Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Park na Karlově bude mít nové umělecké dílo, Praha 2 vyhlásila soutěž
Park, ve kterém by mělo být umělecké dílo. Vizualizace: Praha 2

Park na Karlově bude mít nové umělecké dílo, Praha 2 vyhlásila soutěž

Praha 2 vyhlásila výtvarně-architektonickou soutěž o návrh na umělecké dílo, které by mělo oživit prostor parku na Karlově u Novoměstských hradeb. Záměr schválili radní městské části na svém jednání v červnu. Soutěžící mohou své návrhy do otevřené jednofázové projektové soutěže podávat do 15. září. V porotě zasednou umělci jako Vladimir Brož „Vladimir 518“ a Josef Bolf nebo architekt Petr Janda.

„Karlovské předmostí se řadí mezi okouzlující a jedinečné části Prahy 2, oplývající atmosférou staré Prahy. Parčík, kde bude instalováno dílo, nabízí krásný výhled na Nuselské údolí a Vyšehrad, což dodává tomuto místu zvláštní kouzlo. Nicméně, nezanedbatelným faktorem tohoto prostoru je Nuselský most, který zde má svůj výrazný vliv. Proto je důležité, aby navrhované umělecké dílo zapadalo do tohoto prostředí a přispívalo k vytváření inspirativní atmosféry pro návštěvníky. Dílo by mělo být originální, esteticky působivé a vytvářet také praktickou a funkční hodnotu pro návštěvníky parku,“ říká Jan Recman (ODS), místostarosta pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje. 

Předmětem soutěže je najít nejlepší umělecké dílo – tedy nejlepší řešení umělecké intervence v Parku na Karlově, v části parku mezi ulicí Horská a Novoměstskými hradbami, konkrétně na pozemcích parc. č. 2463/1, 2463/3 a 1447/5, k. ú. Nové Město (727181). Soutěž se vypisuje jako otevřená, anonymní a jednofázová, a soutěžní návrhy bude hodnotit porota složená ze zástupců městské části a nezávislých odborníků. 

Cílem soutěže, která je financována z programu hlavního města Umění pro město, je podpora současného umění, které dotváří kvalitní veřejný prostor. Vítězný návrh, který by měl proto zohlednit zejména historický potenciál místa a přispět k zachování genia loci a zatraktivnění celé lokality, bude součástí připravovaného projektu revitalizace a úpravy parku mezi ulicí Horská a Novoměstskými hradbami na Karlově. 

Veškeré informace o soutěži, zadání, cenách a termínech jsou přístupné na webu: https://crea-tura.com/parknakarlove

Návrh revitalizace parku respektuje historii i charakter místa, a zároveň umožní soudobé využití. Zapojením do systému zelené infrastruktury by tak v samém centru města mohla vzniknout rozsáhlá a ucelená odpočinková zóna, která by propojila park Folimanka s volnočasovým areálem Jammertal, park Horská a Zahradu Ztracenka s parkem na Karlově.


Autor: Cen

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru