dnes
Středa - dest
13°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
17°C
pozítří
Pátek - polojasno
19°C
U radnice park místo bytového domu? Budu o to nadále usilovat, slibuje starosta Prahy 15 Milan Wenzl
Pohled z radnice Prahy 15 na pozemek, na kterém by soukromá společnost ráda postavila bytový dům. Foto: archiv P15

U radnice park místo bytového domu? Budu o to nadále usilovat, slibuje starosta Prahy 15 Milan Wenzl

Na pozemcích u radnice Prahy 15 chce soukromá společnost stavět bytový dům. Nelíbí se to mnohým obyvatelům „patnáctky“, projekt nemá podporu na radnici. Ta by zde ráda vybudovala park, a proto se už několik let snaží s majitelem pozemků dohodnout, aby od záměru ustoupil. Dosáhnout by toho chtěla směnou pozemků. Jak se situace vyvíjí, informoval server Pražský patriot starosta Prahy 15 Milan Wenzl (nezávislý za hnutí ANO).

Městská část Praha 15 se už několik let snaží jednat se soukromou společností, aby ustoupila od záměru vybudovat bytový dům na pozemcích v bezprostřední blízkosti radnice. Jaký je aktuální vývoj?
Vlastníkem těchto pozemků č. 523/213 a 523/521 je akciová společnost PriFin, která zde plánuje výstavbu bytového domu. Je naprosto pochopitelné, že tento záměr se nelíbí především obyvatelům, kteří bydlí v blízkém okolí. Vedení naší městské části se staví jednoznačně proti této výstavbě.

Jak se to konkrétně projevuje?
Městská část Praha 15 už delší dobu usiluje o výměnu nebo prodej pozemků naproti radnici. Osobně jsem inicioval jednání mezi pražským magistrátem a akciovou společností PriFin. Ačkoli se vedení radnice i nadále snaží najít další možná řešení na směnu nebo prodej pozemků, tak jejich vlastník současně s tím postupně předkládá, Úřadu městské časti Praha 15, stavebnímu odboru, všechny potřebné materiály s žádostí o vydání územního a stavebního povolení.
 
radnice-praha-15-a Má Praha 15 na svém území pozemky, které by mohla nabídnout náhradou za pozemky u radnice?
Žádné pozemky na výměnu nemá a ani v rozpočtu nemá peníze na koupi. Proto jsem požádal o pomoc magistrát. Touto záležitostí se již loni v září zabýval Výbor pro správu majetku a majetkové podíly pražského zastupitelstva, který doporučil směnu předmětných pozemků za pozemky ve vlastnictví hl. m. Prahy. Doposud se však věc dále neposunula.

Proč vlastně úřadu tento projekt dlouhdobě vadí?
Výstavby bytového domu na pozemcích u radnice by znamenala další úbytek zelené plochy. Radnice by ráda toto území zachovala nezastavěné, pro případné budoucí vybudování parku či oddechového místa pro občany městské části.
 
Jakou podobu by místo mělo mít?
Je to jedno s posledních míst, kde se dá vybudovat malé hřiště s herními prvky, park či oddechové místo pro maminky s kočárky a lavičky pro seniory. Rádi bychom udělali novou výsadbu stromů a okrasných stromů. 

starosta-praha-15-wenzl

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl

Vnímáte, že máte od občanů pro jednání se společností podporu?
Ano, podporu občanů máme, sepsali petici proti výstavbě, kterou zaslali na radnici. V této souvislosti bych rád vysvětlil některé nejasnosti, které mezi občany stále jsou. Mnozí se na mě obracejí s dotazy, proč výstavbě nezabráníme a proč něco takového vůbec povolujeme. Snažím se občanům vysvětlit, že starosta, radní a zastupitelé nejsou všemocní, práci jednotlivých odborů neřídí a dokonce nemají právo nijak do jejich práce zasahovat. Státní správa jedná a rozhoduje dle příslušných zákonů a koná nezávisle na představitelích samosprávy. Nezbývá než si uvědomit, že pokud vlastník pozemků postupuje zcela dle zákonů, splní vše, co mu zákon ukládá, stavební úřad mu poté vydá kladné stanovisko, tak není nic, co by výstavbě bytového domu zabránilo. Za sebe mohu občanům slíbit, že i nadále budu usilovat o zachování této plochy s krásnou zelení, která je jako jedna z mála na území naší městské části vhodná na vybudování parku a odpočinkového místa.

Na konci loňského roku jste psal pražské primátorce Adrianě Krnáčové, aby pomohla na magistrátu prosadit koupi, nebo směnu dotčených pozemků. Jaká byla reakce?
Na paní primátorku jsem se obrátil v této naléhavé záležitosti dopisem z 27. prosince.  Situace se stala nanejvýše akutní, a to s ohledem na skutečnost, že Městský soud v Praze, jako soud odvolací, svým rozhodnutím ze 7. března letošního roku přiznal peněžitou náhradu vlastníku dotčených pozemků, společnosti PriFin, za takzvané bezdůvodné obohacení, respektive omezení vlastnického práva, (neoprávněné užívání pozemků, které jsou veřejným prostranstvím) ve výši 677 700 korun, včetně nákladů řízení a právního zastoupení. Tímto rozhodnutím se vytváří nebezpečný precedens pro ostatní městské části a obce. Pro Prahu 15 se zakládá povinnost do tří dnů od obdržení písemného vyhotovení rozsudku částku zaplatit. V dalších letech bude samozřejmě tato povinnost pokračovat, neboť se nejedná o jednorázovou platbu. Doposud se však moje žádost moc dále neposunula. Věřím, že nám paní primátorka pomůže.

Vzniknou letos v Praze 15 nějaké zelené plochy?
Dokončili jsme revitalizaci Parku Na Plískavě. Momentálně provádíme pouze výsadby chybějících stromů a keřů na území „patnáctky“.
 
Za půl roku jsou volby, pustí se do té doby Praha 15 do nějakého zásadního, velkého projektu?
Začali jsme rekonstrukci našich bytových domů v ulici Herbenova, dále se bude stavět 14 startovacích bytů. Musíme udělat velkou rekonstrukce školní kuchyně v ZŠ Veronské náměstí a zahájíme výstavbu nového hokejbalového hřiště.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru