Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Park u Podolské vodárny se bude jmenovat podle architekta Engela
Podolská vodárna a prostranství před ní, které by se mělo jmenovat na počest architekta Antonína Engela. Foto: Jan Puci

Park u Podolské vodárny se bude jmenovat podle architekta Engela

Praha 4 by ráda nechala prostranství sousedící s jižní stranou Podolské vodárny pojmenovat na počest architekta Antonína Engela, autora zmíněné vodárenské stavby z let 1924 až 29. Konečné slovo bude mít vedení hlavního města. Server Pražský patriot o tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Jižně od Podolské vodárny je mezi Podolským nábřežím a Podolskou ulici prostranství s travnatými plochami, chodníky, venkovní posilovnou, psím i pétanquovým hřištěm. Toto území nemá oficiální název, místní mu právě s odkazem na autora vodárny říkají familiárně Engelák. 

„Antonín Engel by si zasloužil mít v Praze park a symboličtější místo nenajdete. Proto vedení Prahy 4 iniciovalo jeho oficiální pojmenování,“ sdělil Hrdinka. 

O názvech parků, mostů, ulic a dalších prostranství v metropoli rozhoduje Rada hlavního města Prahy na doporučení své místopisné komise. Její názor zpravidla respektuje.

„My už máme od komise souhlas, ten byl mimochodem podmíněn rekonstrukcí centrální komunikace napříč parkem, výměnou mobiliáře a revitalizací zeleně, což jsme udělali. Plánujeme zde i vysadit květnatou louku. Jen dosluhující pražská rada už takové věci neřešila, čekáme na tu novou,“ sdělil Hrdinka. 

Nová rada by měla vzniknout tento týden ve čtvrtek na pokračování ustavující schůze pražského zastupitelstva. Ve vedení hlavního města bude koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a hnutí STAN. Dnes po poledni byla podepsána koaliční smlouva. V opozici zůstanou Praha Sobě, hnutí ANO a SPD. 

Vznik parku vzdávajícího hold slavnému architektovi podporují dle svého vyjádření i Pražské vodovody a kanalizace, které provozují Podolskou vodárnu.

Nové vedení hlavního města bude řešit i pojmenování mostu, který vzniká na dohled od vodárny. Ačkoli se most už od prvních plánů označuje pracovním názvem Dvorecký kvůli nedaleké lokalitě na břehu Vltavy, definitivní název ještě nebyl přijat.

Vedení Prahy 5 se na konci roku 2021 usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Ve stejnou dobu se radní Prahy 4 usnesli, aby se most jmenoval Podolský.

V roce 2022 přišlo hlavní město s myšlenkou pojmenovat most po zesnulé světoznámé političce Madeleine Albrightové. Nakonec se ale po ní bude jmenovat kilometrový pěší bulvár ve vznikající čtvrti Smíchov City. 

Nový pražský most bude hotový na přelomu let 2024 a 2025. V té době by už mělo být také jasno o jeho názvu.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Další články
Nahoru