Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Park Pod Rapidem přejmenovala Praha 10 podle česko-izraelské novinářky Bondyové
Dětské hřiště v Parku Pod Papidem. Foto: MČ Praha 10

Park Pod Rapidem přejmenovala Praha 10 podle česko-izraelské novinářky Bondyové

Vršovická rodačka Ruth Bondyová za II. světové války prošla dvěma koncentračními tábory. Po jejím konci se rozhodla odejít do Izraele, kde se začala věnovat novinařině, psaní a překladatelství. Do hebrejštiny přeložila mnohé velikány české literatury 20. století. Nyní po ní bude pojmenován park na Praze 10, který dosud nesl název Park Pod Rapidem. Informoval o tom starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

Přejmenování parku je společnou iniciativou vedení městské části a izraelské velvyslankyně Anny Azari. Ta při příležitosti 100. výročí od narození Ruth Bondyové oslovila městskou část. Rada její návrh podpořila. Poslední slovo měl pražský magistrát, který o přejmenování parků a ulic zpravidla na návrhy městských částí rozhoduje.

„Když jsem se seznamoval s podklady a životem Ruth Bondyové, připomněl jsem si, o kolik bolestnější jsou velké dějiny, pokud jsou vyprávěny prostřednictvím konkrétního osudu. O to úctyhodnější je, že tato vršovická rodačka nikdy nezanevřela na svou rodnou zem umístěnou v samém srdci Evropy. Ve své biografii dokonce uvedla, že narodit se v Praze je stejné privilegium jako mít šlechtický titul. Tím nejmenším, co můžeme pro uctění památky této dámy udělat, je věnovat jí park kousek od jejího rodného domu,“ řekl starosta Valovič. 

Ruth Bondyová podle něj za svůj život přeložila do hebrejštiny čtyři desítky českých knih. Mezi nimi nechyběly díla Karla Čapka, Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala nebo Václava Havla. Díky ní se Izraelci mohli seznámit s českou satirou i náhledem na svět. V Izraeli se podílela na prvním rozhlasovém satirickém pořadu.

„Řídila se heslem nikdy se nevzdat a bojovat. Díky tomu i díky náhodě přežila holokaust. V Osvětimi byla svědkem vyvraždění spoluvězňů z rodinného tábora. Následně byla nuceně nasazená v Hamburku na odklízení trosek po spojeneckých náletech. Nakonec byla internována v koncentračním táboře Bergen-Belsen,“ sdělil Valovič.

„Nikdo si nemyslel, že dojde k vyhlazení. Moji rodiče říkali, že se uskromníme. Opírali se o historickou zkušenost Židů s pogromy, pronásledováním a chudobou. Nikdo si samozřejmě nepředstavoval plynové komory. I dnes se člověk ptá: Jak je to možné? Jak tam nahnaly ty miliony lidí? Vždyť je to nemyslitelné,“ řekla Bondyová historikům z projektu Paměti národa.

„S parkem nejsou spojené konkrétní čísla popisná. Přejmenování parku tak není spojeno s dodatečnými náklady nebo s nutností měnit si občanské průkazy,“ podotkl starosta Valovič.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru