Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Paranormální výzva: Skeptici vedeni kouzelníkem vám dají milion korun, když jim dokážete své nadpřirozené schopnosti
Jakub Kroulík dohlíží na experimenty. Foto: archiv

Paranormální výzva: Skeptici vedeni kouzelníkem vám dají milion korun, když jim dokážete své nadpřirozené schopnosti

Jakub Kroulík je studentem teologické fakulty, ale také kouzelníkem, a obě životní stránky nyní spojuje ve své funkci dohlížitele na testování jedinců, kteří údajně mají paranormální neboli nadpřirozené schopnosti.

Účastníte se paranormálních experimentů za Falešné hráče – neboli společnost kouzelníků a iluzionistů. Je to proto, že jste schopni odhalit triky?
Ano, již zhruba rok na prověřování paranormálních schopností osobně dohlížím. Vzhledem k mému profesnímu zaměření (religionistika, mentalismus) jsem byl v roce 2013 osloven Českým klubem skeptiků Sisyfos s žádostí o spolupráci na unikátním evropském projektu The Sisyphus Prize, vyhlášeným belgickými skeptiky, kde úspěšný uchazeč mohl získat 1 000 000 Euro, což je nejvyšší odměna, která kdy byla nabídnuta.

Na tento projekt jsme pak s českými skeptiky volně navázali 1. ledna letošního roku. Lákavá finanční odměna milion korun tedy logicky přitahuje nejen poctivé uchazeče, ale též mnoho těch, kteří jsou pro peníze schopni i podvodného jednání a předstírání falešných schopností.

Už se vám podařilo nějaké triky odhalit?
Abych mohl vysledovat podvodné jednání, musím vědět, jak se dá podvádět, proto si zakládám na tom, že bych byl schopen všechny prověřované paranormální schopnosti též sám předvést. Svoje metody ale nikdy neprozrazuji.
Prvních několik prověřených osob bylo při testování čestných. Osob, které se nás snažily přechytračit, bylo dosud pouze pár. Vyfiltrují se vždy již při prvních pohovorech.

Proč vlastně ty první experimenty nevyšly?
Experimenty vyšly, byly provedeny přesně podle předem domluvených pravidel mezi skeptiky a uchazečem. Uchazeč v nich neuspěl – je nutné udělat tuto distinkci. Nemohu vám říct, z jakého důvodu se schopnosti přednesené uchazeči nepotvrdily.
Mohu ovšem říct, že výsledky v testování v experimentu, který si každý uchazeč sám navrhl podle svých potřeb, byly v rámci náhodného „pokus – omyl“.

Znamená to, že podobného výsledku by dosáhl kolemjdoucí, který žádnými schopnostmi dle svých slov nedisponuje. Myslím si ovšem, že na testování a schopnosti má vliv i stres a nervozita, proto je možnost opakování experimentálního prověření.

Myslíte, že vůbec někdo bude schopen onu cenu vyhrát?
Doufám, že ano. Paranormální výzva je tu proto, abychom dali příležitost novému poznání. Vůle po poznání a pomoci lidem ale musí být na obou stranách. U českých skeptiků mohu říci, že nyní tato vůle otevřené mysli je.

Setkal jsem se již i s názorem, že ten, kdo určité schopnosti má, nemá potřebu nechávat se prověřovat a ani nechce milionovou odměnu. Jiný dokonce finanční odměnu přijmout ani nemůže, protože by ztratil své schopnosti.

S těmito okolnostmi v Paranormální výzvě též počítáme. Každý účastník testů si může předem ve smlouvě specifikovat, jak má být s finanční odměnou v případě jeho úspěchu naloženo. Má právo si samozřejmě finanční odměnu nechat.

Pokud však si ji z nějakého důvodu nechce, nebo nemůže nechat, má možnost darovat ji na nějakou charitu, kde může lidem pomáhat dál, či ji zcela odmítnout.

Jak například probíhal zatím poslední pokus?
Pracovali jsme s inženýrem Janem Heczkem, který měl odhalit, zda je v krabici kámen, nebo větvička. Bohužel ze třiceti krabic odhalil správný obsah v patnácti. Toho se dá samozřejmě docílit pouhou náhodou.

Jakou metodu pan Heczko používal?
On tomu říká proud pravdy, který k němu přichází jako vnitřní intuice.

Věříte na paranormální jevy? Setkal jste se s něčím podobným?
Setkal jsem se během vlastního experimentování s paranormálním s věcmi, které si nedokážu plně vysvětlit, na druhou stranu nepopírám, že by je uměl vysvětlit někdo jiný.

Mimořádné schopnosti a paranormální jevy mě samozřejmě přitahují. Rád vše zkouším a zažívám na vlastní kůži. Je nesmírně vzrušující setkávat se s neznámem, poznávat ho a pokusit se ho i trochu poodhalit.

Je dost možné, že pro všechny tyto zajímavé fenomény postupem času nalezneme vysvětlení. V některých případech to bude ale škoda. Dokud jsou tajemné, jsou fascinující.

Vy sám máte schopnost hypnotizovat či jinak působit na lidi?
   Ano.


Autor: Zuzana Pšenicová

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Další články
Nahoru