovni magistrátu tvoří koncept budoucího využití. Zvažuje se sociální, zdravotní i vzdělávací nebo kulturní funkce. Ať bude funkce toto místa jednou jakákoli, vzhledem k aktuálnímu stavu je zřejmé, že přeměna bude finančně náročný běh na dlouhou trať.

Podle Prokopa usiluje Praha 6 o to, aby se pro veřejnost zpřístupnil alespoň park v areálu, a to co nejdřív. Od února tam probíhají dendrologické práce, aby zde měli lidé bezpečný pohyb.

„Park bychom chtěli zprůchodnit, ale kromě revitalizace zeleně bude potřeba také zajistit všechny objekty, aby se do nich nedalo vstoupit,“ sdělil Prokop, podle kterého by zdejší areál mohl mít kulturně-společenské využití.

„Než dojde k celkové rekonstrukci budov, mohlo by v následujících letech dojít k jejich alespoň k částečnému zpřístupnění, jako to je třeba u bývalých kasáren v Karlíně. Když to tu ožije, veřejnost i politici si uvědomí, jaký zde stojí poklad, který si zaslouží rekonstrukci,“ podotkl místostarosta.

V areálu parku se nachází řada sadovnicky hodnotných, desítky let starých dřevin. Jednou z nich je i majestátní dub letní, který si lidé zvolili v roce 2021 v anketě Strom roku Prahy 6.

Park v areálu veleslavínského zámku byl nedílnou součástí psychiatrického sanatoria, které zde fungovalo na začátku minulého století, a sloužil pro venkovní relaxaci pacientům.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru