Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Park Přátelství v Praze 9 se rozšíří, ještě letos budou vysazeny desítky stromů na bývalém parkovišti
V minulosti zde fungovalo parkoviště, ještě letos se začne tato plocha měnit na další část parku Přátelství. Foto: PP

Park Přátelství v Praze 9 se rozšíří, ještě letos budou vysazeny desítky stromů na bývalém parkovišti

Ještě letos začne rozšiřování parku Přátelství v Praze 9. Na ploše bývalého parkoviště u Jiřetínské ulice porostou desítky nových stromů. Několik jich zástupci vedení městské části vysázely v uplynulém týdnu podél chodníku u Vysočanské ulice. 

Když park Přátelství na přelomu 70. a 80. let na Proseku vznikal, měl mít podle projektu architekta Otakara Kuči na dnešní dobu úctyhodných třiadvacet hektarů. Nakonec byl vytvořen jen na jedenácti hektarech a zbývající část, na níž se plánovala například i výstavba kulturního domu, nikdy realizována nebyla.

Nicméně pozemky, třebaže stavební, zůstaly více než třicet let zelenou plochou. Lidé si zvykli a chtěli ji zachovat. To se také nakonec stane. Praha 9 na začátku loňského roku rozhodla o koupi pozemků mezi ulicí Jiřetínskou a Lovosickou, aby mohla prodloužit park Přátelství z Proseku na Střížkov. Pozemky stály 175 milionů korun, magistrát na to přispěl částkou 70 milionů.

V rámci první etapy rozšiřování parku bude ještě letos na bývalém parkovišti u Jiřetínské ulice založena nová součást parku Přátelství. Vysazeno zde bude osm desítek stromů, především buků, dubů a platanů, objeví se zde nové cesty, veřejné osvětlení, kamery, mobiliář, vodní prvky i travnaté plochy. Na etapu dostala Praha 9 od hlavního města dotaci 8,6 milionu korun.

hlubucek-portlik-sazeni-platanu-nahled

Tomáš Portlík (vlevo) a Petr Hlubuček při sázení stromů

Podle 1. místostarosty deváté městské části Tomáš Portlíka (ODS) bude mít rozšíření parku Přátelství celkem tři etapy. „Příští rok se chceme s pracemi posunout na plochu blíže ke stanici Střížkov. Na nyní prázdném prostranství vznikne dětské hřiště, bistro, prvky pro seniory a samozřejmě budou vysazeny další stromy. Chceme dokončit tento zásadní park Prahy 9 a završit tak naše mnohaleté úsilí,“ uvedl Portlík a zároveň připomněl, že předchozí vlastník pozemků u stanice metra na nich chtěl stavět budovy pro komerční využití, což městská část odmítala a usilovala o jejich získání do svého vlastnictví. To se nakonec loni podařilo.


 

K výsadbě v nové části parku je navrženo celkem 187 stromů a keřů, které pomohou rozčlenit jeho prostor a zároveň jako jediné je lze vysázet v ochranném pásmu vedení vysokého napětí. To by mělo být odsud přeloženo v letech 1922 až 24. Dále jsou zde plánovány záhony trvalek, jež by měly navodit dojem původní prosecké stepi a travnaté plochy a pobytové louky. Rozloha parku Přátelství se tak z dnešních 8,5 hektaru rozšíří o dalších 4,3 hektaru.

park-pratelstvi-rozsireni

Vizualizace rozšíření parku k stanici metra Střížkov

Návrhy projektů nové části parku Přátelství zpracovali krajinářští architekti na základě požadavků, které zazněly od obyvatel Proseka a Střížkova při veřejných setkáních v roce 2018 na téma, co by chtěli v nové části parku mít, a připomínek, jež došly na adresu městské části písemně. Z loňských setkáních s občany a podnětů, které přišly na radnici písemně, vyplývalo, že na pozemcích na Střížkově by měl vzniknout park pro všechny generace, který by navazoval na charakter už existujícího sousedního parku Přátelství.

Lidé zde chtěli vytvořit zóny tak, aby tu nerušeně mohli vedle sebe relaxovat senioři, aktivní lidé, nebo větší děti. Aby tady byly fitness prvky, pikniková místa, pítka. Žádané bylo brouzdaliště pro děti, ale také bistro, které by návštěvníkům parku poskytlo občerstvení i sociální zázemí. K dalším požadavkům spojeným s budováním nové části parku Přátelství patřilo zklidnění Jablonecké ulice a odclonění nového parkoviště podél Vysočanské ulice, které nahradí parkoviště u Jiřetínské, jehož plochy budou zazeleněny.

Podle radního Prahy 9 pro životní prostředí Jana Poupěte (ODS) se jedná o tom, že by se pro zalévání nové části parku mohla využívat voda stékající při deštích ze stanice metra Střížkov. „Je to dost velká plocha. Představa je taková, že by se voda sváděla do podzemních nádrží a následně se využívala k zalévání. Bylo by to ekologické i finančně výhodné řešení. Necháme provést studii proveditelnosti. Dopravní podnik se na tuto myšlenku tváří pozitivně,“ uvedl radní Poupě.

Před výsadbou stromů na bývalém parkovišti bylo jen pár desítek odtud podél Vysočanské ulice vysázeno 17 platanů. Stromy oddělují rušnou komunikaci od nového parkoviště, které nahradilo staré, na kterém vznikne park. Do této akce za zapojili i členové vedení Prahy 9 a také náměstek primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

„V rámci akčního plánu výsadby zeleně se vedení Prahy zavázalo, že na území metropole přibude v následujících osmi letech milion stromů. Těší mne, že nám k tomu pomáhají i městské společnosti, jako například nedávno Pražské služby, a také městské části, jako nyní Praha 9. Rádi na takové zlepšování životního prostředí v Praze přispíváme,“ sdělil Hlubuček.

Adam Vážanský (ODS), 3. místostarosta Prahy 9, který odpovídá, mimo jiné, za oblast bezpečnosti, uvedl, že i nová část parku bude pod dohledem kamer. „Bude to inteligentní kamerový systém, od kterého očekávám větší efektivnost. K zvýšení bezpečnosti návštěvníků parku přispěje také fakt, že se nám podařilo s městem dohodnout posílení dohledu v nočních hodinách ze strany městské i státní policie,“ uvedl.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru